آیا شخصیت معمار دارید؟ (تیپ INTJ را بیشتر بشناسید)

شناخت دنیای عجیب INTJ ها کار ساده‌ای نیست. آن‌ها شیوه تفکر، زندگی و دوستی منحصربه‌فردی دارند. چقدر با شخصیت INTJ آشنا هستید؟

آیا شخصیت معمار دارید؟ (تیپ INTJ را بیشتر بشناسید) | آرامشیار
10 دقیقه
اشتراک گذاری

بعضی از انسان‌ها انگار از دنیای دیگری می‌آیند. آن‌ها به قدری با شخصیت‌های دیگری که می‌شناسیم متفاوت هستند که اغلب ما را شگفت‌زده می‌کنند. تیپ شخصیتی INTJ یکی از همین شخصیت‌ها است. او اصولی مشخص، تفکری باز و روشن و خلاقیتی ویژه دارد. پذیرش چنین صفاتی به‌طور هم‌زمان در یک انسان کمی دور از ذهن به نظر می‌رسد. شاید به همین دلیل است که از دل این تایپ شخصیتی، فیلسوفان و دانشمندان متعددی بیرون آمده‌اند و با نگاه متفاوتشان به دنیا و پشتکار مثال‌زدنی‌شان، نسل انسان را قدم به قدم به پیشرفت نزدیک کرده‌اند. بیایید با تایپ شخصیتی INTJ بیشتر آشنا شویم.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

سال‌ها پیش کاترین مایرز و ایزابل بریگز تحت تاثیر نظریات روانشناس بزرگ، کارل گوستاو یونگ قرار گرفتند و بر این پایه یک تست روانشناختی به نام MBTI را پدید آوردند. در این تست فرد به سوالات متعددی پاسخ می‌دهد و در نهایت با توجه به جواب‌های او، تایپ شخصیتی‌اش تعیین می‌شود. طبق MBTI، انسان‌ها از چهار منظر با یکدیگر تفاوت دارند: 1. برون‌گرایی و درون‌گرایی، 2. درک شهودی یا درک با حواس 5گانه، 3. احساساتی یا منطقی و 4. شخصیت قضاوت‌گر یا پذیرا. بنابراین 16 شخصیت مستقل از یکدیگر وجود دارد که انسان‌ها در یکی از این دسته‌ها قرار می‌گیرند.

اگرچه تست MBTI معتبر و قابل استناد است اما بحث‌هایی پیرامون آن وجود دارد. برای نمونه شما نمی‌توانید هیچ دو فرد کاملا مشابهی را پیدا کنید اما این تست با قرار دادن انسان‌ها در یکی از 16 گروه، این موضوع را زیر سوال می‌برد. از سوی دیگر ویژگی‌های انسانی مانند یک پیوستار هستند و نمی‌توان آن‌ها را مطلق در نظر گرفت. مثلا هیچ فردی 100% درون‌گرا نیست و همه به میزانی از اجتماعی بودن و ارتباط نیاز دارند. با تمام این‌ها تست MBTI همچنان برای یافتن ترجیحات شغلی، استعدادها، شناخت بیشتر خود و دیگران توصیه می‌شود.

تیپ شخصیتی INTJ چیست؟ همه چیز درباره INTJ

یکی از تایپ‌های شخصیتی MBTI، تیپ INTJ است. افرادی که این شخصیت را دارند کمیاب و البته بسیار محبوب هستند. آن‌ها متفکر، قضاوت‌گر، درون‌گرا و خلاق هستند. هرگز هیچ موضوعی را بدون دلایل کافی قبول نمی‌کنند و می‌توانند استادانه مسائل مختلف را زیر سوال ببرند. همین مسئله ممکن است گاهی برای آن‌ها مشکلاتی را ایجاد کند.

درون‌گرایی تایپ INTJ

INTJها از کار گروهی پرهیز می‌کنند. آن‌ها احتمالا فکر می‌کنند که دیگران سرعت آن‌ها را کم خواهند کرد و دست و پایشان را خواهند بست. البته، شاید بی‌رحمانه به نظر برسد اما این احساس آن‌ها معتبر و قابل درک است. به نظر می‌رسد میانگین IQ این تایپ شخصیتی از هوش میانگین جامعه بسیار بالاتر باشد و این افراد از نظر موفقیت آکادمیک، تحصیلات و درک ریاضی سرآمد جامعه محسوب می‌شوند.

از سوی دیگر INTJ ممکن است به نوع انسان بدبین باشد و دیگران را تنبل، کم‌تلاش و بی‌عرضه بداند. این تحلیل‌ها بر اساس تایپ قضاوت‌گر INTJ ایجاد می‌شود و آن‌ها را به پرورش ابعاد درون‌گرای خود سوق می‌دهد. شاید به همین دلیل است که بسیاری، INTJ را بی‌احساس، سرد و عبوس می‌دانند.

تیپ شخصیتی INTJ چیست؟ همه چیز درباره INTJ

ویژگی شهودی در تیپ INTJ

تایپ شخصیتی متفکر یا معمار تصویر کلی را به جزئی‌نگری ترجیح می‌دهد. از نظر او صرف زمان برای تمرکز بر موضوعات کوچک و بی‌اهمیت کاری بیهوده است. او عاشق تحلیل و خلاقیت در همه ابعاد زندگی است و تفکر انتزاعی بی‌نظیری دارد. INTJ برای خودسازی و تمرکز بر روی پیشرفت خود ارزش زیادی قائل است.

شخصیت منطقی INTJ

موضوعات منطقی و ملموس برای INTJ نسبت به احساسات و هیجانات اولویت دارد. درواقع این بعد آنقدر قدرتمند است که اغلب آن‌ها از صحبت کردن درباره احساسات خود بیزار هستند. آن‌ها همواره با عطش دانستن روبرو هستند و از هر چالشی برای تحلیل منطقی و یادگیری استفاده می‌کنند. نبوغ تایپ INTJ معمولا اطرافیان را شگفت‌زده می‌کند.

INTJ و ابعاد قضاوت‌گر وجودش

تایپ شخصیتی معمار به شدت نسبت به برنامه‌ریزی خود حساس و متعهد است. برای مثال، امانوئل کانت، فیلسوف مطرح با تایپ شخصیتی INTJ به‌شدت بر اهمیت هدف داشتن و برنامه‌ریزی تاکید می‌کند و می‌گوید انسان حتی زمانی‌که دارد مطابق احساسات خود زندگی می‌کند و کاری را که دوست دارد انجام می‌دهد باید به برنامه خود متعهد بماند

ویژگی‌ های شخصیت INTJ

INTJها افرادی بیار محترم، کمیاب و موثر در پیشرفت جامعه بشری هستند. با وجود ظاهر خشک و سختی که دارند به اصول انسان‌دوستانه پایبند هستند و از وجدان خود پیروی می‌کنند. آن‌ها تنها ترجیح می‌دهند در دنیای خاص درونی خود غوطه‌ور بمانند و درگیر جهان پرحاشیه انسان‌های دیگر نشوند. ترکیب منحصربه‌فرد خلاقیت و تفکر استراتژیک، تمرکز بالا و تحلیل بسیار قوی از این افراد، انسان‌هایی ستودنی ساخته‌است.

تنها دو درصد جمعیت جهان را INTJ ها تشکیل می‌دهند. درواقع ترکیب خلاقیت، تفکر، رویاپردازی و برنامه‌ریزی دقیق کمی متناقض و عجیب نیز به نظر می‌رسد. آن‌ها آن‌قدر برای پیشرفت ارزش قائل هستند که یک ناکامی کوچک ممکن است کاملا ناامید و غمگینشان کند. بااین‌حال (متاسفانه یا خوشبختانه) در سرکوب احساسات خود استاد هستند و خیلی زود دوباره از جا برمی‌خیزند و برای رویاهایشان می‌جنگند.

نقاط ضعف و قدرت INTJ چیست؟

نقاط ضعف و قدرت INTJ چیست؟

INTJ علاقه دارد بر هر موضوعی تسلط داشته باشد. او توانایی خارق‌العاده‌ای در درک موضوعات جدید و یادگیری آن‌ها دارد. هر موضوعی که به تحلیل آن‌ها نیاز داشته باشد برایشان جالب است و آن‌ها به این ویژگی‌های خود شدیدا افتخار می‌کنند. با تمام این‌ها، INTJ درون‌گرا و گریزان از جامعه ممکن است در روابط اجتماعی گاهی بسیار ساده‌لوح به نظر برسد.

برتری‌ها و توانمندی‌های تایپ INTJ

تایپ شخصیتی INTJ از همان کودکی استقلال خود را پیدا می‌کند. توانایی حل منطقی مشکلات و چالش‌ها از همان سال‌های اول زندگی در این افراد مشهود است. آن‌ها سخت‌کوش، قوی و با اعتمادبه‌نفس هستند، قدرت ذهنی بالایی دارند و از هر چالشی برای گسترش دانایی خود استفاده می‌کنند. همچنین در مسیر خود بسیار بلندپرواز و مصمم هستند به همین دلیل اسم آن‌ها را اغلب در لیست افراد موفق مشاهده می‌کنیم. نکته جالب دیگر درباره این تایپ شخصیتی، انتقادپذیری آن‌ها است. اگر نقدی آگاهانه و منطقی به آن‌ها داشته باشید نه تنها با آرامش به آن گوش می‌دهند بلکه حتما در اولین فرصت آن را مورد بررسی قرار خواهند داد.

چالش‌ها و نقاط ضعف INTJ

در کنار انتقادپذیری بالای INTJ، خود او نیز شخصیتی منتقد دارد و در ارائه این نقدها گاهی بی‌رحمانه عمل می‌کند. او علاقه‌ای به در نظر گرفتن احساسات ندارد و به همین دلیل ممکن است آن‌قدر صادقانه صحبت کند که به تایپ‌‎های شخصیتی حساس‌تر آسیب بزند. نقطه ضعف دیگر INTJ (البته از نظر اطرافیان آن‌ها نه خودشان!) ضعف جدی در مهارت انعطاف‌پذیری و سخت‌گیری بیش از اندازه آن‌ها است. این مسئله تا جایی پیش می‌رود که آن‌ها را سنگدل و بی‌رحم نشان می‌دهد.

چالش بزرگ INTJ، موفق نشدن و بی‌کفایتی است. این کابوس همواره با INTJ همراه است و یکی از دلایلی است که INTJها احساسات و نیازهای خود را نادیده می‌گیرند و بی‌اهمیت تلقی می‌کنند. از سوی دیگر این افراد با هر قانون بی‌منطقی مبارزه می‌کنند و همین موضوع ممکن است برایشان عواقبی داشته باشد و آن‌ها را از مسیر اصلی و موضوعات مهم‌تر دور کند. نکته دیگر اعتمادبه‌نفس بسیار بالای INTJ است که گاهی برای او یا اطرافیانش دردسرساز می‌شود. آن‌ها هر اندازه آگاه و دانا باشند باز هم انسان هستند و هر انسانی ممکن است خطا کند. بنابراین این غرور گاهی در شرایط بحرانی آن‌ها را کور می‌کند.

تفاوت شخصیت INTJ-A و تایپ شخصیتی INTJ-T

تفاوت شخصیت INTJ-A و تایپ شخصیتی INTJ-T

تیپ INTJ مانند سایر تیپ‌های شخصیتی مایرز-بریگز دو حالت آشفته و قاطع را در بر می‌گیرد. در حالت قاطع (A: Assertive)، فرد اعتماد به نفس و خودکارآمدی بالایی را تجربه می‌کند، به بهترین شکل می‌تواند انرژی خود را با وظایف و اهدافش هماهنگ کند و همچنین به اندازه توانمندی‌هایش از خود انتظار داشته باشد. اگر شرایط مطابق با خواسته‌ها و انتظار شخصیت INTJ-A یا معمار قاطع پیش نرود او به‌سرعت می‌تواند خود را با شرایط تازه سازگار کند و بر احساس ناکامی خود غلبه نماید.

در مقابل، تایپ شخصیتی آشفته (T: Turbulent) در برابر سختی‌ها شکننده است و به‌سرعت احساس ناکامی و بی‌کفایتی را تجربه می‌کند. شخصیت INTJ-T یا معمار آشفته حتی اگر بهترین عملکرد ممکن را داشته باشد باز هم احساس خوبی ندارد و خود را ناکافی می‌بیند. این شخصیت به‌سختی با شرایط تازه سازگار می‌شود و اگر ناخواسته در محیط جدیدی قرار بگیرد که علاقه‌ای به حضور در آن نداشته باشد عرصه را بر همه تنگ خواهد کرد.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی INTJ داریم؟

در سرتاسر جهان تنها 1 تا 4 درصد افراد تایپ شخصیتی INTJ را دارند. این تیپ به اندازه‌ای کمیاب است که بعضی از ما ممکن است با یکی دو نفر با این شخصیت در طول زندگی خود آشنا شویم! با این وجود از آن‌جایی که تایپ INTJ از بعضی از جهات مقبولیت اجتماعی بالایی دارد، بعضی از افراد ناخودآگاه رفتارهایی مانند این گروه را پیش می‌گیرند تا مطابق با خواسته‌ها خانواده یا جامعه باشند.

برای تشخیص تایپ شخصیتی INTJ بهترین کار این است که تست MBTI را از خود بگیرید. اما اگر می‌خواهید با چند سوال ساده تا حدودی خود را محک بزنید، پرسش‌های زیر به شما کمک می‌کنند که رگه‌هایی از این تایپ شخصیتی را در خود پیدا کنید. اگر به اغلب پرسش‌ها پاسخ مثبت بدهید احتمالا INTJ در شخصیت شما غالب است.

 1. آیا ترجیح می‌دهید یک گروه دوستانه کوچک و صمیمی داشته باشید؟
 2. آیا به کاوش کردن در موضوعات جدید علاقه دارید؟
 3. آیا ترجیح می‌دهید به تحقیقات خودتان اعتماد کنید تا اینکه نظر دیگران را بپرسید؟
 4. آیا به موضوعات منطقی و ریاضیات علاقه دارید؟
 5. آیا راه موفقیت برای شما از مسیر آکادمیک عبور می‌کند؟
 6. آیا هنگام مواجهه با یک چالش جدید، ابتدا آن را به‌خوبی بررسی و سپس اقدام می‌کنید؟
 7. آیا خودتان را فردی تاثیرگذار می‌دانید؟
 8. آیا می‌توانید به‌سادگی آرامش خودتان را حفظ کنید؟
 9. آیا دیگران شما را بسیار جدی می‌دانند؟
 10. آیا در یک جمع جدید ترجیح می‌دهید به دنبال دوستان قدیمی یا افراد آشنا بگردید؟
 11. آیا اعتقادات خود را بر مبنای مسائل علمی و اثبات‌شده چیده‌اید؟
 12. آیا کاملا به خط قرمزها و ارزش‌های خود پایبند هستید؟

روابط INTJ چگونه است؟

تایپ شخصیتی INTJ در روابط نیز مانند سایر عرصه‌های زندگی‌اش، ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد! این افراد به اوقات تنهایی خود کاملا پایبند هستند و از اینکه زمان باارزش خود را به صحبت‌های کم‌اهمیت و تشریفات بیهوده بگذرانند بیزار هستند. بیشترین میزان سازگاری تایپ INTJ با گروه مشابه خودش یعنی INTJهای دیگر است. بااین‌حال بعضی از شخصیت‌های برون‌گرا مانند ENTP و ENFP نیز می‌توانند این افراد را از دنیای تحلیلی خود بیرون بکشند.

INTJ در روابط خانوادگی

INTJ به‌عنوان مادر یا پدری سختگیر و قانونمند شناخته می‌شود. بااین‌حال او فرزندانی قانونمند، متفکر و آگاه تربیت می‌کند و از این راه دین خود را به جامعه ادا می‌نماید. کودکانی ه تیپ شخصیتی INTJ دارند برای اینکه سردرگمی و سختی کمتری را متحمل شوند نیاز دارند تحت آموزش قرار بگیرند. اگر کودک شما INTJ است از همان سنین پایین به او نحوه شناخت و ابراز احساسات مختلف را یاد بدهید. همچنین نقاط قوت او را تشویق کنید و اجازه ندهید احساس بی‌ارزشی یا ناکافی بودن را تجربه کند.

تیپ INTJ در ارتباط دوستانه

تایپ INTJ با افرادی دوست می‌شود که ذهن او را به چالش بکشند و بتوانند خوراک کافی برای روح کنجکاو و تشنه یادگیری او مهیا کنند. رابطه با INTJ کار چندان ساده‌ای نیست زیرا آن‌ها اغلب شخصیتی پیچیده دارند و در روابط خود بسیار سختگیر هستند. کمتر پیش می‌آید که بتوانند برای تفریحات بی‌معنا زمانی اختصاص بدهند یا به بحث‌های بی‌هدف بپردازند. بااین‌حال آن‌ها افرادی ضداجتماعی نیستند و با تعداد اندکی از افراد، رابطه نزدیکی شکل می‌دهند.

روابط عاشقانه و ازدواج با INTJ

پذیرش و ابراز احساسات برای INTJ شاید بزرگ‌ترین چالش زندگی او باید. آن‌ها حتی احساسات خود را نیز تحلیل می‌کنند و اگر به نظرشان منطقی و درست بیاید وارد آن رابطه می‌شوند. آشنایی و اقدام برای روابط عاشقانه با شخصیت INTJ کار ساده‌ای نیست. آن‌ها به صحبت‌های کوچک اهمیتی نمی‌دهند و برای قرارهای بی‌هدف وقت نمی‌گذارند. بااین‌حال مانند هر انسان دیگری به یک همراه همیشگی برای زندگی خود نیاز دارند. اگر با چنین فردی آشنا شوند برای شناخت او وقت خواهند گذاشت و بعضی از قوانین خود را نیز موقتا کنار خواهند زد.

بااین‌حال شاید همه INTJها به چنین شرایطی در زندگی دست پیدا نکنند. شخصیت معمار به همراهی نیاز دارد که به اندازه او دغدغه آگاهی، مطالعه و پیشرفت را داشته باشد. در صورت یافتن چنین همراهی، آن دو به استقلال فردی یکدیگر احترام خواهند گذاشت و بری پیشرفت یکدیگر تلاش خواهند کرد.

پرسش‌های متداول

در این مقاله درمورد تایپ INTJ صحبت کردیم و نشیب و فرازهای زندگی این شخصیت را مورد بررسی قرار دادیم. در انتها قصد داریم افراد معروف با تایپ INTJ را معرفی کنیم و به حرفه های مورد علاقه این تایپ بپردازیم.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی INTJ

شخصیت‌های معروف INTJ اغلب به‌عنوان مغز متفکر شناخته می‌شوند. حیطه فعالیت آن‌ها نیز تاثیری در این لقب ندارد. از تاثیرگذارترین این شخصیت‌ها می‌توان به جان اف کندی (John F Kennedy) رییس‌جمهور پیشین آمریکا، استفان هاوکینگ (Stephen Hawking) فیزیکدان آمریکایی، جان نش (John Forbes Nash Jr) ریاضیدان، انیشتین (Albert Einstein) فیزیکدان آلمانی، اسحاق نیوتن (Isaac Newton) ریاضیدان و فیزیکدان، سیلویا پلات (Sylvia Plath) شاعر و نویسنده آمریکایی، جین آستن (Jane Austen) و نیچه (Friedrich Nietzsche) فیلسوف اشاره کرد.

شغل های تایپ INTJ

برای تیپ شخصیتی INTJ، مشاغل پیچیده و سخت (از نظر ذهنی)، حرفه‌هایی که نیازمند مدیریت، برنامه‌ریزی و استراتژی راهبردی هستند و همچنین مشاغل تحقیقاتی بهترین گزینه است. این افراد در هر کاری که به تخیل و نوآوری نیز داشته باشد و تفکر تحلیلی آن‌ها را به کار بگیرد موفق عمل خواهند کرد. بااین‌حال موضوع مهم رضایت خود این افراد است. آن‌ها درباره شغل خود نیز سخت‌گیر هستند.

به‌طور کلی شغلی که توقعات بالای INTJ سخت‌پسند را برآورده کند به هوش بالا و پشتکار قابل توجهی نیاز دارد. به همین تناسب این شغل باید درآمد قابل توجهی نیز داشته باشد تا شخصیت معمار احساس بیهودگی و پوچی را تجربه نکند. مشاغل مهندسی، پزشکی و دندان‌پزشکی بهترین گزینه‌های INTJ هستند. همچنین او می‌تواند به‌عنوان وکیل، معلم یا قاضی عملکردی عالی داشته باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر