آیا خودتان را ایده‌آل‌گرا می‌دانید؟ (با تایپ INFP آشنا شوید)

افرادی آرام، خلاق و مشتاق هستند، چهره‌ای شاد دارند و صمیمی رفتار می‌کنند! شخصیت INFP چنین مشخصاتی دارد. با این شخصیت بیشتر آشنا شوید.

آیا خودتان را ایده‌آل‌گرا می‌دانید؟ (با تایپ INFP آشنا شوید) | آرامشیار
9 دقیقه
اشتراک گذاری

افراد بسیار کمی را می‌بینیم که مهربان و لطیف باشند، خلاقیتی سرشار داشته باشند و هنگام رویارویی با چالش‌های بزرگ زندگی نیز از خود مبارزه‌ای جانانه نشان بدهند. خلاقیت، نوع‌دوستی، تاب‌آوری و شجاعت به‌طور هم‌زمان در یک تایپ شخصیتی به‌شکل پررنگ وجود دارد و آن شخصیتی نیست جز INFP، ایده‌آل‌گراترین شخصیت MBTI! افراد این تایپ شخصیتی آگاه، ماهر، خلاق و البته بسیار پیچیده هستند. آن‌قدر پیچیده که شناخت آن‌ها در یک نوشته هم ممکن نیست، چه برسد به چند خط! پس با ما همراه باشید تا بیشتر و بهتر تیپ شخصیتی INFP یا ایده‌آلیست را بررسی کنیم.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

شاخص تیپ شخصیتی مایرز-بریگز (MBTI) ابزاری است که برای شناخت انسان‌ها، ترجیحاتشان، انتخاب بهترین شغل برای آن‌ها و در مجموع دسته‌بندی افراد مختلف استفاده می‌شود. این شاخص یک تست روانشناسی دارد که به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌است و نسخه‌های معتبر آن برای استفاده موجود است. این مقیاس توسط کاترین و ایزابل (Katharine Cook Briggs و Isabel Briggs Myers)، مادر و دختری کنجکاو و خلاق ایجاد شده‌است و مبنای آن نظریات روانشناس مشهور و محبوب، کارل گوستاو یونگ (Carl Jung) است.

طبق شاخص MBTI، انسان‌ها از نظر شخصیت به 16 تایپ مختلف تقسیم می‌شوند. درواقع این مقیاس افراد را بر اساس برون‌گرایی یا درون‌گرایی، شهودی یا حسی، منطقی یا احساساتی و قضاوت‌گر یا پذیرا دسته‌بندی می‌کند. البته اگرچه مقیاس MBTI ارزشمند و جالب است و تاحدودی کاربردی بوده‌است اما باید همواره توجه داشته باشیم که نمی‌توان هیچ دو انسانی را دقیقا شبیه به یکدیگر دانست و افراد از جهات مختلف با یکدیگر تفاوت‌های قابل توجهی دارند.

تیپ شخصیتی INFP چیست؟ همه چیز درباره INFP

یکی از جالب‌ترین، پیچیده‌ترین و البته کمیاب‌ترین تایپ‌های شخصیتی، تیپ INFP است. این تیپ شخصیتی با وجود درون‌گرایی، علاقه دارد خودش را ابراز کند. از آن‌جایی که منحصربه‌فرد و جذاب است و این تفاوت را با دیگران احساس می‌کند، علاقمند است خود را بروز بدهد و دیدگاه‌های خاصش را به اشتراک بگذارد. INFP بسیار اصیل است و به اصالت نیز علاقه دارد.

درون‌گرایی غالب INFP

INFPها اغلب کم سر و صدا هستند، رفتار و گفتار کمی از آن‌ها می‌بینید اما اغلب علاقه دارند در جمع‌ها حضور داشته باشند. اشوینی نادکارنی (Ashwini Nadkarni)، استاد دانشکده پزشکی هاروارد می‌گوید سکوت و آرامش این گروه را نباید به پای بی‌تفاوتی آن‌ها گذاشت بلکه این افراد در درون خود دنیایی پر شور و اشتیاق دارند اما نمی‌توانند آن را به‌راحتی به نمایش بگذارند. با تمام این‌ها، حضور طولانی‌مدت در جمع می‌تواند این ایده‌آل‌گراهای ذاتی را به‌شدت خسته کند.

تیپ شخصیتی INFP چیست؟ همه چیز درباره INFP

ویژگی شهودی تایپ INFP

تایپ INFP به‌شکل ذاتی شهودی قوی دارد و استعداد ویژه‌ای در یافتن الگوها در افراد یا جوامع از خود نشان می‌دهد. او تصویر بزرگ را می‌بیند و آن را ارزیابی می‌کند. جزییات برای او بی‌اهمیت و خسته‌کننده هستند. INFP گاهی سربه‌هوا به نظر می‌رسد زیرا تخیل قوی و آرمان‌های جذاب ذهنی‌اش او را مسحور می‌کنند. در مجموع تفکر مفهومی و نتایج بالقوه برای INFP ارزش بیشتری نسبت به واقعیت‌های عینی و ملموس دارد.

بعد احساساتی در INFP

زندگی، تصمیمات مهم و به‌طور کلی جهان‌بینی INFP بر اساس ملاحظات عاطفی، هیجانات درونی و ارزش‌های شخصی او تنظیم می‌شوند. او ترجیح می‌دهد بر اساس این موضوعات انتخاب کند که چه مسائلی را تجربه کند و از چه زمینه‌هایی پرهیز نماید. تجزیه و تحلیل منطقی برای INFP معنایی ندارد و ترجیح می‌دهد از قلب خود پیروی کند. بااین‌حال شهود تحسین‌برانگیز این تایپ باعث می‌شود احساسات او کمتر دچار خطا و اشتباه شوند و پیش‌بینی‌هایش درست از آب در بیایند.

ابعاد پذیرای شخصیت INFP

به‌طور کلی در تایپ‌های شخصیتی P، تاب‌آوری و سازگاری با شرایط نسبت به شخصیت‌های قضاوت‌گر بیشتر است. این گروه به پیشواز چالش‌ها و مسائل تازه می‌روند و از اتفاقات پیش‌بینی نشده استقبال می‌کنند. برنامه‌ریزی برای این تایپ شخصیتی جذابیتی ندارد و به‌نظر می‌رسد خلاقیت و ذهن باز آن‌ها را محدود می‌کند. محیط‌های باز و قوانین ساده کمک می‌کند شخصیت واقعی INFP با همه استعدادهای منحصربه‌فرد او به نمایش در بیاید.

ویژگی‌ های شخصیت INFP

افرادی که شخصیت INFP دارند به نظر ساکت، بی‌ادعا و محتاط می‌آیند اما درون آن‌ها شلوغ و پرهیاهو است. ذهن خلاق و تخیل قوی از بارزه‌های اصلی شخصیت آن‌ها است که این شلوغی ذهنی را برایشان به جا گذاشته‌است. شخصیت INFP شاد و رویایی است و دائما در ذهن خود رویاهایش را زندگی می‌کند. آن‌ها واکنش‌های عمیق عاطفی نسبت به هنر، موسیقی و طبیعت نشان می‌دهند و وقتی نزدیکانشان را دچار مشکلات یا غم و اندوه می‌بینند به‌شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

INFP در روابط محدود خود کاملا هم‌دل و صمیمی است و کنجکاوانه به داستان زندگی دوستان نزدیک خود گوش می‌دهد. او نگاهی قضاوت‌گر ندارد و شما را همان‌طور که هستید می‌پذیرد. گاهی آنقدر پذیرای مشکلات و احساسات منفی دیگران می‌شود که خود را فراموش می‌کند و مسئولیت بالایی را در برابر اطرافیان می‌پذیرد. این موضع می‌تواند آسیب روانی قابل توجهی برای INFP به دنبال داشته باشد.

نقاط ضعف و قدرت INFP چیست؟

نقاط ضعف و قدرت INFP چیست؟

شخصیت INFP پرانگیزه، هیجان‌زده، مشتاق و شاد است. بااین‌حال ایده‌آل‌گرایی و درون‌گرایی او اجازه نمی‌دهد این احساسات را به نمایش بگذارد. او همچنین به وجدان و اصول اخلاقی پایبند است و هرگز حاضر نمی‌شود با رفتارهای اشتباه، حتی ناخواسته به دیگری آسیب بزند. این دسته از افراد نیز مانند سایر انسان‌ها، نقاط قوت و ضعفی دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

برتری‌های تایپ INFP

تایپ INFP نسبت به خود و هیجاناتش آگاهی بالایی دارد. او می‌تواند دنیا را از زاویه تازه‌ای ببیند و جایگاه خود را در جهان پیدا کند. تایپ ایده‌آلیست همچنین مهربان، بخشنده و محرم اسرار دوستانش است، همواره به احساسات دیگران اهمیت می‌دهد و نمی‌تواند نسبت به افراد دیگر بی‌تفاوت باشد. این شخصیت همچنین باانگیزه و منعطف است.

نقاط ضعف INFP

با تمام مزایای شخصیت INFP، آن‌ها نقاط ضعفی دارند و با چالش‌های رنگارنگی روبرو هستند. برای نمونه احتمال ناامیدی از مسیر و ناکامی در تلاش برای این افراد بالا است. آن‌ها ممکن است به‌سرعت از رویاهای خود دلسرد شوند و دلیل این موضوع نیز، انتظارات غیرواقعی آن‌ها نسبت به خودشان است. تایپ INFP همچنین در برابر درونی کردن آسیب‌ها و احساسات منفی دیگران به‌شدت آسیب‌پذیر است. غم و اندوه نزدیکانش ممکن است او را از پا در بیاورد.

این تایپ شخصیتی برای موفقیت بیشتر نیاز دارد مرزهای خود را روشن کند و به سلامت خود نسبت به دیگران اولویت بدهد. او همچنین باید انرژی و توانایی‌اش را در مسیر شخصی خود خرج کند و از به عهده گرفتن مسئولیت‌های دیگران دوری نماید. INFP گاهی ناخواسته منزوی می‌شود زیرا نمی‌داند چطور باید با دیگران ارتباط برقرار کند. او همچنین ممکن است آن‌قدر غرق دنیای خلاقانه و جذاب ذهنی خود شود که هیچ تلاشی برای زندگی واقعی‌اش نکند.

تفاوت شخصیت INFP-A و تایپ شخصیتی INFP-T

تفاوت شخصیت INFP-A و تایپ شخصیتی INFP-T

تایپ شخصیتی INFP اغلب به دو شکل در افراد وجود دارد. گروه آشفته (Turbulent) که هنوز به‌طور کامل نسبت به شخصیت خود آگاهی ندارند و نسبت به زندگی فعلی خود احساس نارضایتی می‌کنند و گروه قاطع (Assertive) که بر داشته‌ها و توانایی‌های خود تمرکز کرده‌اند و با وجود آگاهی از نقاط ضعف و کاستی‌های خود، ترجیح می‌دهند نیمه پر لیوان را ببینند.

ایده‌آل‌گراهای آشفته (تیپ شخصیت INFP-T) استانداردهای بالایی برای خود در نظر دارند و نسبت به توانایی‌هایشان کمالگرایی به خرج می‌دهند. آن‌ها به‌سختی با ناکامی کنار می‌آیند، به اشتباهات گذشته می‌چسبند، از خود انتقاد می‌کنند و از تخیل بی‌نظیر خود در جای اشتباه، برای بزرگ‌نمایی مشکلات و ابعاد منفی استفاده می‌نمایند. در مقابل ایده‌آل‌گرای قاطع (تایپ شخصیتی INFP-A) با خود کنار آمده‌است و احساس خودارزشمندی دارد. او کمتر از خود انتقاد می‌کند، خوش‌بین است و به‌جای کمالگرایی، تا حد توان تلاش می‌کند. این تایپ شخصیتی به خود برچسب نمی‌زند و از اشتباهات درس می‌گیرد.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی INFP داریم؟

تنها 4.4 درصد از مردم جهان تایپ شخصیتی INFP دارند. تعداد زنان و مردان این تیپ شخصیتی تقریبا برابر است.  INFP یک تایپ شخصیتی نادر محسوب می‌شود و متفاوت از دیگران عمل می‌کند. برای تشخیص تایپ شخصیتی، بهترین کار استفاده از تست‌های شخصیت‌شناسی معتبر MBTI است. اما اگر شک دارید که تیپ شخصیتی شما INFP است یا خیر، می‌توانید از مجموعه پرسش‌های زیر استفاده کنید. در صورتی‌که به اغلب پرسش‌ها پاسخ مثبت بدهید احتمالا تایپ INFP در شما غالب است.

 1. آیا به معاشرت با دیگران و ابراز وجود علاقه دارید؟
 2. آیا دیدن احساسات دیگران شما را نیز احساساتی می‌کند؟
 3. آیا سازگاری بالایی با محیط دارید؟
 4. آیا اغلب نیمه پر لیوان را می‌بینید؟
 5. آیا تحت تاثیر عوامل مختلف به‌شدت برانگیخته می‌شوید و انگیزه پیدا می‌کنید؟
 6. آیا زندگی برای شما معنادار و عمیقا هدفمند است؟
 7. آیا استعداد ویژه‌ای در نوشتن دارید؟
 8. آیا خودتان را ایده‌آل‌گرا می‌دانید؟
 9. آیا فکر می‌کنید فردی متفکر هستید؟
 10. آیا اصالت شما را به وجد می‌آورد؟
 11. آیا اغلب در خلوت خود به آرامش می‌رسید؟
 12. آیا خودتان را فردی رویاپرداز می‌دانید؟

روابط INFP چگونه است؟

روابط INFP چگونه است؟

شخصیت INFP مشتاق روابط عمیق و معنادار است. بااین‌حال گاهی احساس تنهایی یا نامرئی بودن را تجربه می‌کند. با تایپ‌های شخصیتی NP به‌خوبی کنار می‌آید زیرا آن‌ها را به‌اندازه خود عمیق، مشتاق و پذیرا می‌داند. این شخصیت ترجیح می‌دهد در صلح و آرامش زندگی کند. به همین دلیل وقتی موفق می‌شود رابطه‌ای را بسازد و از آن رضایت نسبی دارد ممکن است احساسات منفی یا ناراحتی‌های خود را با ترس از دست دادن رابطه سرکوب کند. به همین دلیل برای بهبود روابط در این افراد آموزش گفتگوی منطقی اهمیت ویژه‌ای دارد.

شخصیت INFP در روابط خانوادگی

INFP عاشق خانواده‌اش است. او در مقام والدین به کودک فرصت تجربه کردن و آزادی عمل می‌دهد و فرزندش را همان‌طور که هست می‌پذیرد. حمایت INFP از فرزندان خود در کمتر تایپ شخصیتی دیده می‌شود. او به کودک خود ارزش‌ها و اخلاقیات را آموزش می‌دهد و بر اهمیت سوءاستفاده نکردن از دیگران و مهربانی با آن‌ها تاکید می‌کند. بااین‌حال حجم آزادی عمل ارائه‌شده گاهی کودک را از کنترل والدین خارج می‌کند و در چنین شرایطی است که شخصیت ایده‌آل‌گرا خودش را مقصد ماجرا می‌داند.

تیپ INFP در روابط دوستانه

میزان سازگاری INFP با افراد مختلف متفاوت است. به همین دلیل اغلب جمع دوستانه آن‌ها بسیار کوچک و صمیمی است. این تایپ معمولا هرقدر هم که با دوستان خود صمیمی باشند، تاحدودی مرموز برای آن‌ها باقی می‌مانند. آن‌ها دوست دارند زمانی را تنها برای خود داشته باشند و انرژی رفته را بازیابی کنند. اما حضور در کنار دوستان هماهنگ نیز برایشان اهمیت ویژه‌ای دارد. به‌عنوان یک دوست همواره در کنار یارانشان هستند، آن‌ها را تشویق و حمایت می‌کنند و اجازه نمی‌دهند مشکلات و سختی‌ها به عزیزانشان فشار بیاورد.

چالش بزرگ INFP در دوست‌یابی، وابستگی و انتظارات او است. این تایپ شخصیتی به دنبال روابط پایدار و عمیق است و وقتی چنین احساسی را متقابل از دوست خود دریافت نمی‌کند به‌شدت ناامید و سرخورده می‌شود.

شخصیت ایده‌آل‌گرا در روابط عاطفی

ازدواج تیپ شخصیتی INFP چالش بزرگ زندگی است. او سال‌ها را صرف رویاپردازی درباره رابطه ایده‌آل خود می‌کند و معیارهایی کمال‌گرایانه برای خود در این رابطه می‌سازد. به همین دلیل کوتاه آمدن در این مورد برایشان اصلا ساده نیست و از سوی دیگر شریکی که همه معیارها را هم‌زمان داشته باشد به‌راحتی پیدا نخواهد شد. به‌تدریج وقتی با این واقعیت روبرو می‌شوند خواسته‌های خود را صیقل می‌دهند و با دید واقع‌گرایانه‌تری به دنبال شریک عاطفی خود می‌گردند. آن‌ها به این نتیجه می‌رسند که عشق واقعی قرار نیست مثل یک سیب روی یک درخت بی‌نقص رشد کند بلکه نیازمند تفاهم، سازش، مدارا، تلاش و همراهی است.

برای INFP اولویت احساس راحتی در کنار پارتنر و در میان گذاشتن احساسات، افکار و ایده‌ها است. اما همین خواسته به ظاهر ساده نیز ممکن است برای این افراد سخت باشد. با تمام این‌ها INFP اگر عاشق شود در رابطه‌اش بسیار فداکار، مهربان و دوست‌داشتنی خواهد بود. او همیشه راهی برای ابراز علاقه‌اش پیدا می‌کند و همچنین احترام زیادی برای همراه خود قائل است. به رشد، پیشرفت و استقلال همسرش کمک خواهد کرد و احساس خاص و متفاوت بودن به او خواهد بخشید.

پرسش‌های متداول

همه ما به دنبال تغییر هستیم و می‌خواهیم هر لحظه در زندگی به ایده‌آل خود نزدیک‌تر شویم. اما اولین قدم برای تغییر، شناخت خود است. از سوی دیگر همه ما علاقه داریم روابطی شاد و پایدار داشته باشیم اما این مسئله نیز نیازمند شناخت دیگران و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها است. در این مقاله یکی از تیپ‌های شخصیتی کمیاب مایرز-بریگز  را بررسی کردیم. امیدواریم توانسته باشیم به شما در شناخت بهتر خود یا اطرافیانتان کمک کنیم. در انتها قصد داریم به پاسخ چند پرسش پرتکرار بپردازیم.

تیپ شخصیتی INFP افراد مشهور

اگرچه INFP تایپ نسبتا نادری است اما بزرگان و هنرمندان بسیاری از این گروه کوچک بیرون آمده و رشد کرده‌اند. برای نمونه ایزابل بریگز (Isabel Briggs Myers) نظریه‌پرداز MBTI، هلن کلر (Helen Keller) نویسنده، فعال و سخنران، آدری هپبورن (Audry Hepburn) هنرپیشه معصوم سینما، پرنسس دایانا (Diana, Princess of Wales) و شکسپیر (William Shakespeare) شاعر و نمایشنامه‌نویس از این دسته هستند.

شغل های مناسب شخصیت INFP چیست؟

تیپ INFP روش‌های مختلفی را برای ابراز خود پیدا می‌کند. اگر سطح این هیجانات بالا باشد، شخصیت رشدیافته باشد یا میزان درون‌گرایی متعادل شده باشد، INFP به خودابرازی اجتماعی روی خواهد آورد. بنابراین محیطی مانند تئاتر برای چنین اشخاصی، بهترین فضا برای پیشرفت خواهد بود. در غیر این صورت INFP در نویسندگی، سرودن، هنر، مشاوره و درمان عملکردی عالی خواهد داشت. این شخصیت در محیط کار بسیار خونگرم و سازگار است خصوصا اگر این فضا با ارزش‌های او هم‌راستا باشد. INFP بدون فشار و انتقاد بهترین عملکرد خود را نمایش می‌دهد اما اگر تحت فشار باشد ممکن است به مرور منزوی و دلسرد شود.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر