آیا شخصیتی ماجراجو دارید؟ (تیپ ISFP را بیشتر بشناسید)

با تیپ شخصیتی ISFP و دنیای اعجاب‌انگیز آن‌ها آشنا شوید، افرادی که استعدادی ویژه در دیدن زیبایی‌ها و کشف هنر دارند.

آیا شخصیتی ماجراجو دارید؟ (تیپ ISFP را بیشتر بشناسید) | آرامشیار
9 دقیقه
اشتراک گذاری

اغلب ما دنیا را می‌بینیم، می‌شنویم و احساس می‌کنیم. اما کمتر کسی وجود دارد که با تمام حواس خودش به دنیا نگاه کند و به آن گوش بسپارد. افرادی کمی هستند که واقعا جهان پیرامون خود را لمس و تجربه کنند. ISFP یکی از تیپ‌های شخصیتی MBTI است که این موهبت جادویی را دارد. این تایپ شخصیتی استعداد ویژه‌ای در زیستن دارد و برای او دنیا آن‌قدر جذاب است که می‌خواهد لحظه به لحظه‌اش را تجربه کند. همه ما به یک دوست با تایپ ISFP نیاز داریم تا زیبایی‌های جهان را نشانمان بدهد و پتانسیل کشف‌نشده ما را پیدا کند. اما این تیپ شخصیتی دقیقا چه ویژگی‌هایی دارد؟ با چه افرادی سازگار است و چگونه می‌توان او را از میان دیگران تشخیص داد؟

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

شاخص روان‌شناختی مایرز-بریگز یا همان MBTI یک تست روانشناسی است که افراد را با توجه به ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی و رفتاری به شانزده دسته مختلف تقسیم می‌کند. طبق این شاخص، انسان‌ها ممکن است درون‌گرا یا برون‌گرا (به انگلیسی: Introverted / Extroverted)، حسی یا شمی (به انگلیسی: Sensing / Intuition)، احساساتی یا منطقی (Feeling / Thinking) و پذیرنده یا قضاوت‌گر (Perceiver / Judger) باشند. البته بدیهی است که هیچ‌کس به‌طور مطلق احساساتی یا برون‌گرا نیست و همه این ویژگی‌ها مانند یک پیوستار، طیفی از انسان‌ها را پوشش می‌دهند.

تست MBTI به افراد کمک می‌کند خود را بهتر بشناسند، به توانمندی‌ها و ضعف‌های خود آگاهی داشته باشند و تصمیمات مناسب‌تری برای خود بگیرند. اگرچه انتقادات متعددی به این آزمون شخصیت‌شناسی وارد شده‌است اما نمی‌توان صحت آن را رد کرد یا کاربردهایش را نادیده گرفت. برای نمونه MBTI به شما کمک می‌کند مشاغل مناسب خود را پیدا کنید، روابط پایدارتر و موفق‌تری بسازید، نسبت به دیگران رفتاری آگاهانه و هم‌دلانه داشته باشید و در یک کلام، اصیل زندگی کنید.

تیپ شخصیتی ISFP چیست؟ همه چیز درباره ISFP

یکی از تایپ های شخصیتی MBTI، تیپ ISFP است. ISFPها افرادی درون‌گرا (I: Introverted)، حسی (S: Sensing)، احساساتی (F: Feeling) و پذیرنده (P: Perceiver) هستند. آن‌ها ذهنی باز دارند و زندگی را در لحظه تجربه می‌کنند. از آن‌جایی که به کشف محیط علاقه دارند، پذیرای ایده‌های تازه هستند و با تمام حواس پنج‌گانه دنیا را تجربه می‌کنند آن‌ها را تیپ شخصیتی ماجراجو نیز می‌نامند. می‌توان ISFP را هنرمند واقعی دانست، نیازی نیست او چیزی را خلق کند، زندگی این تایپ شخصیتی به خودی خود بوم نقاشی اوست.

تیپ شخصیتی ISFP چیست؟ همه چیز درباره ISFP

تایپ شخصیتی درون‌گرا

ISFPها درون‌گرا هستند اما در اصل هارمونی بی‌نظیری میان درون‌گرایی و برون‌گرایی ایجاد می‌کنند. این تایپ شخصیتی دوستانه، گرم، صمیمی و دل‌سوز است و وقتی در میان جمعی حضور دارد، گرمای وجودش کاملا احساس می‌شود. بااین‌حال او نمی‌تواند برای مدت طولانی در بین دوستان قرار بگیرد و وقتی باتری اجتماعی بودنش تمام شد نیاز به فضایی خصوصی دارد تا انرژی خود را بازیابی کند و با خود ارتباط برقرار نماید. برای یک ISFP جمعی کوچک اما صمیمی و گرم از دوستان نزدیک کافی است. او دلیلی نمی‌بیند که زمان خود را صرف روابط اجتماعی بی‌هدف با افراد متفرقه کند.

حسی بودن تیپ ISFP

این تیپ شخصیتی حسی است و در زمان حال و اینجا و اکنون حضور دارد. او بر آسیب‌های گذشته تمرکز نمی‌کند و وقت خود را برای نگرانی‌های آینده نادیده به هدر نمی‌دهد. ناامیدی و ناکامی از هیجانات نادر در این افراد است. آن‌ها همواره قدردان زندگی فعلی خود هستند. همچنین این تایپ شخصیتی علاقه‌ای به ایده‌های انتزاعی ندارد مگر آن‌که بتواند جنبه‌های عملی برای آن در نظر بگیرد. آموزش تئوری برای این گروه جذاب نیست به همین دلیل بسیاری از آن‌ها علاقه‌ای به دنبال کردن تحصیلات آکادمیک ندارند.

شخصیتی احساساتی

اگرچه تایپ ISFP به‌طور کلی احساساتی محسوب می‌شود اما این شخصیت سبک منحصربه‌فردی برای خود دارد. او دیگران را درک می‌کند، هیجانات آن‌ها را می‌فهمد و رفتاری هم‌دلانه از خود نشان می‌دهد. اما هرگز تلاشی برای اثبات خود به دیگران نخواهد کرد. تیپ شخصیتی ISFP با خودش به صلح رسیده‌است و خود را به همین شکل پذیرفته‌است. او اعتقاد دارد اگر شما نمی‌توانید با شخصیت او کنار بیایید این مشکل شماست! در مجموع می‌توان کاراکتر ISFP را حساس و فهمیده دانست.

ISFP و ابعاد پذیرنده شخصیت او

برای شخصیت ISFP، هرچه پیش آید خوش آید! او به پیشواز اتفاقات تازه می‌رود و از چالش‌ها استقبال می‌کند. برنامه‌ریزی سخت و روتین‌های دقیق جایی در زندگی شخصیت ماجراجو ندارند. او عاشق این است که از ماجراجویی‌های جدید خود خاطراتی فراموش‌نشدنی بسازد. بااین‌حال این ویژگی برای آن‌ها نقطه ضعف نیز محسوب می‌شود چرا که اغلب در برنامه‌ریزی‌های بلندمدت خصوصا در زمینه مالی با مشکلات جدی مواجه می‌شوند. همچنین ISFP به آزادی بیان در هر شرایطی معتقد است و به همین دلیل خود نیز اغلب صادقانه و رک حرفش را می‌زند. این ویژگی نیز گاهی مشکلات متعددی برای او ایجاد می‌کند.

ویژگی های تایپ ISFP

ویژگی های تایپ ISFP

از خصوصیات تایپ ISFP می‌توان به حامی بودن او اشاره کرد. او عزیزان و نزدیکان خود را تشویق می‌کند از علایق خود پیروی کنند و برای رسیدن به آن‌ها جسارت به خرج بدهند. آن‌ها خود نیز بسیار جسور و خلاق هستند اما اغلب خود را دست کم می‌گیرند. شخصیت ISFP ممکن است به‌شدت گوشه‌گیر یا غمگین به نظر برسد اما اغلب این ظاهر ماجرا است. کمتر پیش می‌آید که این تایپ را ناراضی ببینیم. آن‌ها استعداد ویژه‌ای در زیبایی‌شناسی و کشف زیبایی‌های جهان دارند و به همین دلیل اغلب نوازنده، شاعر، نویسنده یا هنرمند هستند. بااین‌حال جنبه درون‌گرای آن‌ها اغلب نمی‌گذارد آن‌طور که باید و شاید دیده شوند.

نقاط ضعف و قوت ISFP چیست؟

شاید بتوان یکی از اصلی‌ترین خصوصیات ISFPها را آشتی‌جو و صلح‌طلب بودنشان دانست. البته این ویژگی به‌ظاهر مثبت، اغلب برای شخصیت های ISFP دردسرآفرین می‌شود. آن‌ها از درگیری و مواجهه با تعارض‌ها اجتناب می‌کنند و آن‌قدر به انبار کردن مشکلات ساده و کوچک ادامه می‌دهند که از آن یک مسئله بزرگ و پیچیده ساخته می‌شود؛ مسئله‌ای که دیگر نمی‌توان به راحتی آن را حل و فصل نمود. در ادامه قصد داریم اصلی‌ترین قوت‌ها و ضعف‌های ISFP را بررسی کنیم

برتری‌ها و توانمندی‌های تیپ شخصیتی ISFP

تایپ شخصیتی ماجراجو می‌تواند ظاهری آرام، کم‌حرف و خجالتی داشته باشد اما در درون او دنیایی جذاب و پرتلاطم وجود دارد. او خون‌گرم و دوست‌داشتنی است و تظاهر کردن را دوست ندارد. به احساسات دیگران حساس است و حسن نیت خود را در رفتارها و تصمیماتش نشان می‌دهد. برای یک ISFP فهمیدن احساسات لحظه‌ای دیگران کار سختی نیست. آن‌ها به شما اطمینان می‌دهند که درکتان می‌کنند و در ادامه هر کاری بتوانند برایتان انجام خواهند داد.

شخصیت ISFP خلاقیتی عالی و جسورانه دارد و ذهن او سرشار از ایده‌های ناب و تازه است. او ترجیح می‌دهد با دیگران حداقل تعارض ممکن را داشته باشد و روابط را امن و ساده پیش ببرد. درواقع به‌ندرت پیش می‌آید که تایپ شخصیتی ISFP به افراد سمی و منفی تبدیل شود.

نقاط ضعف شخصیت ISFP چیست؟

برای شخصیت آزاد و خلاقی مانند ISFP هیچ موضوعی به اندازه قوانین، سنت‌ها و اصول دست و پا گیر، آزاردهنده و محدودکننده نیست. این موضوعات می‌توانند به‌شدت به او احساس ناکامی یا خطر را منتقل کنند و انگیزه‌هایش را تحت تاثیر قرار بدهند. نقطه ضعف دیگر ISFPها پیش‌بینی‌ناپذیر بودن آن‌ها است. تعهدات بلندمدت و برنامه‌ریزی برای این افراد سخت و آزاردهنده است. به همین دلیل اغلب در مسائل مالی و روابط عاطفی با مشکلات جدی روبرو می‌شوند.

تفاوت شخصیت ISFP-A و تایپ شخصیتی ISFP-T

هر تایپ شخصیتی ممکن است به دو شکل در افراد فعال باشد. در شکل اول یعنی A یا  Assertive به معنای قاطع، فرد به خودآگاهی نسبی دست یافته‌است و خود و ظرفیتش را می‌شناسد. چنین فردی به‌خوبی از پس چالش‌های مسیر بر می‌آید و می‌تواند نقشی موثر و مفید داشته باشد. در مقابل نوع دوم قرار دارد که به T یا Turbulent به معنی آشفته شناخته می‌شود. این افراد اغلب اعتماد به نفس کمی دارند و به خودباوری نرسیده‌اند. به‌راحتی جا می‌زنند و شرایط محیطی تاثیر قابل توجهی بر آن‌ها دارد.

در تایپ شخصیتی ISFP نیز این دو دسته وجود دارند. ماجراجویان قاطع (تیپ شخصیتی ISFP-a) خودانگیختگی و کنجکاوی قابل توجهی در مواجهه با زندگی از خود نشان می‌دهند. این ویژگی تا جایی پیش می‌رود که ممکن است آن‌ها را به‌اشتباه برون‌گرا در نظر بگیریم. آن‌ها همچنین اعتمادبه‌نفس بالایی از خود نشان می‌دهند و به‌خوبی می‌توانند هیجانات خود را کنترل کنند. در مقابل ماجراجویان آشفته (تایپ ISFP-t) منزوی و گوشه‌گیر هستند و تمایلی به حضور در جامعه از خود نشان نمی‌دهند. آن‌ها معمولا شکننده هستند و با هر انتقادی اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ISFP داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ISFP داریم؟

به‌طور میانگین حدود 6.6 درصد از جمعیت جهان، تایپ شخصیتی ISFP دارند. حدود 7.5% از این میزان را زنان تشکیل می‌دهند. البته به‌طور کلی نمی‌توان این ادعا را تایید کرد زیرا شخصیت ISFP یک بعد احساساتی دارد و مردان اغلب در تست‌های خودشناسی و خوداظهاری به‌طور ناخودآگاه احساسات خود ار سرکوب می‌کنند. اگر می‌خواهید تایپ شخصیتی خود را پیدا کنید از نمونه‌های معتبر MBTI به زبان فارسی کمک بگیرید. اما اگر فکر می‌کنید تایپ شخصیتی ISFP به شما نزدیک است می‌توانید به 12 پرسش زیر پاسخ بدهید. درصورتی‌که به اغلب این پرسش‌ها پاسخ مثبت بدهید شما شخصیت ماجراجو دارید.

 1. آیا در لحظه زندگی می‌کنید و عاشق گردش و تجربه‌های تازه هستید؟
 2. آیا نسبت به ایده‌های تازه پذیرا هستید؟
 3. آیا دوست دارید درباره خودتان و انتخاب‌هایتان صحبت کنید؟
 4. آیا به «هرچه پیش آید خوش آید» اعتقاد دارید؟
 5. آیا مدیریت شرایط غیرمنتظره تخصص شماست؟
 6. آیا خود را هنرمند می‌دانید حتی اگر اثری خلق نکرده باشید؟
 7. آیا به تشویق و ترغیب اطرافیان خود علاقمند هستید؟
 8. آیا از وابستگی می‌گریزید و در هر شرایطی سعی می‌کنید استقلال خود را حفظ کنید؟
 9. آیا خلاقیت را بخش جدایی‌ناپذیر زندگی می‌دانید؟
 10. آیا اغلب شما را شنونده‌ای خوب و منصف می‌دانند؟
 11. آیا بسیاری از مواقع با تصمیم‌گیری مشکل دارید؟
 12. آیا برای اصالت خود ارزش قائل هستید و از تقلید کردن خودداری می‌کنید؟

روابط ISFP چگونه است؟

شخصیت ISFP به‌طور کلی گرم و صمیمی است اما به‌سادگی افراد را به دایره نزدیکان خود راه نمی‌دهد. این گروه از افراد ترجیح می‌دهند ابتدا شناختی کامل نسبت به دیگران به دست بیاورند. با تایپ شخصیتی IS به‌خوبی کنار می‌آیند. افراد قضاوت‌گر اگر با شخصیت ماجراجو صمیمی باشند می‌توانند به آن‌ها در مدیریت مالی و برنامه‌ریزی کمک کنند.

روابط ISFP چگونه است؟

ISFP در روابط خانوادگی

والدین با شخصیت ISFP به‌معنای واقعی کلمه پدر و مادر به دنیا می‌آیند. آن‌ها به کودک خود امنیت و آزادی عمل می‌دهند و او را محدود نمی‌کنند. البته این موضوع ممکن است عواقبی برای خانواده به همراه داشته باشد. بااین‌حال فرزند این خانواده آزاد است که زندگی‌اش را آن‌طور که می‌خواهد پیش ببرد و برنامه‌ریزی کند. خانه‌ای که یک یا چند عضو آن تایپ شخصیتی ISFP دارند اغلب پر از خاطرات فراموش‌نشدنی است. این افراد عاشق مسافرت‌های برنامه‌ریزی‌نشده و ناگهانی هستند. آن‌ها تلاش می‌کنند از لحظات زندگی لذت ببرند و بقیه اعضای خانواده را در این لذت شریک کنند. حتی یک آشپزی ساده می‌تواند برای آن‌ها به کاری جمعی و تفریحی تبدیل شود.

تیپ ISFP در ارتباط دوستانه

حقیقتا دوستی با تایپ ISFP یکی از ارزشمندترین دارایی‌های هر فردی است. این تایپ شخصیتی در شرایط حساس شنونده‌ای عالی برای دوستان خود است و همواره آن‌ها را در مسیر رسیدن به خواسته‌هایشان حمایت می‌کند. او حتی می‌تواند در ساده‌ترین و معمولی‌ترین فعالیت‌های زندگی با دوستانش همراهی کند و ساعاتی خوش را کنار آن‌ها رقم بزند. بااین‌حال جذب اعتماد شخصیت ماجراجو کار ساده‌ای نیست و نیاز به تلاش دارد.

شخصیت ماجراجو در روابط عاطفی

برای بررسی ازدواج باید میزان سازگاری تیپ شخصیتی ISFP را با سایر تایپ های شخصیتی در نظر بگیریم. ISFP مرموز به نظر می‌رسد و شناخت او آسان نیست. با تمام این‌ها در روابط عاطفی ISFP بسیار احساساتی و رمانتیک است. او از شریک عاطفی خود به‌خوبی مراقبت می‌کند و هرگز اجازه نمی‌دهد رابطه عاشقانه روتین و تکراری شود. ISFP دلسوز، عاشق‌پیشه، مراقب و وفادار است. تایپ ISFP در رابطه عاطفی به شدت شکننده است و تعارض و انتقاد از سوی شریک عاطفی می‌تواند به او آسیب بزند.

پرسش‌های متداول

در این مقاله درباره تایپ ISFP صحبت کردیم و همه زوایای شخصیت این تیپ را مورد بررسی دادیم. در انتهای مقاله قصد داریم به دو پرسش جالب پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

شخصیت های معروف ISFP کدامند؟

همان‌طور که گفتیم تعداد افراد با شخصیت ماجراجو در جهان متعادل است. یعنی این تیپ شخصیتی نایاب یا غالب نیست. بااین‌حال ذات هنرمند ISFP و شیوه خاص نگرش او به جهان هستی می‌توانست از آن‌ها افراد مشهور بیشتری بسازد، البته اگر تا این اندازه درون‌گرا نبودند! درواقع درون‌گرایی این تیپ و روحیه متواضع آن‌ها اجازه نمی‌دهد به‌اندازه کافی مورد توجه قرار بگیرند. بااین‌حال تعداد افراد مشهور ISFP در جهان کم نیست.

فریدا کالو، نقاش مکزیکی (Frida Kahlo)، مرلین مونرو، هنرپیشه معروف (Marilyn Monroe)، جان اف کندی، سیاستمدار آمریکایی (John F. Kennedy)، باب دیلن، خواننده (Bob Dylan)، مایکل جکسون (Michael Jackson)، نیل سایمون، نویسنده (Neil Simon)، ژان ژاک روسو، نویسنده و فیلسوف (Jean-Jacques Rousseau) و پابلو پیکاسو، نقاش (Pablo Picasso) همگی تایپ شخصیتی ISFP را دارند.

شغل مناسب شخصیت ISFP چیست؟

از آن‌جایی که تایپ شخصیتی ISFP علاقه خاصی به طبیعت و حیوانات دارد، مشاغل مرتبط با این موضوعات می‌تواند برای این تایپ مناسب باشد. به‌طور کلی هر شغلی که به ISFP اجازه ارتباط با محیط‌های بکر طبیعی را بدهد برای او جذاب و سرگرم‌کننده است. این افراد به آزادی و استقلال شخصی خود در کار اهمیت می‌دهند، همچنین روحیه‌ای هنردوست و خلاق دارند. به همین دلیل طراحی، موسیقی، آشپزی و نویسندگی نیز می‌تواند از مشاغل مناسب آن‌ها محسوب شود. همچنین جالب است بدانید با در نظر گرفتن روحیه درون‌گرای ISFP، بهترین همکار برای او تیپ شخصیتی ESTP است. این دو تیپ شخصیتی خواسته‌های مشابهی از محیط کار دارند و با تفاوت‌های خود، از جوانب مختلف یک پروژه کاری را پیش خواهند برد.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر