آیا شما یک تدارکاتچی هستید؟ (تیپ شخصیتی ISTJ را بیشتر بشناسید)

شخصیت ISTJ همان شخص مسئولیت‌پذیر و وظیفه‌شناسی است که همه ما در زندگیمان دیده‌ایم. از این تیپ شخصیتی چه می‌دانید؟

آیا شما یک تدارکاتچی هستید؟ (تیپ شخصیتی ISTJ را بیشتر بشناسید) | آرامشیار
9 دقیقه
اشتراک گذاری

در دنیایی که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از زیر بار مسئولیت‌های خود شانه خالی کنند، افرادی وجود دارند که وظایف سنگین را به‌تنهایی به عهده می‌گیرند و به بهترین شکل ممکن پیش می‌برند. در روزگاری که بعضی از ما هر روز نقاب‌های متنوعی بر چهره می‌زنیم تا به چشم جامعه پذیرفتنی و به‌اندازه‌کافی خوب باشیم، بعضی از افراد صادقانه و رک، خود واقعی‌شان را ارائه می‌کنند بدون آن‌که از قضاوت دیگران بترسند. و سرانجام در حالی‌که اغلب ما برون‌گرایی را ارزش می‌دانیم و تحسین می‌کنیم، گروهی از افراد آهسته کار خود را انجام می‌دهند و کنار می‌روند بدون آن‌که موفقیت خود را فریاد بزنند. بله، از تایپ شخصیتی ISTJ صحبت می‌کنیم، افرادی که همیشه اولین نفر در صف داوطلبان هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی شخصیت ISTJ بپردازیم. با ما همراه باشید.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

در دنیای روانشناسی، ابزارهای مختلف و متنوعی برای ارزیابی شخصیت انسان وجود دارد. این ابزارها توسط روانشناسان و متخصصان سلامت ایجاد می‌شوند و بارها و بارها مورد بررسی قرار می‌گیرند. سپس در صورتی‌که ویژگی‌های استاندارد مورد نظر را داشته باشند به‌طور گسترده و در حیطه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. MBTI یکی از این شاخص‌های پراستفاده است که از آن برای سنجش شخصیت افراد استفاده می‌شود.

سال‌ها پیش ایزابل مایرز و کاترین بریگز، مادر و دختر نویسنده و محقق ابزاری را برای شناخت بیشتر شخصیت انسان‌ها ایجاد کردند. این پرسشنامه بر اساس نظریات یونگ بود و سال‌ها مورد بررسی قرار گرفت. امروزه از MBTI در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. بسیاری از موسسات حرفه‌ای برای شناخت بهتر پرسنل و استخدام نیروی حرفه‌ای و متخصص از این آزمون استفاده می‌کنند. MBTI منتقدانی نیز دارد اما در مجموع مزایای استفاده از آن را نمی‌توان نادیده گرفت.

شخصیت شناسی ISTJ

یکی از متداول‌ترین تایپ‌های شخصیتی ISTJ است. این تیپ خصوصا در میان آقایان بسیار دیده می‌شود. بااین‌حال کمتر به خصوصیات ویژه این افراد پرداخته شده‌است و گاهی نقش مفید و موثر آن‌ها در جامعه نادیده گرفته می‌شود. ISTJها افرادی محتاط، بااراده و منطقی هستند و اغلب تصمیماتی دقیق با اهداف روشن می‌گیرند. این افراد وظیفه‌شناس و مسئولیت‌پذیر هستند و اگر مرتکب اشتباهی شوند (که البته بعید است) آن را با روی باز می‌پذیرند و اصلاح می‌کنند.

تایپ شخصیتی درون‌گرا

ISTJها اگرچه درون‌گرا محسوب می‌شوند اما نمی‌توان آن‌ها را منزوی یا ضداجتماعی دانست. آن‌ها اغلب در جامعه حضور دارند اما کارهای خود را بی سر و صدا انجام می‌دهند و بی‌ادعا به خلوت خود برمی‌گردند تا انرژی خود را بازیابی کنند. آن‌ها همیشه مثبت، منظم و دقیق هستند و این مسئله حتی در روابط اجتماعی‌شان هم صدق می‌کند. در مجموع در جمع‌های آشنا راحت‌تر عمل می‌کنند و دوستان محدود اما صمیمی دارند.

ویژگی‌های حسی در تیپ شخصیت ISTJ

ویژگی‌های حسی در تیپ شخصیت ISTJ

تدارکاتچی به حقایق و فکت‌ها ارزش می‌دهد و ارزش چندانی برای ایده‌های خلاقانه قائل نیست. او موضوعات پیش‌بینی‌پذیر را ترجیح می‌دهد و از درگیر شدن در مسائل تخیلی و انتزاعی اجتناب می‌کند. ISTJها عاشق راهنمای گام‌به‌گام روی وسایل نو هستند! آن‌ها از دنبال کردن دستورالعمل‌ها لذت می‌برند و به سنت‌ها پایبند هستند. برای ISTJ تجربه جهان از طریق حواس پنج‌گانه یک تفریح محسوب می‌شود.

ابعاد منطقی ISTJ

شاید نتوان تایپ شخصیتی ISTJ را احساساتی دانست اما این به این معنا نیست که این افراد رنج را تجربه نمی‌کنند یا ناامید نمی‌شوند. اگرچه ISTJ همیشه به نظر باانگیزه و سخت‌کوش می‌آید اما وقتی تلاش‌های او دیده نشود به‌شدت رنج می‌کشد. البته اغلب افراد این تایپ شخصیتی حد و مرزهای مشخصی دارند و اجازه سوءاستفاده به دیگران نمی‌دهند. این دسته از افراد به بازی‌های فکری و منطقی مانند شطرنج علاقه دارند و تمرکز بی‌نظیری در همه فعالیت‌ها از خود نشان می‌دهند.

ISTJ، فردی قضاوت‌گر

از نظر تایپ شخصیتی ISTJ، درست و غلط به‌راحتی قابل تشخیص است و اگر با این وجود فردی روش غلط را انتخاب می‌کند حتما یک مشکلی دارد و باید برای پیشامدهای احتمالی آن آماده باشد. این تیپ شخصیتی می‌تواند به‌شدت بی‌رحم و قضاوت‌گر باشد و با وجود خودکنترلی ستودنی‌اش، سخت‌گیری بیش از حد نشان بدهد. در نتیجه ممکن است دیگران را تنبل، دروغگو و نالایق بداند تنها به این دلیل که به نظر او پیشرفت قابل توجهی در زندگی نداشته‌اند! ISTJ همچنین ممکن است به نظر عبوس یا بدجنس بیاید.

ویژگی های شخصیت تدارکاتچی

شخصیت ISFJ به دنبال توجه نیست، ادعایی ندارد و به‌آرامی کارها را پیش می‌برد. او از پایه‌های اصلی جامعه است و قدم‌های بزرگ و قابل توجهی برمی‌دارد. گاهی حتی بیش از سهم خود تلاش می‌کند. این افراد بسیار محترم و قابل اعتماد هستند و همیشه بیش از وظیفه خود انجام می‌دهند. آن‌ها رفتار تکانشی ندارند و ناگهانی وارد مسیر تازه‌ای نمی‌شوند. در مقابل پیش از هر عملی به‌خوبی فکر می‌کنند و شرایط کار را می‌سنجند.

زنان تایپ شخصیتی ISTJ بسیار مستقل و متکی‌به‌خود هستند. آن‌ها با اعتمادبه‌نفس قابل توجهی در جامعه حاضر می‌شوند و اجازه نمی‌دهند دیگران به‌سادگی به آن‌ها سلطه پیدا کنند. زنان این گروه مانند مردان علاقه‌ای به وانمود کردن ندارند و همواره صادقانه و رک در روابط خود پیش می‌روند. آن‌ها دروغ نمی‌گویند، حتی اگر حقیقت به دیگران آسیب بزند یا احساساتشان را جریحه‌دار کند.

تحلیل شخصیت ISTJ و نقاط ضعف و قوت آن‌ها

تحلیل شخصیت ISTJ و نقاط ضعف و قوت آن‌ها

تایپ شخصیتی ISTJ از هر فعالیتی که به کار روتین و آرام نیاز داشته باشد و به‌صورت مستقل و انفرادی انجام شود استقبال می‌کند. او در سازماندهی و مدیریت عالی است و همیشه مطابق قوانین پیش می‌رود. برقراری امنیت و آرامش در هر فضایی اولویت تایپ تدارکاتچی است. این افراد همچنین پیرو قوانین هستند و اغلب می‌توان رفتار بعدی‌شان را حدس زد.

برتری‌ها و توانمندی‌های تایپ ISTJ

ISTJ شوخی نمی‌کند، متلک نمی‌اندازد و صادقانه و رک حرف خود را می‌زند. او بسیار منظم و منسجم برای انجام وظایف خود برنامه‌ریزی می‌کند و تمرکز ویژه‌ای از خود نشان می‌دهد. یکی دیگر از ویژگی های شخصیتی ISTJ وفاداری و شکیبایی او است. این افراد به‌شدت متعهد هستند و اگر لازم باشد نمی‌خوابند تا وظایف خود را به اتمام برسانند! آن‌ها همچنین اهل تحقیق هستند. برای گفته‌های خود منابع علمی ارائه می‌دهند و تنها درصورتی حرف‌های شما را می‌پذیرند که برای آن‌ها منبع داشته باشید.

نقاط ضعف ISTJ

ISTJ بسیار سرسخت است و نسبت به مسائل تازه مقاومت دارد. غیرممکن است او هر مسئله‌ای را به‌راحتی و بدون بحث و بررسی بپذیرد. هر ایده‌ای، هرقدر جذاب، منحصربه‌فرد یا بزرگ، اگر با اعتقادات و منطق قبلی ISTJ جور نباشد درجا آن را رد می‌کند. یکی دیگر از نقاط ضعف این گروه، بی‌احساس بودن و تغییرناپذیری آن‌هاست. گاهی به بهانه صداقت احساسات دیگران را جریحه‌دار می‌کند و اگر این کار را در چارچوب قوانین خود انجام بدهد هرگز حاضر به عذرخواهی نخواهد شد.

آخرین موضوعی که باید درباره ISTJها نگران آن بود، احتمال فرسودگی شغلی در این گروه است. همه ویژگی‌های منفی در این دسته از افراد دست به دست هم می‌دهند و فرد را از پا می‌اندازند. اگرچه مسئولیت‌پذیری یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود ولی برای افرادی با این حجم از برنامه‌ریزی و نظم و با روحیه فداکاری، تبعاتی در پی خواهد داشت.

تفاوت شخصیت ISTJ-A و تایپ شخصیتی ISTJ-T

مانند سایر تایپ‌های شخصیتی، ISFJ هم ممکن است دو شخصیت مختلف را در بر بگیرد. ISFJهای قاطع (به انگلیسی: Assertive ISTJ یا ISTJ-a) افرادی هستند که به خودآگاهی رسیده‌اند. آن‌ها به توانمندی‌ها و ضعف‌های خود آگاهند و توانسته‌اند خود را همین‌طور که هستند بپذیرند. شخصیت  ISTJ-a اعتماد به نفس بالایی از خود نشان می‌دهد و در هر شرایطی استقلال خود را حفظ می‌کند. او ثبات خاصی دارد و به‌روشنی می‌داند از زندگی چه می‌خواهد. این افراد رفتارهای تکانشی کمتری از خود نشان می‌دهند.

در مقابل، تیپ شخصیتی ISTJ آشفته (به انگلیسی: Turbulent ISTJ یا ISTJ-t) ممکن است مشکلات جدی در تصمیم‌گیری داشته باشد و نتواند بااعتمادبه‌نفس و قاطع عمل کند. این تیپ کمال‌گرایی ناسالم (کمال‌طلبی) بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد و در نتیجه برای دستیابی به ثبات و آرامش دچار مشکل می‌شود. تیپ ISTJ-t دائما درگیر رقابت‌های مختلف هستند، اهداف نامشخصی دارند و نمی‌توانند آرام بگیرند.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ISTJ داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ISTJ داریم؟

متداول‌ترین تایپ شخصیتی MBTI در جهان ISTJ است. بین 12 تا 16 درصد مردم دنیا را افرادی با تایپ شخصیتی تدارکاتچی تشکیل می‌دهند. بااین‌حال تعداد مردان این تیپ تقریبا دو برابر زنان است. برای تشخیص تایپ شخصیتی خود توصیه می‌کنیم از نمونه‌های معتبر فارسی MBTI استفاده کنید یا از یک متخصص کمک بگیرید. اما اگر بر اساس ویژگی‌های ISTJ حدس می‌زنید این تیپ شخصیتی شما باشد می‌توانید به دوازده پرسش زیر پاسخ بدهید. اگر همه پاسخ‌های شما موافق است احتمالا شما یک تدارکاتچی هستید!

 • آیا ترجیح می‌دهید زندگی شما روتین مشخصی داشته باشد؟
 • آیا توجه خاصی به جزئیات دارید و آن‌ها را در خاطر نگه می‌دارید؟
 • آیا ترجیح می‌دهید عمل کنید تا به ایده‌های انتزاعی بپردازید؟
 • آیا خود را فردی وفادار می‌دانید و تعهد برای شما یک ارزش است؟
 • آیا تمایل دارید موضوعات مهم زندگی خود را از دیگران پنهان و محفوظ نگه دارید؟
 • آیا وقت‌شناسی برایتان مهم است؟
 • آیا احتیاط را شرط عقل می‌دانید؟
 • آیا خط قرمزها و مرزهای مشخصی دارید؟
 • آیا ترجیح می‌دهید به‌تنهایی کار کنید؟
 • آیا دوست ندارید احساسات خود را به‌صورت عمومی و در ملا عام ابراز کنید؟
 • آیا خود را از آن دسته افرادی می‌دانید که از گذشته درس می‌گیرند؟
 • آیا دنبال کردن یک روتین مشخص به شما آرامش می‌دهد؟

روابط ISTJ چگونه است؟

شخصیت ISFJ وقتی با شرایط مخالف باشد آن را با صدای بلند ابراز خواهد کرد حتی اگر به احساسات دیگران صدمه بزند. بااین‌حال زمانی‌که متوجه شود عزیزان خود را ناراحت کرده‌است ابعاد عاطفی تصورناپذیری از خود ابراز خواهد کرد و به حمایت عاطفی عزیزانش خواهد پرداخت. ISTJ در ازخودگذشتگی و فداکاری استاد است و همین ویژگی‌ها او را به یک دوست بی‌نظیر، والدینی بی‌نقص یا پارتنری فوق‌العاده تبدیل می‌کند. بااین‌حال همین ویژگی ممکن است او را در موضع ضعف قرار بدهد و آسیب‌پذیر کند.

روابط ISTJ چگونه است؟

ISTJ در روابط خانوادگی

افرادی که شخصیت ISTJ دارند به‌عنوان والدین ذاتی شناخته می‌شوند. آن‌ها افرادی مفید و موثر برای جامعه تربیت می‌کنند و سخت‌گیری‌های خاصی از خود در تربیت فرزندان نشان می‌دهند. بسیار سخت‌گیر، منضبط و پایبند به سنت‌ها هستند و استانداردهای بسیار بالایی برای بچه‌های خود در نظر می‌گیرند. در مقابل فضایی باثبات و امن برای کودک خود مهیا می‌کنند. فرزند این تایپ شخصیتی می‌داند که همیشه و در هر شرایطی می‌تواند به خانه برگردد و این محیط امن همیشه پذیرای اوست.

گاهی سخت‌گیری والدین ISTJ به‌اندازه‌ای زیاد می‌شود که بین فرزندان و پدر و مادر فاصله می‌اندازد. این فاصله ممکن است برای مدت طولانی ادامه پیدا کند زیرا برای این والدین پایبند ماندن به چارچوب‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. بااین‌حال وقتی فرزند به حمایت عاطفی نیاز داشته باشد همه سخت‌گیری‌ها کنار خواهد رفت و احساسات فرزند نسبت به آن‌ها اولویت خواهد گرفت.

تیپ ISTJ در ارتباط دوستانه

تایپ ISTJ در دوستی خودجوش نیست و در مجموع شخصیتی پرحرف، معاشرتی و اجتماعی ندارد. بااین‌حال اگر دوستی با تایپ ISTJ دارید این را بدانید که در هر شرایطی کنار شما خواهد بود و نسبت به شما همواره متعهد و وفادار است. درواقع ISTJ رفیق روزهای سخت است و می‌توان روی حضور او حساب کرد. او دوستان زیادی ندارد اما همین تعداد کم و صمیمی را حاضر نیست به‌سادگی از دست بدهد. ISFJ در دوست‌یابی بسیار کند عمل می‌کند و محبت کردن برای او کار ساده‌ای نیست. بااین‌حال همیشه راهی برای نشان دادن علاقه خود به دوستانش پیدا می‌کند. دوستان ISTJ بسیار شبیه به خود او فکر می‌کنند و اشتراکات بسیاری دارند زیرا شخصیت قضاوت‌گر او اجازه نمی‌دهد از دوستی با افراد متفاوت با خود لذت ببرد.

روابط عاطفی

شخصیت ISTJ در عشق بسیار وفادار و قابل اعتماد است. برخلاف روابط دیگر، ازدواج ISTJ بسیار سازگارانه و پایدار خواهد بود. بااین‌حال آن‌ها اغلب همسرانی را انتخاب می‌کنند که مانند خودشان نسبت به قوانین و سنت‌ها حساس باشند و فرهنگ و ارزش‌های اجتماعی برایشان مهم باشد. ازدواج شخصیت های سازگار با ISTJ اغلب با سازگاری و آرامش همراه است بااین‌حال این تایپ شخصیتی اهل عشق در یک نگاه و داستان‌های رمانتیک و پرحرارت نیست. غیرممکن است او شریک عاطفی خود را در یک محیط اجتماعی، اتفاقی ببیند و انتخاب کند. به همین دلیل این افراد اغلب با همکار، هم‌کلاسی یا دوستان خود ازدواج می‌کنند و پیش از آن نیز دوره طولانی از آشنایی را می‌گذرانند تا مطمئن شوند شریک عاطفی آن‌ها ارزش‌ها و چارچوب‌های مشترکی دارد.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ISTJ

پرسش‌های متداول

در این مقاله تیپ شخصیتی تدارکاتچی را مورد بررسی قرار دادیم، شخصیت های سازگار با ISTJ را معرفی کردیم و هرآن‌چه نیاز بود درباره این تایپ شخصیتی ارائه دادیم. در انتهای این محتوا قصد داریم به دو پرسش جالب و پرتکرار پاسخ بدهیم. با ماه همراه باشید.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ISTJ

از آن‌جایی که تایپ ISTJ خصوصا در میان مردان بسیار متداول است افراد شناخته‌شده متعددی نیز این تیپ شخصیتی را دارند. ISTJ خصوصا در میان سیاستمداران و دانشمندان دیده می‌شود. برای نمونه آلفرد هیچکاک (Alfred Hitchcock)، جورج واشنگتون، سیاستمدار آمریکایی (George Washington)، پیتر تیل، بنیان‌گذار پی‌پل (Peter Thiel)، مارتین هایدگر، فیلسوف (Martin Heidegger)، زیگموند فروید، بنیان‌گذار روان‌کاوی (Sigmund Freud) و ناتالی پورتمن، هنرپیشه (Natalie Portman) همگی تایپ شخصیتی ISTJ دارند.

مشاغل مناسب شخصیت ISTJ

تیپ شخصیت ISTJ به مشاغلی علاقه دارد که ثبات کافی داشته باشند و از برنامه‌ای مشخص پیروی کنند. آن‌ها معمولا شغلی را انتخاب می‌کنند که دائمی، ثابت، پایدار و با چارچوب‌های مشخص باشد. اگر در کنار این ملاک‌ها، شغل مورد نظر در راستای قانون و امنیت نیز باشد به حرفه ایده‌آل ISTJ تبدیل می‌شود. برای نمونه افسران نظامی، وکلا، قاضی‌ها، کارآگاه و پلیس بهترین موقعیت‌های شغلی برای این گروه هستند. همچنین حسابدار، تحلیل‌گر داده، مدیریت مالی و پزشک می‌تواند شغل‌های ایده‌آلی برای تایپ تدارکاتچی محسوب شود. آن‌ها معمولا مشاغل انفرادی و مستقل را ترجیح می‌دهند اما اگر قرار باشد با یک گروه همکاری کنند می‌تواند به‌خوبی مدیریت گروه را به دست بگیرند و بالاترین بازدهی ممکن را ایجاد کنند.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر