آیا شخصیتی جستجوگر دارید؟ (تیپ ESTP را بیشتر بشناسید)

برای شخصیت ESTP چیزی جذاب‌تر از حل یک مشکل یا غلبه بر یک چالش بزرگ نیست. این تایپ نمی‌تواند زندگی آرام را بپذیرد.

آیا شخصیتی جستجوگر دارید؟ (تیپ ESTP را بیشتر بشناسید) | آرامشیار
9 دقیقه
اشتراک گذاری

در طوفانی‌ترین روزهای دریا، وقتی حوادث انسان‌های قدرتمند را از پا در می‌آورد، هنوز افرادی هستند که محکم سر جای خود ایستاده‌اند و تا آخرین لحظه برای اهدافشان می‌جنگند. افرادی که تشنه زیستن هستند و برای هر دم و بازدمی شکرگزاری می‌کنند. بااین‌حال، اگرچه شوق زندگی از آن‌ها سرازیر است، اما هرگز اجازه نمی‌دهند احساسات و هیجانات بر آن‌ها غلبه کند یا مسیر زندگی‌شان را تعیین نماید. این همان تعارض جذابی است که در تیپ شخصیتی جستجوگر دیده می‌شود. اگر این تعارض برایتان آشناست یا پیشتر با چنین افرادی روبرو شده‌اید، با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به تحلیل شخصیت ESTP بپردازیم و این افراد را مورد بررسی قرار بدهیم.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

کاترین و ایزابل دو روانشناسی بودند که در قرن 20 بر اساس ایده‌های یونگ نظریه MBTI را بنا کردند. این نظریه به ساخت یک پرسشنامه ختم شد که می‌توانست تایپ شخصیتی افراد را در 16 طبقه مختلف دسته‌بندی کند. این مادر و دختر روانشناس 20 سال بر روی تست روانشناسی خود تحقیق کردند و از جهات مختلف، اعتبار آن را مورد بررسی قرار دادند. امروزه پرسشنامه MBTI به بهانه‌های مختلفی از جمله خودشناسی، استعدادیابی یا شناخت نقاط قوت و ضعف افراد به منظور استخدام مورد استفاده قرار می‌گیرد اما انتقادهایی نیز متوجه این آزمون است.

آن‌چه باید به آن توجه داشته باشیم این است که MBTI صرفا آزمونی برای شناخت بهتر خودمان است و می‌تواند به ما در پیدا کردن مسیر شغلی و تحصیلی و همچنین خودآگاهی کمک کند. از سوی دیگر آگاهی بیشتر نسبت به صفات و خلق‌و‌خوی دیگران کمک می‌کند بهتر آن‌ها را درک کنیم و هم‌دلی بیشتری در ارتباطات از خود نشان بدهیم. MBTI یک تست تشخیصی برای یافتن اختلال نیست و هر نتیجه‌ای که از حاصل شود را نمی‌توان در دسته‌بندی خوب یا بد، سالم یا ناسالم قرار داد. هر 16 نتیجه حاصل از تست در نوع خود عالی هستند و نقاط ضعف و قوتی دارند.

تیپ شخصیتی ESTP چیست؟ همه چیز درباره ESTP

یکی از 16 تایپ شخصیتی MBTI، تیپ ESTP است که آن را با نام جستجوگر نیز می‌شناسند. علت این نام‌گذاری، روحیه کنجکاو این افراد است که دائما زندگی را کاوش می‌کنند و با اشتیاق به استقبال چالش‌های تازه می‌روند. این افراد برون‌گرا، حسی، متفکر و پذیرنده هستند. در ادامه به هر یک از این خصوصیات می‌پردازیم.

برون‌گرایی در تایپ شخصیتی ESTP

ESTPها برون‌گرا (به انگلیسی: E, Extroverted) هستند به این معنا که حضور در جمع و معاشرت با دیگران به آن‌ها انرژی می‌دهد و دوست دارند زمان خود را در کنار دوستان و عزیزان سپری کنند. از سوی دیگر این تیپ شخصیتی علاقه وافری به نمایش توانمندی‌هایش در جمع دارد و مشتاق دیده‌شدن است. نسبت به بازخورد دیگران حساس است و نظرات اطرافیان روی او تاثیر می‌گذارد. اگر این بازخوردها مثبت باشد تیپ جستجوگر انرژی قابل توجهی دریافت می‌کند.

تیپ شخصیتی ESTP چیست؟ همه چیز درباره ESTP

تیپ ESTP و ابعاد حسی شخصیت او

برای تیپ شخصیتی ESTP، مفاهیم انتزاعی، ایده‌پردازی، بحث‌های پرشور پیرامون مسائل جهانی و پیامدهای آن‌ها جذابیتی ندارد. این تایپ دوست دارد درباره حقایق ملموس و واقعیت‌های عینی صحبت کند و حتی اگر امکانش باشد ترجیح می‌دهد از همان ابتدا وارد عمل شود! ESTP دوست دارد خود همه موضوعات را تجربه کند.

منطق و تفکر در زندگی تایپ جستجوگر

تیپ ESTP شخصیتی متفکر دارد و به احساسات و هیجانات بهای چندانی نمی‌دهد. او گاهی بسیار رقابت‌جو می‌شود و جالب این است که اغلب در چنین شرایطی پیروز میدان خواهد بود زیرا از قدرت منطق و عقل خود کمک می‌گیرد. برای ESTP یاد گرفتن و آموختن بسیار باارزش‌تر از هم‌دلی کردن است. به همین دلیل این افراد ممکن است خواسته یا ناخواسته به احساسات اطرافیان خود آسیب بزنند و آن‌ها را تحت تاثیر قرار بدهند.

ESTP، شخصیتی پذیرا

تایپ جستجوگر از برنامه‌ریزی، چارچوب و قوانین گریزان است. او به استقبال چالش می‌رود و همواره آماده تغییر است. برای ESTP هیچ‌چیز آزاردهنده‌تر از محدودیت نیست. این تایپ شخصیتی در نهایت به قوانین تن می‌دهد اما این مسئله او را خسته، عصبی و تکانشی خواهد کرد. در عوض اگر فرصت و آزادی عمل کافی در اختیار داشته باشد می‌تواند بهترین نسخه خودش را ابراز کند و دیگران را با نتایج تلاش‌هایش به تحسین وا دارد.

ویژگی های شخصیت ESTP

تیپ شخصیتی ESTP عاشق کشف فرصت‌های جدید و چالش‌های تازه است. او به‌راحتی می‌تواند کنترل شرایط را در دست بگیرد. ماجراجو، سرزنده، مشتاق و خودجوش است و در هر شرایطی، راهکارهایی برای ایجاد انگیزه‌های تازه و قدرتمند دارد. یکی از خصوصیات شخصیت ESTP، عمل‌گرا بودن اوست. وقتی ایده‌ای به ذهن او رسید در همان لحظه از جا بر می‌خیزد و در راستای آن قدم بر می‌دارد. او ترجیح می‌دهد به‌جای نشستن و بررسی احتمالات، در حین تلاش و اقدام، اشکالات خود را اصلاح کند.

آن‌چه در این افراد اغلب به‌عنوان تعارض شناخته می‌شود اشتیاق بالای آن‌ها برای زندگی در عین منطقی بودن و طفره رفتن از احساسات است. ESTP از اشتیاق خود به‌عنوان سوختی برای ذهن استفاده می‌کند و از آن برای خود انگیزه‌های تازه می‌سازد. به‌واسطه همین اشتیاق، ESTPها ساختارشکن، جاه‌طلب و سخت‌کوش هستند.

ویژگی های شخصیت ESTP

نقاط ضعف و قدرت ESTP چیست؟

یکی از چالش‌برانگیزترین دوران زندگی هر ESTP، دوره مدرسه و دانشگاه است. این تیپ شخصیتی هوش بالایی دارد و ارتباط برقرار کردن با دیگران نیز برای او کاری ساده است. اما رویکردهای آموزشی متداول با تایپ شخصیتی او تناسبی ندارند. ESTP ترجیح می‌دهد از روش‌های عینی و عملی برای آموزش استفاده کند درحالی‌که فضای آکادمیک بر نظریات و آموزش تئوری استوار است. بااین‌حال نمی‌توان این شاخصه ESTP را ضعف او دانست. اما این تیپ شخصیتی قطعا در کنار نکات مثبت شخصیتی، نقطه‌ضعف‌هایی نیز دارد.

برتری‌های تایپ ESTP

شخصیت ESTP بسیار جسور است. او سرشار از زندگی است و فراتر از مرزهای منطقی و عملی پیش می‌رود. عاشق چالش‌های مختلف است و به‌خوبی از پس اغلب آن‌ها برمی‌آید. این تیپ شخصیتی اصالت دارد و از پیروی کورکورانه از دیگران بیزار است. او جسور است و همواره راهکارهای عملی متنوعی برای مشکلات خود سراغ دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت ESTP، جسارت و صراحت اوست. او تظاهر نمی‌کند و ظاهر و باطنش یکسان است. اگر سوالی داشته باشد از طفره رفتن پرهیز می‌کند و روراست آن را می‌پرسد.

کاستی‌های تیپ ESTP

با تمام صداقتی که تایپ ESTP دارد، نوبت ابراز و بیان احساسات که می‌رسد نمی‌داند چه واکنشی باید نشان بدهد. همچنین از آن‌جایی که خودش احساساتی نیست نمی‌داند به احساسات دیگران چگونه پاسخ بدهد. نقطه ضعف دیگر تیپ جستجوگر بی‌تابی و کم‌تحملی آن‌ها است. همان‌طور که گفتیم ESTP تصمیمی می‌گیرد و سریعا برای اجرای آن اقدام می‌کند. اگر این تصمیم به‌صورت تیمی گرفته شده‌باشد و این تایپ ناچار باشد سرعت خود را کم کند تا به اعضای ضعیف‌تر مسیر را آموزش بدهد شکیبایی خود را از دست خواهد داد و ممکن است رفتارهای تکانشی از خود نشان بدهد.

مشکل دیگر این تیپ شخصیتی تعارض با قوانین و انتظارات اجتماعی است. ESTP از هر فرصتی برای سرپیچی از قانون و در هم شکستن چارچوب‌ها استفاده می‌کند و این مسئله گاهی برای او مشکل‌ساز می‌‎شود. به‌علاوه شخصیت‌های سنتی‌تر کمتر می‌توانند با این ویژگی کنار بیایند.

تفاوت شخصیت ESTP-A و تایپ شخصیتی ESTP-T

تیپ شخصیتی ESTP به دو زیرگروه تایپ ESTP-a و شخصیت ESTP-t تقسیم می‌شود. افرادی که می‌توانند خود واقعی و اصیلشان را با کاستی‌ها و برتری‌ها بپذیرند و به خودآگاهی نسبی دست پیدا کنند تایپ شخصیتی ESTP-a هستند. a به‌عنوان مخفف کلمه Assertive و به‌معنی قاطع به کار می‌رود. جستجوگران قاطع اعتماد به نفس بالاتر و شک و تردید کمتری را تجربه می‌کنند و عملکردی سریع و قاطعانه دارند. آن‌ها اغلب می‌توانند بسیار ریسک‌پذیر باشند و میزان تلاش و انگیزه‌شان را با سختی چالش‌ها هماهنگ کنند: هرچه چالش سخت‌تر، رفتار و واکنش سرسخت‌تر!

در مقابل، جستجوگران آشفته (t مخفف Turbulent به‌معنای آشفته) قرار دارند که محتاط‌تر هستند و اعتمادبه‌نفس کمتری دارند. این افراد اغلب بر اشتباهات گذشته خود تمرکز می‌کنند و وقتی با مشکلات سنگین مواجه می‌شوند اضطراب بالایی را تجربه می‌کنند. آن‌ها به اندازه تایپ قاطع سرعت عمل ندارند و خصوصا در مواجهه با چالش‌های جدی‌تر، عملکردی کند از خود ارائه می‌کنند.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ESTP داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ESTP داریم؟

به‌طور میانگین حدود 8% جمعیت جهان را ESTPها تشکیل می‌دهند و از این تعداد، قسمت عمده آن نیز آقایان هستند. بنابراین می‌توان این تیپ شخصیتی را نه کمیاب و نه متداول در نظر گرفت. اگر می‌خواهید تایپ شخصیتی خود را پیدا کنید از نسخه‌های معتبر تست MBTI استفاده کنید. اما اگر تردید دارید که ESTP تیپ شخصیتی شما است به سوالات زیر پاسخ بدهید. درصورتی‌که اغلب پاسخ‌های شما مثبت بود احتمالا شما تایپ شخصیتی جستجوگر دارید.

 • آیا ترجیح می‌دهید زندگی را همان‌گونه که هست با تمام حقایقش ببینید و تجربه کنید؟
 • آیا اغلب احساس بی‌قراری یا هیجان‌زدگی دارید؟
 • آیا رفتن به یک مسافرت هیجان‌انگیز و پر از تجربه اغلب برای شما یک ایده عالی محسوب می‌شود؟
 • آیا عملکرد خوبی در تفسیر و تحلیل دیگران از روی ظاهر آن‌ها دارید؟
 • آیا ترجیح می‌دهد به‌جای گذشته و آینده، بر اینجا و اکنون تمرکز کنید؟
 • آیا از تجربه غذاهای تازه، معاشرت با افراد ناآشنا و سفر به شهرهای جدید لذت می‌برید؟
 • آیا برای شما سخت است که به نظریات و عقاید بدون شواهد علمی و معتبر تکیه کنید؟
 • آیا خودتان را جسور و شجاع می‌دانید؟
 • آیا گاهی قوانین را دست‌وپاگیر و بیهوده می‌دانید؟
 • آیا ترجیح می‌دهید در کنار دیگران و با آن‌ها کار کنید تا به‌تنهایی؟
 • آیا خود را یک مدیر خوب می‌دانید؟
 • آیا گاهی به دیگران انتقاد می‌کنید و صراحت شما ممکن است برای دیگران آزاردهنده باشد؟

روابط ESTP چگونه است؟

شخصیت ESTP در اغلب روابط خود بسیار جذاب است و اطرافیان دوست دارند با او ارتباط برقرار کنند. این تیپ شخصیتی در اینجا و اکنون زندگی می‌کند و نگرش خاصی نسبت به دنیای اطراف دارد. ESTP در بداهه‌گویی و طنزپردازی بی‌نظیر است. به همین دلیل اغلب دوستان او از وقت‌گذرانی با او لذت می‌برند. بااین‌حال اگر او بتواند روابط خوبی با تیپ‌های شخصیتی احساساتی (F) و همچنین قضاوت‌گر (J) برقرار کند می‌تواند به کمک آن‌ها بر نقاط ضعف خود نیز تمرکز نماید. تایپ‌های احساساتی به ESTP کمک می‌کنند عواطف و هیجانات خود را بشناسد و بپذیرد و تیپ‌های قضاوت‌گر او را به برنامه‌ریزی و هدفمندی تشویق می‌کنند.

تایپ ESTP در روابط خانوادگی

آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید بچه‌ها کدام تیپ شخصیتی را بهترین والدین ممکن می‌دانند؟ از نگاه فرزندان، ESTP بهترین تایپ شخصیتی به‌عنوان والدین است زیرا سرگرم‌کننده، برون‌گرا، هیجان‌زده و البته منطقی است. در زندگی با این تایپ خبری از قوانین سخت‌گیرانه و محدودکننده نیست و تمرکز این افراد بر فعالیت‌های فیزیکی و عملی است. ورزش گروهی، پیاده‌روی، پیک‌نیک، آموزش‌های عملی و انواع سرگرمی‌ها در خانه ESTPها برقرار است. تنها ضعف تایپ جستجوگر به‌عنوان والدین، مشکل او در ابراز احساسات یا پذیرش عواطف فرزندانش است.

روابط ESTP چگونه است؟

تیپ ESTP در ارتباط دوستانه

سازگاری تایپ ESTP مثال‌زدنی است. او با همه شخصیت‌ها می‌سازد و برای همه افراد نیز جذاب است. این تایپ شخصیتی احساس سرزندگی و نشاط خود را در روابطش به دیگران نیز منتقل می‌کند و شوخ‌طبع، خاکی و دوست‌داشتنی است. ESTP عادت دارد که مرکز توجه در هر جمعی باشد. قدرت تحلیل بالا و خودانگیختگی او معمولا برای دوستانش الهام‌بخش و ستودنی است. بااین‌حال ارتباط ESTP با افرادی مشابه خودش طولانی‌تر و پایدارتر خواهد بود. این تیپ شخصیتی نگران قضاوت دیگران نیست و هرطور که بخواهد زندگی می‌کند. اگرچه شخصیت جستجوگر مشکلی در پیدا کردن دوست و همکار ندارد، او برای تایپ شخصیتی ISFP (احساساتی و درون‌گرا) بهترین دوست و شریک محسوب می‌شود.

شخصیت جستجوگر در روابط عاطفی

ازدواج تیپ شخصیتی ESTP مانند همه ابعاد دیگر زندگی او عجیب و البته سرشار از چالش و اشتیاق است. این افراد ترسی از تعهد و ازدواج ندارند اما ترجیح می‌دهند خود را درگیر القاب و برچسب‌ها نکنند. آن‌ها شریک عاطفی خود را به تجربه کردن تشویق می‌کنند و در تمام مراحل کنار او می‌ایستند. برنامه‌های دونفره کاربردی و عملی برای تایپ شخصیتی ESTP بسیار جذاب است. در موارد خاصی ممکن است تایپ شخصیتی جستجوگر احساس گیر افتادن یا اسارت را در رابطه عاطفی تجربه کند اما با کمی تمرین می‌تواند در همان ارتباط، احساس فردیت و اصالت خود را بازیابی کند.

پرسش‌های متداول

تیپ ESTP یکی از تایپ‌های شخصیتی است که با مشکلات جدی در دوران بلوغ روبرو می‌شود. این تایپ سرکشی خاصی دارد و ابعاد قانون‌گریز و ساختارشکن او در دوره بلوغ مجال بیشتری برای ابراز پیدا می‌کنند. در این مقاله به تحلیل تیپ ESTP پرداختیم و ابعاد مختلف این شخصیت را بررسی کردیم. در انتها قصد داریم به دو پرسش پرتکرار پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید.

افراد مشهور تیپ شخصیتی ESTP

افراد مشهور تیپ شخصیتی ESTP

تیپ شخصیتی ESTP به‌واسطه نبوغ و برون‌گرایی، خلاقیت و شخصیت خاص و منحصربه‌فرد، با افراد محبوب و مشهور بسیاری شناخته می‌شود. از جمله این افراد می‌توان به وینستون چرچیل (Winston Churchill)، مایلی سایرس، خواننده (Miley Cyrus)، مریل استریپ، بازیگر (Meryl Streep)، دونالد ترامپ (Donald Trump)، اپیکور، فیلسوف (Epicurus) و آرتور کانن دویل، خالق شخصیت شرلوک هولمز (Arthur Conan Doyle) اشاره کرد.

مشاغل تیپ شخصیتی ESTP

شغل های مناسب شخصیت ESTP باید به اندازه کافی سرگرم‌کننده و متنوع باشد. این تایپ شخصیتی از مشاغل روتین و تکراری متنفر هستند و در چنین کارهایی دوام نخواهند آورد. به‌علاوه ESTP از پشت میز نشستن و وظایف ذهنی نیز لذت نمی‌برد. او به مشاغلی علاقه دارد که تا حد نیاز او را درگیر کنند و تمام ظرفیتش را به کار گیرند. ESTP توانمندی ویژه‌ای در اقدامات فوری و لحظه‌ای دارد. به همین دلیل احتمالا بهترین شغل‌ برای تایپ ESTP، فوریت‌های پزشکی، پرستاری، افسران پلیس، کارآگاه و امدادگر باشد.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر