آیا خود را شخصی ماهر می‌دانید؟ (با تایپ ISTP بیشتر آشنا شوید)

شخصیت ISTP برخلاف بعد منطقی خود همچنان روحیه کنجکاوی کودکانه را در خود زنده نگه داشته‌است. از این تیپ شخصیت چه می‌دانید؟

آیا خود را شخصی ماهر می‌دانید؟ (با تایپ ISTP بیشتر آشنا شوید) | آرامشیار
9 دقیقه
اشتراک گذاری

بعضی از انسان‌ها در هر سنی هم که باشند همچنان مانند یک کودک با جهان رفتار می‌کنند. آن‌ها دنیای پیرامون خود را عمیقا تجربه می‌کنند؛ خوب گوش می‌دهند، با دستانشان لمس می‌کنند و محیط را با تمام جزئیات آن با دقت از نظر می‌گذرانند. این افراد زندگی را یک موهبت تکرارنشدنی می‌دانند و از لحظه به لحظه آن لذت می‌برند. شما نمی‌توانید به کارهایی که نمی‌خواهند وادارشان کنید و نمی‌توانید از آن‌ها انتظار داشته باشید در جمع‌هایی که دوست ندارند حضور پیدا کنند. از تایپ شخصیتی ISTP صحبت می‌کنیم، تیپی که به واسطه مهارتش در کارهای دستی او را با نام چیره‌دست یا ماهر نیز می‌شناسند. با ما همراه باشید تا با این شخصیت بیشتر آشنا شوید.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

برای اولین بار در اواسط دهه 1940، یک مادر و دختر خلاق آمریکایی شاخصی را تحت عنوان MBTI (Myers-Briggs Type Indicator) معرفی کردند. این شاخص درواقع یک پرسشنامه خوداظهاری بود که از سوالات مختلفی تشکیل می‌شد و به‌عنوان ابزاری برای تعیین تیپ شخصیتی به کار می‌رفت. کاترین و دخترش ایزابل بر اساس نظریات یونگ این ابزار را ساخته‌اند. طبق این ابزار، شخصیت انسان‌ها را می‌توان در 16 دسته مختلف طبقه‌بندی کرد. این دسته‌بندی بر اساس چهار ویژگی برون‌گرایی/درون‌گرایی، شمی/حسی، احساساتی/منطقی و قضاوت‌گر/پذیرنده انجام می‌شود.

MBTI می‌تواند اطلاعاتی کلی به ما ارائه بدهد و برای انتخاب شغل، برقراری روابط پایدار و بهبود عملکرد کلی در زندگی مورد استفاده قرار بگیرد. آشنایی با تایپ شخصیتی ما نوعی از خودآگاهی محسوب می‌شود و اطلاعات جالبی را نسبت به شخصیتمان ارائه می‌کند. البته هیچ ویژگی و خصوصیتی در انسان‌ها مطلق و قطعی نیست. برای نمونه یک فرد منطقی ممکن است در شرایطی خاص تصمیمی احساسی بگیرد و برعکس.

تیپ شخصیتی ISTP چیست؟ همه چیز درباره ISTP

یکی از تایپ‌های شخصیتی MBTI، تیپ ISTP است که به خاطر علاقه‌اش به کارهای دستی او را ماهر یا زبردست می‌نامند. شخصیت ماهر درون‌گرا، مشاهده‌گر، متفکر و آینده‌نگر است و اهداف مشخصی را دنبال می‌کند. او نسبت به زندگی و تمام ابعاد آن کنجکاو است و برای کشف زندگی از خود علاقه نشان می‌دهد. ISTP تعصبی بر باورها و ارزش‌های خود ندارد و اگر نیاز باشد حاضر است آن‌ها را تغییر بدهد و به‌روزرسانی کند.

شخصیت درون‌گرای ISTP

شخصیت درون‌گرای ISTP

شاید ISTP تنها تایپ شخصیتی باشد که می‌توان به این روشنی و وضوح او را غیراجتماعی خواند. (INTJ می‌تواند رقیب سرسخت او در این مسئله محسوب شود!) این افراد اگر دلیل منطقی برای حضور در جمع نداشته باشند نیازی نمی‌بینند وقت خود را این‌چنین تلف کنند! تیپ ISTP به دنبال روابط معنادار است، روابطی که چیزی به او یاد بدهند یا برایش آورده‌ای داشته باشند. در غیر این صورت ترجیح می‌دهد در خلوت خود به تفکر مشغول باشد تا وقتش را دور بریزد. البته او به هیچ‌عنوان تهاجمی یا بداخلاق نیست، بلکه صرفا تنهایی برایش اولویت دارد.

ویژگی حسی تایپ ISTP

ISTP عاشق لمس جهان هستی است. او دقت بی‌نظیری در مشاهده پیرامون خود دارد و بسیار جزئی‌نگر است. تایپ شخصیتی زبردست جهان را با دستان خود تجربه می‌کند. این افراد از همان دوران کودکی به تجربه و تجزیه تحلیل جهان علاقه داشتند و این کار را با بازی با گل و کثیف کردن دستان خود انجام می‌دادند. آن‌ها برای درک اجسام نیاز دارند آن‌ها را لمس کنند. از دیگر ویژگی‌های این گروه علاقه به آزمون و خطا است. آن‌ها بارها یک موضوع را می‌سنجند و از راه‌های مختلف پیش می‌برند تا در نهایت نتیجه مورد نظرشان حاصل شود.

ابعاد منطقی تایپ زبردست

تیپ شخصیتی ISTP همواره درحال تفکر و ساختن است و از پروژه‌ای به پروژه دیگر منتقل می‌شود. او راه‌حل‌هایی ساده اما بدیع پیشنهاد می‌دهد و با ظرافت خاص خود امور را در دست می‌گیرد. شخصیت ISTP اغلب بسیار منطقی است اما گاهی تحت تاثیر احساسات خود قرار می‌گیرد و عملکردی متفاوت از همیشه از خود نشان می‌دهد. بااین‌حال نمی‌توان او را فردی رمانتیک یا احساساتی دانست و واژه «متفکر» توصیف بسیار دقیق‌تری نسبت به این شخصیت است.

ISTP و شخصیتی پذیرا

ISTP و شخصیتی پذیرا

شخصیت ISTP هیچ علاقه‌ای نسبت به قوانین دست و پا گیر از خود نشان نمی‌دهد و تا جایی‌که به خطر نیفتد از آن‌ها سرپیچی می‌کند. او برای خود ارزش‌های مشخصی دارد و ترجیح می‌دهد تنها به همان‌ها پایبند بماند. برای ISTP برنامه‌ریزی بلندمدت جذابیتی ندارد و حتی ممکن است تبدیل به عاملی اضطراب‌آور شود. او کارها را به روش منحصربه‌فرد خود پیش می‌برد و از تقلید کردن با چشمان بسته بیزار است. تیپ زبردست دائما به دنبال فرصت‌های بیشتر برای کشف جهان و کسب تجربه‌های تازه است. او دوست دارد آزاد و رها زندگی کند و از اینکه فردی پیش‌بینی‌پذیر باشد بیزار است.

ویژگی های تیپ ISTP

افرادی با تیپ شخصیتی ISTP به زندگی در اینجا و اکنون معتقد هستند. آن‌ها در زمان حال زندگی می‌کنند و خود را به پشیمانی گذشته یا نگرانی آینده آزار نمی‌دهند. این تیپ درون‌نگر، متفکر و فعال است و کمتر پیش می‌آید که او را ساکن و ثابت ببینیم. ISTP علاقه‌ای به قضاوت کردن دیگران ندارد و محدود دوستان خود را به همین شیوه‌ای که هستند پذیرفته‌است.

ISTP را آرام‌ترین و خونسردترین تایپ شخصیتی MBTI می‌دانند. (آرامش در اینجا نقطه مقابل تکانشی و تهاجمی بودن است و با فعال بودن این تایپ شخصیتی تعارضی ندارد.) زنان ISTP بسیار کمیاب هستند. آن‌ها مغرور، مستقل و سرسخت هستند و به دیگران اجازه نمی‌دهند قدرت و اختیارات آن‌ها را محدود کنند.

نقاط ضعف و قدرت ISTP چیست؟

نقاط ضعف و قدرت تایپ ISTP چیست؟

تیپ شخصیتی ISTP بسیار خلاق است و می‌تواند با سرعتی خارق‌العاده مشکلات را حل و فصل کند. بااین‌حال او در روابط اجتماعی اغلب به مشکل می‌خورد. به همین دلیل ارتباط نزدیک با یک شخص برون‌گرا می‌تواند مزایایی برای او به همراه داشته باشد.

برتری‌ها و توانمندی‌های تایپ ISTP

تیپ شخصیتی ISTP در کارهای عملی و دستی عالی است. او به‌خوبی می‌داند که در حال انجام چه کاری است و نتیجه نهایی چه خواهد بود. این افراد توانایی خاصی در عملی کردن تصورات و تخیلات خود دارند. آن‌ها خودانگیخته و مستقل هستند و علاقه‌ای به تقلید کورکورانه از سبک زندگی دیگران ندارند. صادق، اصیل و خودکفا هستند و استعداد خاصی در پیدا کردن سریع راه‌حل‌های مبتکرانه دارند.

نقاط ضعف ISTP

بیشترین نقاط ضعف تایپ ISTP در حوزه روابط اجتماعی و موضوعات احساسی است. این تیپ شخصیتی گاهی بسیار خودخواهانه عمل می‌کند و احساسات دیگران را نادیده می‌گیرد. او تلاش بسیاری برای تمرین هم‌دلی و درک دیگران می‌کند اما معمولا نتیجه قابل توجهی از این تلاش‌ها نمی‌گیرد. شناخت تایپ شخصیتی ISTP آسان نیست و آن‌ها به نظر مرموز و نفوذناپذیر می‌آیند. همچنین انجام کارهای متمرکز برای این افراد چالشی و سخت است.

تفاوت شخصیت ISTP-A و تایپ شخصیتی ISTP-T

تفاوت شخصیت ISTP-A و تایپ شخصیتی ISTP-T

تیپ شخصیتی ISTP دو زیرمجموعه آشفته و قاطع را در بر می‌گیرد. تایپ شخصیت چیره‌دست قاطع (ISTP-a یا Assertive ISTP) افرادی هستند که به خودآگاهی رسیده‌اند و خود را به همین شکلی که هستند پذیرفته‌اند. این تایپ اغلب اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و برای خود ارزش ویژه‌ای قائل هستند. به‌علاوه به‌خوبی می‌دانند که از زندگی چه می‌خواهند و چه اهدافی را دنبال می‌کنند. آن‌ها ریسک‌پذیر هستند و تاب‌آوری و انعطاف بیشتری از خود نشان می‌دهند. یعنی بعد از هر شکستی با سرعت بالا به حالت قبلی خود برمی‌گردند و از نو تلاش می‌کنند.

در مقابل تایپ ماهر آشفته (ISTP-t یاTurbulent ISTP ) قرار دارد که از اعتماد به نفس کمی برخوردار است و کنجکاوی کنترل‌ناپذیر او اجازه تمرکز بر یک کار خاص را به او نمی‌دهد. این تایپ از ریسک کردن می‌ترسد و همیشه بدترین حالت ممکن را تصور می‌کند. همچنین تاب‌آوری او در مواجهه با چالش‌ها کم است.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ISTP داریم؟

تایپ شخصیتی ISTP بسیار نادر است. تنها 6 درصد مردم جهان شخصیت ماهر یا زبردست را دارند. در این تعداد محدود مردان جمعیتی تقریبا دو برابر خانم‌ها دارند. درواقع می‌توان زنان ISTP را نایاب‌ترین زنان جهان MBTI دانست. اگر قصد دارید تایپ شخصیتی خود را کشف کنید توصیه می‌کنیم از منابع معتبر، پرسشنامه ترجمه‌شده MBTI را پیدا کرده و به سوالات آن پاسخ بدهید. اما در صورتی‌که فکر می‌کنید تایپ ISTP به شخصیت شما نزدیک است می‌توانید به 12 پرسش زیر پاسخ بدهید. اگر اغلب پاسخ‌های شما مثبت بود احتمالا شما یک شخصیت زبردست هستید.

 • آیا به کارهای عملی و دستی علاقه خاصی دارید؟
 • آیا اغلب از جمع کناره می‌گیرید؟
 • آیا از تجزیه و تحلیل چالش‌ها و مشکلات پیچیده لذت می‌برید؟
 • آیا می‌توانید به‌سادگی به خود انگیزه بدهید؟
 • آیا به‌راحتی با شرایط جدید سازگار می‌شوید؟
 • آیا دوست دارید فردی مفید و موثر شناخته شوید؟
 • آیا تمایل دارید استقلال خود را در هر شرایطی حفظ کنید؟
 • آیا فعالیت‌ها فیزیکی برای شما جذابیت خاصی دارند؟
 • آیا به‌راحتی می‌توانید ایراد کار را پیدا و رفع کنید؟
 • آیا ایده‌های تازه برای شما جذابیت خاصی دارند؟
 • آیا ترجیح می‌دهید رک و صادقانه مسائل خود را بازگو کنید؟
 • آیا از روتین‌های سخت پرهیز می‌کنید؟

روابط ISTP چگونه است؟

شخصیت ISTP سرشار از استعدادها و توانمندی‌های متعدد است اما یک نقطه ضعف اساسی دارد که ممکن است مسیر موفقیت را برای او ناهموار کند: ISTP اغلب نمی‌تواند به برنامه مشخصی پایبند بماند و بارها از این شاخه به آن شاخه می‌پرد. حضور یک دوست، همراه یا شریک عاطفی با تایپ شخصیتی قضاوت‌گر (Judging) می‌تواند به این تیپ کمک کند که توانایی برنامه‌ریزی خود را پرورش دهد و اهدافش را با جدیت بیشتری دنبال کند. بااین‌حال متاسفانه اغلب تیپ های شخصیتی زبردست علاقه چندانی به روابط اجتماعی و برقراری ارتباط نزدیک با دیگران نشان نمی‌دهند.

ISTP در روابط خانوادگی

تایپ ISTP در روابط خانوادگی

تایپ شخصیتی ISTP به‌عنوان پدر یا مادر آزادی عمل بسیاری برای فرزند خود در نظر می‌گیرد. او به فرزند خود کمک می‌کند شیوه‌های خودابرازی و کنترل هیجانی را بیاموزد و روابط اجتماعی موثری ایجاد کند. (شاید به این دلیل که خود در این موضوعات دچار ضعف است.) گاهی حمایت بیش از اندازه این والدین از فرزندان، آن‌ها را وابسته برا می‌آورد. از سوی دیگر ISTP برای کودکان خود استانداردهای بسیار بالایی در نظر دارد و همین موضوع گاهی آن‌ها را تحت فشار می‌گذارد. تایپ شخصیت ماهر از بالیدن کودک خود لذت می‌برد و هر ثانیه از رشد او را با دقت و کنجکاوی تماشا می‌کند. او فرزندی جستجوگر و بااعتمادبه‌نفس تربیت می‌کند.

تیپ ISTP در ارتباط دوستانه

تایپ ISTP رفتاری عجیب در دوستی از خود نشان می‌دهد. او همواره برای خواسته‌ها و زمان خود اولویت قائل است و هر زمان که احساس کند لازم است ممکن است جمع دوستان خود را ترک کند. ISTP به‌سختی نسبت به دیگران متعهد می‌شود. بااین‌حال یک دایره کوچک از دوستان صمیم خود دارد که اوقات فراغت را با آن‌ها بگذراند.

از آن‌جایی که این تیپ شخصیتی بسیار اهل رقابت است بسیاری از دوستان خود را از همین راه پیدا می‌کند. او به‌طور کلی کمتر در جامعه حضور دارد و احتمال دوستیابی با توجه به شخصیت خاصش برای او زیاد نیست. بااین‌حال شاید برایتان جالب باشد اما علی‌رغم همه این ویژگی‌ها، تیپ ISTP در میان دوستان خود بسیار محبوب و محترم است.

شخصیت چیره‌دست در روابط عاطفی

ازدواج با شخصیت ISTP یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. قرار ملاقات با این افراد معمولا حال و هوای عجیب و پیچیده‌ای دارد. آن‌ها با صراحت صحبت می‌کنند، در لحظه حضور دارند و نسبت به زندگی بسیار کنجکاو و مشتاق هستند. در ارتباط با ISTPها هیچ اجباری وجود ندارد، البته این تایپ شخصیتی به‌طور مقابل چنین انتظاری از طرف مقابل دارد. او نمی‌تواند محدودیت و کنترل را تحمل کند و آزادی را مهم‌ترین حق خود در رابطه می‌داند.

شخصیت ISTP فردی بی‌احساس و بی‌عاطفه نیست بلکه او تلاش می‌کند تا جای ممکن احساسات خود را کنترل کند و عملکردی منطقی داشته باشد. تیپ شخصیتی ISTP به‌شدت در برابر تعهد و آینده مشخص برای رابطه عاطفی مقاومت دارد و اگر درباره این موضوع در شروع یک رابطه صحبت شود ترجیح می‌دهد هرچه سریع‌تر محیط را ترک کند! این مسائل برای او بیش از اندازه اضطراب‌آور هستند.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ISTP

پرسش‌های متداول

در این مقاله به تیپ شخصیتی ISTP پرداختیم و آن را از جنبه‌های مختلف بررسی کردیم. همچنین نقاط ضعف و قوت افرادی با این تایپ شخصیتی را مرور کردیم. در انتهای مقاله قصد داریم مشاغل مناسب برای ISTP و همچنین افراد محبوب و معروفی که این تیپ شخصیتی دارند را معرفی کنیم. بنابراین اگر شما نیز یک شخصیت زبردست هستید و هنوز نمی‌دانید کدام شغل مناسب شماست توصیه می‌کنیم چند خط پایانی را نیز با ما همراه باشید.

افراد مشهور با تایپ ISTP

تایپ ISTP شخصیت چندان متداولی در جهان نیست اما جهان‌بینی خاص این افراد و خلاقیت و ابتکار عمل آن‌ها، چهره‌هایی ماندگار و موثر در تاریخ باقی گذاشته است. این تایپ شخصیتی نویسنده، فیلسوف، نظریه‌پرداز، سیاستمدار، دانشمند و هنرمندان متعددی را شامل می‌شود برای نمونه می‌توان به کارل گوستاو یونگ، نظریه‌پرداز و روانشناس (Carl Gustav Jung)، هریسون فورد، هنرپیشه آمریکایی (Harrison Ford)، وودی آلن، کارگردان و نویسنده (Woody Allen)، ارنست همینگوی، نویسنده (Ernest Hemingway)، اسکارلت جوهانسون، هنرپیشه (Scarlett Johansson) و دالایی لاما، برنده جایزه صلح نوبل (Dalai Lama) اشاره کرد.

شغل های مناسب شخصیت ISTP

شغل مناسب تایپ ISTP شغلی است که پر از چالش‌های تازه و پیش‌بینی‌ناپذیر باشد. این افراد می‌توانند مسیر پیش روی خود را قدم به قدم طی کنند تا به اهدافشان برسند. مشاغل مرموز و هیجان‌انگیز شغل ایده‌آل تیپ ISTP است. بااین‌حال می‌توان نقطه ضعف این گروه در محیط کار را، نداشتن پشتکار و ثبات دانست. ISTP به‌طور کلی مهارت‌های منحصربه‌فردی دارد که در محیط‌های خلوت و مستقل با ساعت کاری منعطف به‌خوبی می‌تواند آن‌ها را به کار بگیرد. هر کاری که این ویژگی‌ها را داشته باشد برای ISTP جذاب است. در ابتدا پزشکی، مشاغل مربوط به مکانیک و مهندسی حرفه‌های ایده‌آل او هستند اما در قدم بعدی، وبلاگ‌نویسی، ورزش‌های انفرادی و مشاغلی که به تجزیه و تحلیل نیاز دارند نیز می‌توانند گزینه‌هایی مناسب محسوب شوند.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر