آیا تایپ شخصیت منطق‌گرا دارید؟ (با شخصیت INTP آشنا شوید)

شناخت INTPها ساده نیست و شخصیت خاص آن‌ها اغلب سوتفاهم‌های متعددی برای اطرافیان ایجاد می‌کند. بااین‌حال درک این افراد امکان‌پذیر است.

آیا تایپ شخصیت منطق‌گرا دارید؟ (شخصیت INTP) | آرامشیار
9 دقیقه
اشتراک گذاری

کمتر کسی را می‌شناسم که شخصیت شرلوک هولمز (Sherlock Holmes) را بشناسد و او را ستایش نکند! این کاراکتر درخشان و بی‌نظیر توانایی عجیبی در تحلیل موقعیت‌ها و پیدا کردن الگوهای پیچیده دارد. او به شهود و درک منطقی خود تکیه می‌کند، شوخ‌طبع و سازگار است و اگرچه انسان‌ها و پیچیدگی‌هایشان برای و جذاب هستند اما نمی‌توان شخصیتی اجتماعی و برون‌گرا را به او نسبت داد. درواقع تایپ شخصیتی شرلوک همه آن چیزی است که باید درباره تیپ INTP بدانید؛ فردی خاص و متفاوت، کم‌حرف و آرام با ذهنی سرکش، پیچیده و خلاق! با ما همراه باشید تا این تایپ شخصیتی کم‌یاب و جذاب را بیشتر بشناسیم.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

شاخص مایرز-بریگز (Myers-Briggs) ابزاری است که برای شناخت و تشخیص تایپ شخصیتی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پرسشنامه بر اساس نظریات روانکاوانه کارل گوستاو یونگ توسط کاترین بریگز و دخترش ایزابل مایر ساخته شده‌است. MBTI یک دسته‌بندی کلی درباره تایپ شخصیتی انسان‌ها ارائه می‌دهد و آن‌ها را به برون‌گرا یا درون‌گرا، شمی یا حسی، احساسی یا منطقی و پذیرنده یا قضاوت‌گر تقسیم می‌کند.

طبق MBTI هر فردی عملکردهای شخصیتی خاصی دارد که می‌توان آن را زیرمجموعه یکی از 16 تیپ شخصیتی مایرز بریگز دانست. اگرچه این نظریه و شاخص مربوط به آن بسیار محبوب و مورد استفاده است اما منتقدانی نیز دارد. این منتقدان معتقد هستند MBTI گاهی بسیار متناقض است و همچنین نمی‌توان طیف متنوع انسان‌ها را به این دسته‌بندی محدود خلاصه کرد.

تیپ شخصیتی INTP چیست؟ همه چیز درباره INTP

یکی از تیپ‌های شخصیتی MBTI، تایپ INTP است. این افراد مبتکر، مخترع و بسیار خلاق هستند. آن‌ها زندگی خود را وقف دانش و آگاهی و شناخت بیشتر جهان هستی می‌کنند و همواره در تلاش هستند که قانون پشت هر موضوعی را کشف کنند.

INTP درون‌گرا است

INTP درون‌گرا است

INTPها انرژی خود را از تنهایی می‌گیرند. آن‌ها در خلوت خود شکوفا می‌شوند و به افکار خود اجازه می‌دهند تا هر کجا که می‌توانند اوج بگیرند. هیچ محدودیتی برای ایده‌پردازی و تفکر در تیپ شخصیتی INTP وجود ندارد. آن‌ها تنها در صورتی مشتاقانه و از روی خواسته قلب خود به یک اجتماع وارد می‌شوند که موضوع جالب و عمیقی برای مباحثه وجود داشته باشد. مسائل سطحی و روزمره، تشریفات و حواشی زندگی معمولی برای INTP خسته‌کننده است و او ترجیح می‌دهد با خود تنها بماند و زمان ارزشمند خود را صرف یادگیری و آگاهی کند.

ویژگی شهودی تایپ INTP

ایده‌ها و تخیلات ذهنی برای تیپ INTP اهمیت قابل توجهی دارند. آن‌ها علاقه‌ای به واقعیات عینی و جزئیات نظری ندارند و ترجیح می‌دهند خود را محدود نکنند. شاید به همین دلیل است که دو تایپ شخصیتی INTP و INTJ، دانشمندان و نظریه‌پردازان بی‌نظیری را پوشش می‌دهد. ترکیب درون‌گرایی، تفکر منطقی و «ایده‌پردازی» در این دو تیپ شخصیتی، افرادی خاص اما تاثیرگذار را شکل داده‌است. آن‌ها اجازه نمی‌دهند واقعیت محدودشان کند، حتی اگر ایده‌هایشان امکان اجرا و پیاده‌سازی نداشته باشد.

INTP شخصیتی منطقی دارد

زندگی این تایپ شخصیتی بر مبنای استدلال و منطق استوار است. همین ویژگی خاص آن‌ها، گاهی این افراد را بی‌احساس و سرد نشان می‌دهد. INTP منطق و عقلانیت را تا جایی پیش می‌برد که احساسات خود را سرکوب کند یا آن‌ها را نادیده بگیرد. اگر نتواند مسئله‌ای را با استدلال درک کند و توضیح بدهد ترجیح می‌دهد آن را به‌کلی نادیده بگیرد. این ویژگی اگرچه از این تایپ شخصیتی افرادی اندیشمند و دانا می‌سازد اما آن‌ها را با مشکلاتی نیز روبرو خواهد کرد.

INTP پذیرا است

تیپ شخصیت INTP خود را محدود به شیوه نگرش خاصی نمی‌کند و به استقبال ایده‌های تازه می‌رود. این افراد از مخالفت و تعارض نیز استقبال می‌کنند، البته تا زمانی‌که منطقی و معقول باشد! به‌طور کلی هر نظری که آن‌ها را به چالش بکشد و به تفکر وادار کند برایشان جالب توجه است. از INTPها نباید توقع نظم و روتین خاصی داشت. آن‌ها تا زمانی‌که بدون چارچوب و آزادانه عمل می‌کنند بالاترین بازدهی را دارند.

همه چیز درباره شخصیت INTP

همه چیز درباره شخصیت INTP

اگر با فردی آشنا شدید که در پس هر موضوعی به دنبال یک قانون جهانی بود، تلاش می‌کرد اتحاد اجزای جهان را با وجود تمام پیچیدگی‌اش درک کند و در مجموع به نظر دیگران غیرعادی و نامتعارف می‌آمد احتمالا شما با یکی از شخصیت‌های کمیاب MBTI، یعنی تایپ INTP روبرو شده‌اید. این افراد به‌شدت در گفتار خود دقیق هستند و پیچیده‌ترین ایده‌ها را با انتخاب بهترین کلمات بیان می‌کنند. آن‌ها هر موضوع پیچیده‌ای را با روش‌های مختلف قابل درک می‌کنند و از این کار لذت می‌برند.

INTP تعصب خاصی بر مسائل مختلف ندارد. او همیشه آماده است که افکارش را به چالش بکشد یا آن‌ها را به‌روز کند. این تیپ زمان زیادی را به تفکر درباره مسائل می‌پردازد و گاهی این کار را به‌‌قدری ادامه می‌دهد که از موضوعات مهم زندگی غافل می‌ماند. تفکر متعارف و قوانین روتین زندگی برای تایپ شخصیتی منطق‌گرا جذابیتی ندارد. آن‌ها استاد شنا کردن خلاف جریان آب هستند! رویکرد این افراد در همه ابعاد زندگی نامتعارف است. آن‌ها تنهایی را ترجیح می‌دهند زیرا می‌توانند در دنیای خود به تفکر، ابتکار و خلاقیت بپردازند.

نقاط ضعف و قدرت INTP چیست؟

هر فردی با هر تایپ شخصیتی قطعا نقاط ضعف و قدرتی دارد. افراد موفق برتری‌های خود را می‌شناسند و آن‌ها را پرورش می‌دهند. در مقابل، نقاط کاستی خود را شناسایی می‌کنند و از آن‌ها فرصت‌های تازه می‌سازند. INTP نیز مانند سایر تایپ‌های شخصیتی، برتری‌ها و کاستی‌هایی نسبت به دیگران دارد.

برتری‌ها و توانمندی‌های تایپ INTP

تایپ شخصیتی منطق‌گرا بسیار اصیل است. او دیدگاهی منحصربه‌فرد و ایده‌هایی خلاقانه دارد و کابوس INTP تقلید کردن از دیگران است. آن‌ها به دنیا به‌گونه‌ای نگاه می‌کنند که دیگران قادر به درک آن نیستند. اجراپذیری ایده‌ها برای این تایپ شخصیتی دغدغه نیست و آن‌ها خود را به چارچوب و ساختار محدود نمی‌کنند. ذهن باز، کنجکاوی مهارناشدنی و علاقه شدید به یادگیری از دیگر برتری‌های این تیپ شخصیتی است. آن‌ها به صداقت و اصالت ارزش می‌دهند و از تزویر و دروغ بیزار هستند. همیشه کنجکاو هستند لایه زیرین موضوعات را درک کنند و بازخوردهای صادقانه، حتی اگر تیز باشد برایشان ارزشمند است.

نقاط ضعف و کاستی‌های INTP

نقاط ضعف و کاستی‌های INTP

INTP نقاط ضعفی نیز دارد. برای مثال دنیای خیالی درون آن‌ها گاهی ارتباطشان با واقعیت و محیط اطراف را قطع می‌کند. آن‌ها آن‌قدر در خیالات و تفکرات خود غرق می‌شوند که فراموش می‌کنند در یک محیط اجتماعی زندگی می‌کنند. در این شرایط فرقی نمی‌کند کجا باشند. ممکن است در یک جشن شلوغ میان دوستان خود قرار گرفته باشند اما کاملا در دنیای دیگری سیر کنند! به‌علاوه آن‌ها از شکست می‌ترسند و همین ترس ممکن است اجازه عمل کردن به این افراد را ندهد و آن‌ها را به تفکرات پیچیده‌شان محدود کند.

نقطه ضعف دیگر این تیپ شخصیتی، منطقی بودن بیش از حد آن‌ها است. این افراد عقلانیت و منطق را کلید رسیدن به شادی می‌دانند و اغلب درک احساسات دیگران برایشان سخت است. به همین دلیل گاهی بسیار سرد و بی‌احساس به نظر می‌رسند و اغلب افراد، آن‌ها را دور از دسترس و ناشناخته می‌دانند. تایپ INTP گاهی تمایل شدیدی به تحقیر کردن دیگران پیدا می‌کند. این مسئله تحت تاثیر کمال‌طلبی شدید، تفکر منطقی آن‌ها و ناتوانی در هم‌دلی اتفاق می‌افتد.

تفاوت شخصیت INTP-A و تایپ شخصیتی INTP-T

تیپ شخصیتی INTP دو نوع مختلف را در بر می‌گیرد: آشفته (Turbulent) و قاطع (Assertive). نوع منطقی آشفته (INTP-t) افرادی هستند که با تایپ شخصیت خود کنار نیامده‌اند و با چالش‌های مختلفی روبرو می‌شوند. این افراد نمی‌توانند کمال‌طلبی خود را کنترل کنند، روابط موثر و پایدار شکل بدهند و اغلب برای مدت طولانی در فضای ذهنی خود باقی می‌مانند. در مقابل تایپ شخصیتی قاطع نظم و اتحاد قابل توجهی به افکار و زندگی خود بخشیده‌است و رضایت از زندگی بیشتری را تجربه می‌کند. او مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه می‌دهد و کمتر به خود سخت می‌گیرد.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی INTP داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی INTP داریم؟

تایپ شخصیتی INTP کمترین توانایی در توسعه سبک‌های مقابله‌ای را دارد. این افراد اغلب نمراتی کمتر نسبت به توانمندی خود در مدرسه می‌گیرند و اعتقادات مذهبی در آن‌ها کمتر طرفدار دارد. برای سنجش تایپ شخصیتی خود از تست MBTI با ترجمه معتبر یا به زبان اصلی استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید بدانید که شخصیت INTP دارید یا خیر، پاسخ به پرسش‌های زیر می‌تواند به شما کمک کند. اگر به اغلب پرسش‌ها جواب مثبت بدهید احتمالا شما یک INTP هستید!

 1. آیا برای دانستن هر موضوعی خصوصا اگر علمی باشد کنجکاوی سیری‌ناپذیری دارید؟
 2. آیا محیط اطراف خود را با کتاب، مقاله و پادکست پر کرده‌اید؟
 3. آیا اغلب منطقی تصمیم می‌گیرید؟
 4. آیا پیش از انجام هر کاری، موقعیت را به‌خوبی تحلیل می‌کنید؟
 5. آیا به‌سرعت مشکلات و ناسازگاری‌ها را تشخیص می‌دهید؟
 6. آیا نیاز به زمانی دارید که با خودتان تنها بمانید و موضوعات را تحلیل کنید؟
 7. آیا نزدیک شدن به شما کار سختی است و به هر فردی اجازه ورود به حریم شخصی خود را نمی‌دهید؟
 8. آیا ذهنی باز و پذیرا برای موضوعات تازه دارید؟
 9. آیا از زیر سوال بردن پیش‌فرض‌ها و موضوعات پیش‌پاافتاده لذت می‌برید؟
 10. آیا احساس می‌کنید گاهی به اندازه یک کودک بازیگوش می‌شوید و در برابر تجربه‌های تازه، حیرت و کنجکاوی کودکانه دارید؟
 11. آیا حل کردن مسائل و چالش‌ها به شما انرژی دوباره می‌دهند؟
 12. آیا احساس می‌کنید با اکثریت مردم متفاوت هستید؟

روابط INTP چگونه است؟

تایپ شخصیتی INTP به استقلال فردی خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهد. به همین دلیل در بسیاری از موقعیت‌های خاص زندگی خانوادگی یا دوستانه، غیبت او احساس می‌شود. بااین‌حال نمی‌توان این تایپ را خودخواه یا منزوی دانست. آن‌ها صرفا موضوعات مهم‌تری را در اولویت خود دارند. اگر دوستان و خانواده‌ای سازگار و همراه INTP را احاطه کرده باشند او شخصیتی اجتماعی و فعال از خود نشان خواهد داد و دیگران را شگفت‌زده خواهد کرد.

INTP در روابط خانوادگی

اگر فرزندی با تایپ شخصیتی INTP دارید به دنیای درونی و ذهنی او احترام بگذارید و در کنار آن، روابط اجتماعی و هوش هیجانی را به کودک خود آموزش بدهید. INTPها در شناخت هیجانات خود با مشکلات متعددی روبرو هستند و نمی‌توانند به‌سادگی احساسات خود را تجربه کنند. بااین‌حال آن‌ها به اعضای خانواده خود وفادار و متعهد هستند.

INTP در ارتباط دوستانه

INTP در ارتباط دوستانه

اگر صداقت و بلوغ در روابط دوستانه برای شما اولویت دارد و دوستانی کم اما صمیمی را ترجیح می‌دهید به دنبال INTPها باشید! البته دوستی با INTPها کار ساده‌ای نیست و برای اینکه «مقبول طبع مردم صاحب‌نظر» شوید (!) باید هم‌پای آن‌ها باشید و به علایقشان احترام بگذارید. این تایپ شخصیتی وقت خود را برای موضوعات پیش‌پاافتاده تلف نمی‌کند و به بحث‌های عمیق و علمی-فلسفی علاقه دارد.

INTP وقتی دوست واقعی و مناسب خود را پیدا می‌کند شادی واقعی را تجربه می‌کند و خود واقعی‌اش را بروز می‌دهد. او به دنبال دوستانی نیست که همیشه تاییدش کنند بلکه افرادی عمیق و اصیل را ترجیح می‌دهد که او را به چالش بکشند و به پیشرفتش کمک کنند.

ازدواج شخصیت INTP

بیشترین سازگاری تایپ شخصیتی INTP با تیپ‌های ENTJ و ENTP است. آن‌ها درون‌گرایی را به‌عنوان ضعف در خود پذیرفته‌اند و ترجیح می‌دهند شریک عاطفی خود را از افراد برون‌گرا انتخاب کنند. بااین‌حال ترکیب SF بدترین انتخاب ممکن برای همسر این افراد است. SFها احساساتی هستند و به جزییات توجه می‌کنند. INTP نمی‌تواند جهان‌بینی این گروه را درک کند و ممکن است خواسته یا ناخواسته احساسات آن‌ها زیر سوال ببرد و به سخره بگیرد.

این تایپ شخصیتی به نظر بسیار محتاط و منطقی می‌آید اما اگر عشق واقعی را پیدا کند شخصیتی خلاق، بازیگوش و عاشق از خود نشان می‌دهد. او معشوق خود را به‌عنوان موضوعی تازه برای کشف می‌شناسد و به‌واسطه نبوغ مثال‌زدنی خود می‌تواند همواره رابطه را شاد و تازه نگه دارد. یک شریک عاطفی پرشور و همراه می‌تواند احساسات و نحوه رویارویی با آن‌ها را به INTP یاد بدهد.

پرسش‌های متداول

در این مقاله به تیپ شخصیتی INTP پرداختیم و زوایای مختلف او را بررسی کردیم. در انتهای این مقاله قصد داریم به چند پرسش پرتکرار پاسخ بدهیم.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی INTP

افراد مشهور با تیپ شخصیتی INTP

تایپ شخصیتی INTP در هر حرفه‌ای که وارد شود باز هم شخصیت خلاق، متفاوت، مبتکر و منطقی خود را ابراز می‌کند. این افراد نمی‌توانند درگیر معمای مبهم جهان نشوند و نمی‌توانند دائما به حقیقت پیچیده هستی فکر نکنند! به همین دلیل است که مهم‌ترین دانشمندان جهان تایپ شخصیتی INTP و INTJ را دارند. از افراد مطرح این تایپ شخصیتی می‌توان به انیشتین (Albert Einstein)، داروین (Charles Darwin)، ماری کوری (Marie Curie)، کارل گس (Carl Friedrich Gauss)، وودی آلن (Woody Allen)، تی.اس الیوت (T.S. Eliot)، دکارت (Rene Descartes) و پاسکال (Blaise Pascal) اشاره کرد. همچنین کاراکتر شرلوک هولمز شخصیت INTP دارد.

شغل های مناسب شخصیت INTP

INTP از چارچوب بیزار است و راستش را بخواهید، حیف است که این‌همه ذوق و خلاقیت را با چارچوب‌های ازپیش‌تعیین‌شده و متداول، محدود کنیم. شغل های شخصیت INTP باید دست او را در به‌کارگیری قدرت تفکر او باز بگذارند و به او اجازه بدهند راهکارهای مبتکرانه‌ای برای مسائل پیدا کند. قوانین برای این افراد دست‌وپاگیر و آزاردهنده هستند. INTP می‌تواند یک فیزیکدان، ریاضیدان، معمار، تحلیل‌گر کسب و کار یا یک برنامه‌نویس بی‌نقص باشد. حضور این تایپ شخصیتی در هر تیمی برای هدف آن تیم یک موهبت محسوب می‌شود. بااین‌حال INTPها ترجیح می‌دهند با تعداد افراد محدودی هم‌گروه باشند.

سرگرمی های تایپ INTP

تیپ شخصیتی منطق‌گرا به مطالعه علاقه وصف‌ناپذیری دارد. کتاب خواندن ساده‌ترین و دردسترس‌ترین راه برای یادگیری است و به همین دلیل آن‌ها اغلب در اوقات فراغت کتابی به دست می‌گیرند و ساعت‌ها مشتاقانه به مطالعه مشغول می‌شوند. بازی مورد علاقه این تایپ شخصیتی، شطرنج و سایر بازی‌های استراتژیک و فکری است. آن‌ها همچنین به شرکت در رویدادهای علمی و هنری و مسافرت‌های ساده و کم‌هزینه علاقه دارند.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر