آیا خود را فرمانده می‌دانید؟ (با تایپ ENTJ آشنا شوید)

تیپ ENTJ به مدیریت و سازماندهی علاقه دارد و عملکرد بی‌نقصی در این زمینه‌ها نشان می‌دهد. از این تایپ شخصیتی چه می‌دانید؟

آیا خود را فرمانده می‌دانید؟ (با تایپ ENTJ آشنا شوید) | آرامشیار
10 دقیقه
اشتراک گذاری

همه ما سراسر تضاد هستیم. حتی آن‌هایی که ادعا می‌کنند با خودشان به صلح رسیده‌اند به موضوعات خاصی در زندگی خود حساس هستند که حتی نمی‌توانند ریشه آن را به‌روشنی پیدا کنند. آن‌چه اهمیت دارد یافتن و پذیرش این تناقض‌ها است چراکه یکایک آن‌ها بخشی از ذات انسان بودن ما هستند و برای رشد خود به آن‌ها نیاز داریم. یکی از پیچیده‌ترین شخصیت‌های MBTI تیپ شخصیت ENTJ است. این تایپ شخصیتی ابعاد متناقضی دارد؛ او می‌تواند در عین حال که رشد و شکوفایی عزیزان خود اهمیت می‌دهد و برای آن تلاش می‌کند، بی‌رحم، خشن و بی‌احساس باشد. می‌تواند در کنار علاقه به جمع‌های صمیمی و حضور در کنار عزیزان خود، خسته، بی‌حوصله و منزوی شود. اگر می‌خواهید با این تایپ شخصیتی نادر بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

از MBTI چه می‌دانید؟

از MBTI چه می‌دانید؟

کارل گوستاو یونگ، روانکاو شناخته‌شده و محبوب از شاگردان سخت‌کوش فروید بود. بااین‌حال در بعضی از اصول اولیه با او اختلاف نظر داشت. برای مثال فروید به ذهن ناخودآگاه فردی معتقد بود و باور داشت ذهن انسان هرآن‌چه را که نمی‌تواند تجزیه و تحلیل کند به ناخودآگاه خود می‌فرستد. در مقابل یونگ معتقد بود همه انسان‌ها به یک ذهن ناخودآگاه مشترک دسترسی دارند و آن را ناخودآگاه جمعی می‌نامید.

طبق نظریات یونگ، ناهشیار جمعی شامل کهن‌الگوها و نمادهایی است که در همه فرهنگ‌ها مشترک است. انسان‌ها اگرچه با یکدیگر متفاوت هستند اما اغلب با بعضی از افراد اشتراکات بیشتری نسبت به دیگران دارند. یونگ افراد را در دو گروه درون‌گرا و برون‌گرا طبقه‌بندی می‌کرد و معتقد بود گروهی تفکر منطقی‌تری نسبت به گروه دیگر دارند. این تفاوت‌ها را بعدها، کاترین و ایزابل، مادر و دختر روانشناس و محقق، در قالب یک نظریه پرطرفدار ارائه کردند. آن‌ها تست MBTI را ساختند که طبق آن هر انسانی یکی از 16 تیپ شخصیتی اصلی را دارد.

تحلیل تیپ شخصیتی ENTJ

یکی از 16 تیپ شخصیتی مایرز-بریگز تایپ ENTJ یا فرمانده است. این تیپ عاشق حرکت و موسیقی، زندگی شاد و ایده‌پردازی است. تیپ فرمانده قاطع است و اطلاعات تازه را دوست دارد. او می‌تواند به‌سرعت تصمیم بگیرد و بی‌تردید اقدام کند. ENTJ را رهبران طبیعی می‌دانند زیرا آن‌ها در مدیریت کردن استعدادها افراد و تشکیل تیم و گروه عملکرد بی‌نقصی دارند. بااین‌حال آن‌چه این تیپ اغلب نادیده می‌گیرد احساسات خود و دیگران است.

ENTJ و برون‌گرایی

ENTJها از حضور در جمع انرژی می‌گیرند و بودن در کنار دیگران به آن‌ها اشتیاق زندگی را می‌بخشد. بنابراین می‌توانیم آن‌ها را برون‌گرا (به اختصار: E یا Extroverted) بدانیم. بااین‌حال اغلب در درک احساسات خود و دیگران دچار مشکل هستند. برای یک شخصیت فرمانده، مدیریت یک تیم و انجام کارهای گروهی به سرپرستی خودشان نه‌تنها شبیه به انجام وظیفه نیست بلکه سرگرمی جذابی محسوب می‌شود که می‌توانند ساعت‌ها به آن بپردازند.

ابعاد شهودی تایپ ENTJ

تیپ ENTJ شمی (یا N: Intuitive) است یعنی به‌راحتی می‌تواند الگوهای پیچیده را درک کند و آن‌ها را بفهمد. او استعداد تحسین‌برانگیزی در تشخیص و شناخت الگوها دارد و با مفاهیم و ایده‌ها آشناست. جزئیات و گاهی حقیقت‌های زندگی برای این تایپ شخصیتی بی‌اهمیت و خسته‌کننده است. آن‌ها معمولا به تصویر بزرگ و کلی جهان نگاه می‌کنند و جذب حواشی آن نمی‌شوند. همین ویژگی به‌همراه برون‌گرایی این تایپ شخصیتی از آن‌ها رهبرانی جاه‌طلب و مصمم ساخته‌است.

تفکر منطقی در ENTJ

تفکر منطقی در ENTJ

تیپ ENTJ شخصیتی منطق دارد یعنی برای تصمیم‌گیری و اقدام تنها به تحلیل‌های ذهنی خود تکیه می‌کند و احساسات و هیجانات خود را در نظر نمی‌گیرد. او این رفتار را با دیگران نیز انجام می‌دهد و گاهی تا نادیده گرفتن احساسات عزیزان خود و تخریب و تحقیر آن‌ها نیز پیش می‌رود. در مقابل راهکارهایی که شخصیت فرمانده ارائه می‌کند اغلب کاملا کارآمد و نتیجه‌بخش هستند.

قضاوت‌گری ENTJها

قضاوت کردن و داوری از ویژگی‌های اصلی ENTJها است. آن‌ها ارزش‌ها و چارچوب‌های محکم و دقیقی دارند و در هر شرایطی به آن‌ها پایبند می‌مانند. برای یک ENTJ بسیار سخت است که دیگران را بر اساس عملکرد و تصمیماتشان قضاوت نکند و به آن‌ها برچسب نزند. از سوی دیگر او علاقه خاصی به نظم و برنامه‌ریزی دارد و زمان زیادی را به آن اختصاص می‌دهد. سازمان‌دهی یکی از مهارت‌های این تایپ شخصیتی است. او همچنین می‌تواند به‌عنوان مسئول یک تیم به‌خوبی وظایف را مشخص کند و بر اساس استعدادهای افراد تیم به آن‌ها واگذاری نماید.

ویژگی های شخصیت ENTJ

شاید بتوان بارزترین ویژگی افراد با شخصیت ENTJ را، عشق بی‌اندازه آن‌ها نسبت به چالش‌های تازه و ناشناخته دانست. ENTJ حقیقتا باور دارد که اگر زمان کافی و منابع لازم را در اختیار او بگذارید قطعا می‌تواند از پس هر مشکلی بربیاید و برای هر مسئله‌ای، راه‌حلی پیدا کند. این تیپ شخصیتی قاطع و رک است و مادامی‌که با او هم‌نظر باشید زیر چتر حمایتی‌اش قرار دارید. اما یک هدف جدی در زندگی ENTJ می‌تواند او را خشن، بی‌روح و بی‌احساس کند و باعث شود همه موانع (حتی دوستان متفاوت و مخالف) را بی‌رحمانه کنار بزند. این ویژگی تا جایی پیش خواهد رفت که شخصیت فرمانده که در گذشته دوست شما محسوب می‌شد به‌راحتی روی نقاط ضعف و شکست‌های شما دست بگذارد و شما را در هم بشکند.

اگر شما تایپ شخصیتی ENTJ دارید حتما می‌دانید که به هرچه بخواهید می‌رسید و با تلاش و پشتکار بهترین‌ها را به دست می‌آورید. اما هرگز مسیری که تا رسیدن به موفقیت طی کرده‌اید را فراموش نکنید. یادتان نرود که چه کسانی همراه شما بوده‌اند و از شما حمایت کرده‌اند. به نگاهتان وسعت بیشتری ببخشید و نیازهای دیگران را نیز ببینید.

نقاط ضعف و قوت ENTJ چیست؟

نقاط ضعف و قوت ENTJ چیست؟

همه افراد گاهی اشتباه می‌کنند و مرتکب خطاهایی در زندگی خود می‌شوند. اما آن‌چه ENTJ را از دیگران متمایز می‌کند توانایی ستودنی او در تشخیص این اشتباهات و جبران آن‌ها است. این تایپ شخصیتی عملکرد خود را کاملا مورد بررسی قرار می‌دهد و نقص‌ها و کاستی‌های خود را پیدا می‌کند. سپس طبق یک برنامه‌ریزی دقیق به اصلاح خود می‌پردازد. او اخلاق کاری و انضباط فردی بی‌نظیری دارد و برای همین ویژگی‌ها به خودش افتخار می‌کند.

توانمندی‌های تایپ شخصیتی ENTJ

تیپ ENTJ کارآمد و تاثیرگذار است و از هردو ویژگی خود آگاه است. او این توانمندی‌های خود را به‌خوبی به‌کار می‌بندد. از تنبلی و بی‌نظمی بیزار است و بلاتکلیفی او را آشفته می‌کند. او پرانرژی، فعال و باانگیزه است و هر کاری که بخواهد را انجام می‌دهد. ENTJ توانایی بی‌نظیری در انگیزه دادن به دیگران، شناخت استعدادهای آن‌ها و متحد کردنشان با یکدیگر دارد. به همین دلیل به‌عنوان یک مدیر یا رهبر عملکرد او تحسین‌برانگیز است.

او توانمندی‌هایش را به‌خوبی می‌شناسد و نظراتش را با صراحت بیان می‌کند. چالش‌های زندگی به او اعتماد به نفس می‌دهند و به‌سادگی تسلیم نمی‌شود. بحران‌ها را مدیریت می‌کند و استراتژی‌های قدرتمندی در زندگی دارد. ENTJ کاریزماتیک و الهام‌بخش دیگران است.

نقاط ضعف در ENTJ

اگر خاطرتان باشد گفتگو درباره تایپ شخصیتی ENTJ را با بحث تعارض و تناقض شروع کردیم. یکی دیگر از ویژگی‌های متناقض این افراد، سرسختی آن‌ها است. سرسختی ممکن است در ظاهر به‌عنوان یک ویژگی مثبت و سازنده شناخته شود، زیرا افراد سرسخت برای دستیابی به خواسته‌هایشان تا آخرین نفس مبارزه می‌کنند. اما این ویژگی یک روی منفی نیز دارد. برای این افراد مرغ یک‌ پا دارد و هدف همیشه وسیله را توجیه می‌کند. آن‌ها باید همیشه در هر بحثی پیروز باشند در غیر این صورت احساس شکست و ناکامی از پا درشان می‌آورد.

ENTJ مغرور است و گاهی به نظر خودخواه و خودشیفته می‌آید. برای تصمیم‌گیری احساسات و عواطف خود و دیگران را نادیده می‌گیرد و اغلب هیجانات خود را سرکوب می‌کند زیرا نمی‌داند چطور باید با آن‌ها کنار بیاید. آن‌ها کنار بیاید. او نمی‌تواند با افراد متفاوت به‌راحتی کنار بیاید و ممکن است دست به تحقیر یا سرزنش این افراد بزند. با تمام مشکلات ارتباطی که گاهی تیپ شخصیتی ENTJ با آن‌ها روبرو است، او نمی‌تواند به‌سادگی با تنها ماندن کنار بیاید و در چنین شرایطی احساس ضعف را تجربه می‌کند.

تفاوت شخصیت ENTJ-A و تایپ شخصیتی ENTJ-T

تیپ شخصیتی ENTJ-T و شخصیت ENTJ-a هردو زیرگروه‌های تایپ فرمانده هستند و ویژگی‌های کلی آن‌ها یکسان است. آن‌چه این دو تایپ را با یکدیگر متفاوت می‌کند پاسخ‌های آن‌ها نسبت به رویدادهای محیطی و رویکردشان در مواجهه با جهان است. تیپ ENTJ-T یا تایپ فرمانده آشفته (Turbulent) نسبت به استرس و اضطراب حساسیت بالایی دارد و عملکرد او در شرایط اضطراب‌آور تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این افراد کافی است یک بار شکست بخورند تا همواره دیدگاهی منفی‌گرایانه نسبت به جهان پیدا کنند. آن‌ها همچنین در تصمیم‌گیری با مشکلاتی مواجه هستند.

در مقابل تایپ ENTJ-A قرار دارد که به شخصیت فرمانده قاطع (Assertive) شناخته می‌شود. این تایپ مهارت مناسبی در کنترل اضطراب خود دارد و می‌تواند شرایط بحرانی را به‌خوبی مدیریت کند. این افراد از اضطراب استفاده بهینه می‌کنند یعنی به‌عنوان محرکی برای بهبود کارایی خود از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها همچنین تاب‌آوری بالایی دارند، بعد از هر شکست می‌توانند خیلی زود دوباره توانایی خود را بازیابی کنند و روی پا بایستند. به‌طور کلی دو زیرگروه در اعتماد به نفس، خودآگاهی و پذیرش خود، قاطعیت و واکنش نسبت به اضطراب با یکدیگر تفاوت دارند.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ENTJ داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ENTJ داریم؟

افراد با تایپ ENTJ به رهبران استراتژیک معروف هستند. همچنین این تیپ شخصیتی، نادرترین و کم‌یاب‌ترین تیپ در میان خانم‌هاست. 1.8 درصد جمعیت کل، 2.3 درصد از مردان و تنها 1.5 درصد از زنان تیپ ENTJ دارند. اگر تصور می‌کنید شما نیز این تایپ شخصیتی را دارید می‌توانید به پرسش‌های زیر پاسخ بدهید. اگر اغلب پاسخ‌هایتان مثبت بود احتمالا شما یک ENTJ هستید. البته توصیه می‌کنیم برای نتیجه بهتر از یک ترجمه معتبر تست MBTI استفاده کنید.

 • آیا از این‌که مسئولیت‌های تازه‌ای را بپذیرید استقبال می‌کنید؟
 • آیا دوست دارید مدیریت افراد را به عهده بگیرید؟
 • آیا خیلی سریع و قاطعانه تصمیم می‌گیرید؟
 • آیا خود را منضبط و با اخلاق می‌دانید؟
 • آیا فکر می‌کنید اگر زمان و منابع کافی در اختیار داشته باشید به هر هدفی خواهید رسید؟
 • آیا از گفتگوهای چالشی لذت می‌برید؟
 • آیا فکر می‌کنید فردی تاثیرگذار هستید و به این موضوع افتخار می‌کنید؟
 • آیا توانایی خاصی در شناسایی استعدادهای دیگران دارید؟
 • آیا به‌خوبی درست و غلط را از هم تشخیص می‌دهید؟
 • آیا استعداد خاصی در ساختن یک تیم قدرتمند دارید؟
 • آیا گاهی دیگران شما را بی‌احساس می‌دانند؟
 • آیا اغلب اهداف خود را با بلندپروازی و کمال‌طلبی تعیین می‌کنید؟

روابط ENTJ چگونه است؟

به‌طور کلی روابط اجتماعی نیز یکی دیگر از چالش‌برانگیزترین موضوعات زندگی ENTJها است. این افراد به ارتباطات اجتماعی علاقه و حتی نیاز دارند. آن‌ها از جمع و اجتماع انرژی می‌گیرند و حضور دیگران به پرورش ایده‌هایشان کمک می‌کند. بااین‌حال نسبت به سایر تایپ‌های شخصیتی سازگاری نسبتا کمی دارند. تیپ شخصیتی فرمانده می‌تواند به‌راحتی دیگران را برنجاند.

ENTJ در روابط خانوادگی

تایپ فرمانده در نقش والدین عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. او به‌سرعت توانمندی‌ها و استعدادهای فرزند خود را کشف می‌کند و شرایط پرورش آن‌ها را در اختیار او قرار می‌دهد. بااین‌حال از آن‌جایی که بیش از اندازه منطقی است باید برای رفع نیازهای عاطفی فرزندان خود تلاش کند. او لازم است تعادل خوبی بین احساسات و منطق برقرار کند و شرایط مورد نیاز برای رشد هیجانی و عاطفی کودک خود را فراهم نماید. ایراد دیگری که می‌توان به ENTJ در نقش والدین گرفت تصمیم‌گیری و کنترل بیش از اندازه بر کودک است. آن‌ها فرزند خود را نمادی از خود می‌بینند و همان‌اندازه که نمی‌توانند ناکامی و شکست خود را تحمل کنند از ناتوانی فرزندان نیز آشفته می‌شوند.

تیپ فرمانده در ارتباط دوستانه

تیپ فرمانده در ارتباط دوستانه

دوستی با تایپ ENTJ کار ساده‌ای نیست زیرا این افراد از دوستان خود انتظارات بالایی دارند و معیارهای سخت‌گیرانه‌ای برای انتخاب دوست مورد نظر قرار می‌دهند. بااین‌حال توقعات آن‌ها متقابل است و خودشان نیز همه توانایی خود را در دوستی‌ها خرج می‌کنند. برای ENTJ مهم است که بتواند تاثیرگذار و الهام‌بخش دوستان خود باشد. همچنین از بحث و گفتگو با آن‌ها استقبال می‌کند و ساعت‌های طولانی به صحبت با نزدیکان خود می‌نشیند. احترام یکی از ملاک‌های مهم این تیپ در دوستی است. سازگاری تیپ ENTJ در روابط دوستانه نسبتا خوب است. بااین‌حال ارتباط با افراد حساس و احساساتی (SFها) ایده خوبی نیست، ENTJ می‌تواند آسیب جدی به این افراد وارد کند.

شخصیت ENTJ در روابط عاطفی

شخصیت فرمانده به روابط عاطفی بسیار علاقمند است و در این ارتباطات بسیار خلاقانه و مشتاقانه عمل می‌کند. اغلب این افراد رابطه عاشقانه را نیز عرصه‌ای برای برنده شدن و نمایش قدرت و توانمندی خود می‌دانند. البته نباید این موضوع را به‌عنوان یک ویژگی منفی در نظر گرفت زیرا ENTJ با این شیوه تفکر، مسئولیت بخش عمده رابطه را بر عهده می‌گیرد. برای این تایپ شخصیتی هدفمند بودن و نتیجه نهایی رابطه مهم است. بنابراین اگر احساس کند ارتباط عاطفی او نتیجه مشخصی ندارد ممکن است کاملا ناگهانی و یک‌طرفه قطع رابطه کند! گاهی درک احساسات و خواسته‌های شریک عاطفی برای ENTJ سخت است اما اگر آن‌ها شریک مناسب خود را پیدا کنند می‌توانند به کمک یکدیگر زندگی بسیار موفقی بسازند و دستاوردهای متعددی داشته باشند.

پرسش‌های متداول

در این مقاله به تحلیل شخصیت ENTJ پرداختیم و همه زوایای این تایپ را مورد بررسی قرار دادیم. در انتهای این مقاله قصد داریم به دو پرسش جالب و پرتکرار در مورد این تیپ شخصیتی پاسخ بدهیم.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENTJ

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENTJ

از آن‌جایی که تیپ شخصیتی ENTJ بسیار نادر است و سهم بیشتری از این افراد را نیز مردان تشکیل می‌دهند، شخصیت‌های شناخته‌شده تایپ ENTJ خصوصا خانم‌های این تایپ انگشت‌شمار هستند. اگر بخواهیم از تعدادی از این افراد نام ببریم می‌توانیم به استیو جابز (Steve Jobs)، ارسطو (Aristotle)، ناپلئون بناپارت (Napoleon Bonaparte)، جورج کلونی، هنرپیشه (George Clooney)، جری ساینفلد، هنرپیشه، نویسنده و کارگردان (Jerry Seinfeld) و شارلیز ترون، هنرپیشه (Charlize Theron) اشاره کنیم.

شغل های مناسب شخصیت ENTJ

تیپ ENTJ برای شغل خود انگیزه جدی دارد و در این راه نیز بسیار موفق است. او در هر موقعیتی که باشد راهی به سمت مدیریت پیدا می‌کند و تیم خود را تشکیل می‌دهد. تایپ فرمانده از کار سخت لذت می‌برد و عاشق قدرت، تصمیم‌گیری و اجرای ایده‌های نو است. کارهای روتین کارمندی، بخش پذیرش، بازاریابی و مشاغل روتین مانند این برای ENTJ مناسب نیستند و به‌اندازه کافی او را به چالش نمی‌کشند.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر