آیا شخصیت سرپرست دارید؟ (با تایپ ESTJ آشنا شوید)

تیپ شخصیتی ESTJ را با نام سرپرست می‌شناسند زیرا همیشه می‌داند چگونه از دیگران مراقبت کند. از این تایپ شخصیت چه می‌دانید؟

آیا شخصیت سرپرست دارید؟ (با تایپ ESTJ آشنا شوید) | آرامشیار
10 دقیقه
اشتراک گذاری

نظر شما را نمی‌دانم اما من همیشه در کنار افراد قانون‌مدار و منظم، احساس بهتری دارم. آن‌چه بیش از هر موضوعی در این افراد به چشم من محترم و ستودنی است وفاداری و پیش‌بینی‌پذیر بودن آن‌هاست. تیپ شخصیتی ESTJ یکی از 16 تیپ شخصیتی در MBTI است که همین ویژگی را دارد. این افراد اغلب قانونمند و متعهد هستند و می‌توان روی حرف آن‌ها حساب کرد. ESTJ تصویر مجسم همان ضرب‌المثل است که «اگر سرش برود قولش نمی‌رود». اما از این تایپ شخصیتی چه می‌دانید؟ آیا این ویژگی‌ها برای شما آشناست؟ آیا فکر می‌کنید خودتان یا یکی از نزدیکانتان تایپ شخصیتی سرپرست یا همان ESTJ را دارد؟ با ما همراه باشید، در این مقاله حتما پاسختان را خواهید گرفت.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

کاترین مایرز بریگز سال 1875 به دنیا آمد. او از همان ابتدا به روانشناسی و آموزش علاقه داشت و به همین دلیل برای پرورش و آموزش دخترش ایزابل برنامه‌ای دقیق و منظم داشت. فرزندپروری و حوزه روانشناسی کودک برای کاترین جذابیت ویژه‌ای داشت و او سبک‌های مختلف و خلاقانه‌ای را در آموزش دخترش مورد استفاده قرار می‌داد. بعدها ایزابل با همسر خود آشنا شد و تفاوت شخصیتی قابل توجهی که با او داشت کنجکاوی‌اش را برانگیخت.

از سوی دیگر این مادر و دختر مجذوب نظریات یونگ بودند و از هواداران سرسخت او محسوب می‌شدند. آن‌ها حتی برای یونگ نامه می‌نوشتند و کتاب‌های او را مقدس می‌نامیدند. این علاقه و کنجکاوی در کنار دانش و پیش‌زمینه‌های قبلی در نهایت انگیزه‌ای برای کاترین و ایزابل شد و آن‌ها تست شخصیت‌شناسی MBTI را تدوین و عرضه کردند. این تست اگرچه محبوبیت خاصی در میان جوامع پیدا کرده‌است و کاربرد بسیاری دارد اما همچنان بخش‌هایی از آن مورد انتقاد است.

تیپ شخصیتی ESTJ چیست؟ همه چیز درباره ESTJ

یکی از 16 تایپ شخصیتی MBTI، تیپ ESTJ است. این شخصیت استقامت و پشتکار قابل ملاحظه‌ای از خود نشان می‌دهد و نظم و برنامه‌ریزی او در زندگی زبانزد است. تایپ ESTJ همواره خود را زیر ذره‌بین می‌گذارد و البته به‌شیوه‌ای منصفانه مورد انتقاد قرار می‌دهد. به‌طور کلی این تیپ شخصیتی برون‌گرا (Extroverted)، حسی (Sensing)، منطقی (Thinking) و قضاوت‌گر (Judging) است.

ابعاد برون‌گرایی تیپ ESTJ

تایپ شخصیتی ESTJ برون‌گرا است و از قرار گرفتن در جمع انرژی می‌گیرد. برای این تیپ ارتباط برقرار کردن در زندگی عنصری حیاتی است. تیپ سرپرست اشتیاقی وصف‌ناپذیر نسبت به کار گروهی دارد و از اینکه بتواند مدیریت تحسین‌برانگیز خود را به نمایش بگذارد لذت می‌برد. با تمام این‌ها، ESTJ ساختارها و حد و مرزهایی روشن و مشخص برای خود دارد و افرادی که به این حدود پایبند نباشند بی‌رحمانه طرد خواهند شد. هیچ‌چیز برای تایپ شخصیتی ESTJ مهم‌تر از چارچوب‌ها و سنت‌ها نیست. بااین‌حال او به‌شدت تعاملی و اجتماعی است.

ابعاد برون‌گرایی تیپ ESTJ

جنبه حسی شخصیت سرپرست

تایپ ESTJ علاقه‌ای به موضوعات ذهنی و انتزاعی ندارد. او معتقد است تا وقتی می‌توان قدمی برداشت و کاری انجام داد چرا باید زمان زیادی را صرف ایده‌پردازی و ایده‌آل‌گرایی کرد؟ تیپ سرپرست به جزئیات اهمیت خاصی می‌دهد و تا جای ممکن به اهداف و قراردادها پایبند می‌ماند.

ویژگی منطقی ESTJ

منطق و اصول از پایه‌های زندگی ESTJ محسوب می‌شوند. او اغلب تصمیمات خود را بر اساس اصول توجیه‌پذیر می‌گیرد و اعتقاد دارد راه درست مشخص و بدیهی است. توجه بیش از حد این تایپ به ابعاد منطقی و اصول هر موضوعی به‌تدریج احساسات او را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این تایپ شخصیتی گاهی آن‌قدر با احساس و عاطفه بیگانه می‌شود که به عزیزان خود آسیب می‌زند. به همین دلیل رابطه عاطفی با تیپ سرپرست گاهی مسیری چالشی و سخت را به همراه دارد خصوصا برای افرادی که احساسات و اشتیاق قابل توجهی نسبت به موضوعات دارند.

ESTJ و قضاوت‌گری

برای سرپرست‌ها ساختار و نظم حرف اول را می‌زند. آن‌ها به‌سختی می‌توانند خود را با تغییرات سازگار کنند (البته اگر بتوانند!) عدم قطعیت برای آن‌ها به‌شدت اضطراب‌آور است و بلاتکلیفی را نمی‌توانند تحمل کنند. کنترل محیط پیرامون به ESTJ احساس قدرت می‌دهد و اضطراب او را پایین می‌آورد. همچنین این تایپ شخصیتی باور دارد که راه درست کاملا بدیهی و قابل تشخیص است. او گاهی نسبت به سایر دیدگاه‌ها بی‌تفاوت است و آن‌ها را بی‌ارزش می‌شمارد. ESTJ تا آخرین نفس بر سر عقاید خود می‌ماند تا درستی آن‌ها را ثابت کند.

ویژگی های شخصیت ESTJ

ویژگی های شخصیت ESTJ

ESTJها رهبر ذاتی هستند. آن‌ها می‌توانند به بهترین شکل ممکن به هر مجموعه‌ای نظم بدهند و هر تیمی را با یکدیگر متحد کنند. این تایپ شخصیتی درک روشنی از درست و غلط و باید و نباید دارد و هرقدر لازم باشد آن را گوشزد خواهد کرد. شما افراد بسیاری را می‌شناسید که در تصمیم‌گیری مشکل دارند و دائما با شک و تردید دست و پنجه نرم می‌کنند. اما ESTJ قطعا یکی از آن‌ها نبوده، نیست و نخواهد بود! تصمیم‌گیری یکی از مهارت‌های برجسته این تایپ شخصیتی است و آن‌قدر در آن تبحر دارند که گاهی حتی برای دیگران هم تصمیم می‌گیرند!

تایپ شخصیتی سرپرست یا مجری به معنای واقعی کلمه یک «شهروند نمونه» است. به همسایگان خود کمک می‌کند، به قوانین اجتماعی پایبند می‌ماند و بعید است که در ساعات انتهایی شب، سر و صدایی از خانه او به گوش برسد. با تمام این‌ها تایپ ESTJ گاهی بی‌رحم و خشک خواهد بود و احساسات دیگران را نادیده خواهد گرفت. همین ویژگی خاص، البته در کنار اختلالات روانی جدی، این تایپ شخصیتی را به تیپ غالب دیکتاتورهای تاریخ تبدیل کرده‌است.

نقاط برتری و ضعف ESTJ کدامند؟

اگر انبوهی از کارهای نصفه و نیمه در لیست وظایف خود دارید یا کتاب‌های متعددی را نیمه‌خوانده رها کرده‌اید با قطعیت بدانید که شما تایپ ESTJ نیستید! تیپ سرپرست از نیمه‌کاره رها کردن کارها متنفر است و اگر لازم باشد تمام نیازهای خود را نادیده می‌گیرد تا وظیفه‌اش را تمام و کمال انجام دهد. او بسیار قابل اعتماد، فداکار و ماهر است اما در مقابل انتظار همین رفتار را از دیگران نیز دارد.

برتری‌ها و توانمندی‌های تایپ ESTJ

کار تیمی تخصص تیپ شخصیتی ESTJ است و این دقیقا همان مهارتی است که جامعه جهانی در حال حاضر به آن نیاز دارد. این تیپ اراده بی‌نظیری دارد، از اصول و چارچوب‌هایش کوتاه نمی‌آید و نگاهی شفاف و تیزبین به موضوعات دارد. بعید است بتوانید موضوعی را از ESTJها مخفی نگه دارید. این تایپ مهارت قابل توجهی در جذب اعتماد دیگران دارد و می‌تواند در هر محیطی احساس امنیت را ایجاد کند. در سازمان‌دهی بی‌نظیر است و برای عقایدش می‌جنگد.

نقاط ضعف و کاستی‌های ESTJ

نقاط ضعف و کاستی‌های ESTJ

ویژگی‌های تیپ شخصیتی ESTJ اغلب به‌گونه‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را هم مثبت و هم منفی در نظر گرفت. برای نمونه سرسختی در اغلب موقعیت‌ها یک مشخصه موثر و مفید محسوب می‌شود اما وقتی از حد تعادل عبور کند تبدیل به نقطه ضعف خواهد شد. ESTJ آن‌قدر در یک مسیر مشخص سرسختی و مداومت به خرج می‌دهد که از بررسی سایر مسیرها غافل می‌شود و فرصت‌ها را از دست می‌دهد. سازگاری شخصیت ESTJ بسیار کم است. آن‌ها به روتین مشخصی پایبند هستند و نمی‌توانند با تغییرات کنار بیایند.

یکی دیگر از نقاط ضعف تایپ ESTJ، قضاوت ساده و سریع دیگران است. آن‌ها قابلیت عجیبی در برچسب زدن به دیگران دارند و می‌توانند به‌سرعت هر فردی که مانند آن‌ها فکر نکند را زیر سوال ببرند. در مقابل به قضاوت و داوری دیگران نیز حساس هستند و به افکار عمومی بیش از اندازه اهمیت می‌دهند. به همین دلیل ترجیح می‌دهند همواره به قوانین پایبند بمانند. در مجموع می‌توان این تایپ شخصیتی را بسیار توانمند و مستحکم دانست، اگرچه در شناخت و ابراز احساسات خود ضعف جدی دارند.

تفاوت شخصیت ESTJ-A و تایپ شخصیتی ESTJ-T

هر کدام از تیپ‌های شخصیتی دو زیرمجموعه دارند. زیرمجموعه اول را گروه A یا Assertive به‌معنای قاطع تشکیل می‌دهند و گروه دوم، T یا Turbulent به معنی آشفته هستند. گروه قاطع یعنی تیپ شخصیت ESTJ-a در بهترین حالت قرار دارند و از پس سخت‌ترین کارها برمی‌آیند. این گروه با شخصیت خود به صلح رسیده‌اند و ابعاد مثبت و منفی آن را پذیرفته‌اند. آن‌ها مسئولیت‌پذیر، جاه‌طلب و اخلاق‌مدار هستند، قضاوت ناعادلانه نمی‌کنند و اعتمادبه‌نفس بالایی دارند.

در مقابل، مدیران آشفته (تیپ شخصیتی ESTJ-T) برخلاف شخصيت ESTJ-a اعتمادبه‌نفس کمتری دارند و با کوچک‌ترین انتقادی پریشان می‌شوند. اگر در شرایط خاصی احساس حقارت کنند خشمی کنترل‌ناپذیر را تجربه خواهند کرد و به‌طور کلی شخصیت متلاطمی دارند. هرچه میزان این آشفتگی بیشتر باشد بی‌ثباتی فرد نیز بیشتر خواهد بود.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ESTJ داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ESTJ داریم؟

تایپ شخصیتی ESTJ نسبتا متداول است و با آمار 11 درصد از مردان و 7 درصد از زنان، یکی از تیپ‌های شخصیتی رایج میان آقایان محسوب می‌شود. در مجموع حدود 9 درصد از مردم جهان تایپ شخصیتی سرپرست دارند. بااین‌حال ویژگی‌های شخصیتی این تیپ پررنگ و قابل تشخیص است. به همین دلیل علی‌رغم آمار قابل توجه، از سایر تیپ‌های شخصیتی متمایز به نظر می‌رسند.

برای تشخیص تیپ شخصیتی خود توصیه می‌کنیم از نسخه‌های ترجمه‌شده و معتبر MBTI استفاده کنید یا از یک متخصص کمک بگیرید. اما اگر با توجه به توضیحات قبلی احساس می‌کنید این تایپ شخصیتی بسیار نزدیک به شماست و تردید دارید که یک ESTJ محسوب می‌شوید یا خیر، می‌توانید از پرسشنامه کوتاه زیر استفاده کنید. اگر به اغلب این پرسش‌ها پاسخ مثبت بدهید احتمالا شما تایپ شخصیتی سرپرست را دارید.

 • آیا خود را فردی نگران برای عزیزان خود می‌دانید؟
 • آیا اغلب در حال برنامه‌ریزی برای زندگی خود هستید؟
 • آیا اغلب در شرایط سخت و پرفشار، مسئولیت امور را به عهده می‌گیرید؟
 • آیا برنامه‌ای روتین برای زندگی خود دارید؟
 • آیا در جمع احساس راحتی را تجربه می‌کنید؟
 • آیا سخت‌کوشی و فداکاری را از برجسته‌ترین ویژگی‌های خود می‌دانید؟
 • آیا اعتقاد دارید باید به قوانین اجتماعی، هرطور که هست، پایبند ماند؟
 • آیا صادق هستید و از دیگران نیز انتظار صداقت دارید؟
 • آیا اغلب از عقل و منطق خود کمک می‌گیرید؟
 • آیا خود را متعهد به وظایف خود می‌دانید و در هر شرایطی آن‌ها را دنبال می‌کنید؟
 • آیا موضوعات عینی و قابل لمس و حقایق اثبات‌پذیر را به ایده‌ها و موضوعات انتزاعی ترجیح می‌دهید؟
 • آیا کار گروهی را قدرتمندتر از اقدامات فردی می‌دانید؟

روابط ESTJ چگونه است؟

شخصیت ESTJ بسیار وفادار و فداکار است. او مناسبت‌ها را به خاطر می‌سپارد، برای دوستی‌هایش ارزش قائل است و نسبت به ضایع شدن حقوق عزیزان خود حساسیت بالایی دارد. تیپ سرپرست به‌خوبی از عزیزانش مراقبت می‌کند و همواره نگران آن‌هاست. با تمام این‌ها، در درک احساسات عملکرد خوبی ندارد. این تایپ شخصیتی گاهی ناخواسته به نزدیک‌ترین افراد زندگی خود ضربه می‌زند زیرا نمی‌تواند احساسات آن‌ها را درک کند. این تیپ همچنین اغلب شنونده خوبی نیست و معتقد است وقتی درست و غلط تا این اندازه از یکدیگر متمایز هستند یا دلایل کافی برای یک احساس مشخص وجود ندارد دلیل ندارد که ساعت‌ها به صحبت درباره یک موضوع مشخص بپردازیم!

ESTJ در روابط خانوادگی

به‌طور کلی ESTJ به سنت‌ها و چارچوب‌ها معتقد است. این تایپ شخصیتی در نقش والدین بسیار حامی و مهربان است اما رابطه او با فرزندانش هرگز به سمت ارتباطی دوستانه نخواهد رفت. او نسبت به احترام گرفتن و احترام گذاشتن حساسیت بالایی دارد و ترجیح می‌دهد فرزندانی مانند خود قانون‌مدار، مسئولیت‌پذیر و متعهد تربیت کند. در این مسیر هیچ‌گونه بهانه‌ای را نمی‌پذیرد و ممکن است شرایط سختی را به فرزندان خود تحمیل کند. بااین‌حال افرادی که والدین ESTJ دارند اغلب در زندگی عملکردی موفقیت‌آمیز و قابل توجه از خود نشان می‌دهند.

بزرگ‌ترین چالش این افراد در خانواده وقتی است که یکی از اعضای خانواده (برادران، خواهران یا فرزندان) به دوره بلوغ و سرکشی خود وارد می‌شوند. این دوره احتمالا به‌عنوان سخت‌ترین روزهای یک خانواده شناخته خواهد شد زیرا ESTJ با هیچ‌گونه بی‌نظمی کنار نمی‌آید. در مقابل او اغلب بسیار بیشتر از وظایف خود انجام می‌دهد و بار سایر اعضای خانواده را نیز به دوش می‌کشد.

تیپ ESTJ در ارتباط دوستانه

تیپ ESTJ در ارتباط دوستانه

تایپ ESTJ در دوستی، همراهی وفادار و قدردان است. سازگاری تیپ ESTJ با اغلب تایپ‌های دیگر کم است اما این گروه دوستان خود را از میان افراد مشابه با خود با باورها و ارزش‌های فردی مشترک انتخاب می‌کنند و رابطه‌ای محکم و پایدار با آن‌ها می‌سازند. به همین دلیل می‌توان گفت تایپ سرپرست با همه دوست نمی‌شود اما با دوستان خود برای همیشه می‌ماند. این تیپ از برنامه‌های جدید و متنوع استقبال می‌کند و حتی خود او اغلب پیشنهاد چنین برنامه‌هایی را می‌دهد: ورزش‌های گروهی، یک سفر جمعی تفریحی، پیک‌نیک آخر هفته‌ها و برنامه‌هایی از این دست جزئی از سرگرمی‌های محبوب ESTJ محسوب می‌شوند. البته، تا وقتی قوانین آن‌ها تمام و کمال رعایت شده باشد!

شخصیت سرپرست در روابط عاطفی

تیپ شخصیتی ESTJ در موضوعات عاطفی نیز کاملا منحصربه‌فرد عمل می‌کند. مراحل روتین ازدواج مانند آشنایی، ارتباط برقرار کردن و شناخت بیشتر، تصمیم‌گیری و در نهایت تشکیل زندگی مشترک از نظر تیپ شخصیتی سرپرست مراحلی بیهوده و بی‌معنا است. او از همان لحظه اول که به شریک عاطفی خود برای اولین بار نزدیک می‌شود به‌خوبی می‌داند چه برنامه‌ای برای رابطه‌اش با آن فرد دارد و می‌خواهد ارتباط را چگونه پیش ببرد.

ESTJ رابطه عاطفی را خیلی جدی می‌گیرد و برای آن تلاش می‌کند. او اهل غافل‌گیری و رفتارهای عاشقانه هیجان‌انگیز نیست اما همیشه راهی برای ابراز احساسات خود پیدا می‌کند و اشتیاق خود به رابطه را به شکل منحصربه‌فرد خود نشان می‌دهد. حمایت و تعهد دو پایه اصلی در ازدواج تیپ شخصیتی ESTJ هستند.

پرسش‌های متداول

در این مقاله تحلیل شخصیت ESTJها پرداختیم؛ افرادی مصر، باهوش، پرتلاش و متعهد به قانون که در هر گروه و تیمی به حضور آن‌ها نیاز داریم. شاید حین خواندن این محتوا با خودتان گفته باشید «چطور ممکن است تمام ویژگی‌های شخصیتی من یک‌جا مورد بررسی قرار گرفته باشد؟» یا «چطور یک نوشته حتی بهتر از نزدیکانم مرا می‌شناسد؟». در انتها قصد داریم به دو پرسش دیگر نیز جواب بدهیم که یکی از آن‌ها احتمالا برایتان جالب است و دیگری می‌تواند در انتخاب مسیر شغلی به کمکتان بیاید.

افراد مشهور شخصیت ESTJ

افراد مشهور شخصیت ESTJ

به نظر می‌رسد ESTJها در زمینه مشاغل سیاسی و اجتماعی عملکرد بهتری دارند. به همین دلیل نام سیاستمداران بسیاری در میان این تایپ دیده می‌شود. از میان افراد معروف شخصیت ESTJ می‌توان به کیم جونگ اون (Kim Jong Un)، رهبر کره شمالی، جوزف استالین (Joseph Stalin)، رهبر اتحاد جماهیر شوروی، هنری فورد (Henry Ford)، بنیان‌گذار شرکت خودروسازی فورد، ادل (Adele)، هیلاری کلینتون (Hillary Clinton)، وزیر امور خارجه ایالات متحده، مارگارت تاچر (Margaret Thatcher)، نخست‌وزیر بریتانیا و میشل اوباما (Michelle Obama)، بانوی اول ایالات متحده اشاره کرد.

شغل مناسب تیپ شخصیتی ESTJ

تیپ شخصیت ESTJ به مسیر شغلی سرراست و روشن نیاز دارد و ترجیح می‌دهد وظایف او از همان ابتدا شفاف باشد. این تایپ در مدیریت و سرپرستی به‌خوبی عمل می‌کند و در صورتی‌که در شاخه‌های دیگر نیز به کار مشغول شود سرانجام مسیر خود را به رهبری یک تیم پیدا خواهد کرد. وفاداری به سازمان برای او یک ارزش است و سال‌ها در یک شرکت به همراه یک کارفرما کار خواهد کرد. مشاغل حقوقی، وکالت و مدیریت پروژه مشاغل ایده‌آل ESTJ هستند. این افراد همچنان می‌توانند به‌عنوان مجریان قانون مشغول به کار شوند.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر