آیا شما ابرقرمان هستید؟ (با شخصیت ENFJ آشنا شوید)

افرادی که تایپ شخصیتی ENFJ دارند اغلب الهام‌بخش، کاریزماتیک و حمایت‌گر هستند. آن‌ها با شناسایی توانمندی‌های خود به‌خوبی در جامعه می‌درخشند.

آیا شما ابرقرمان هستید؟ (با شخصیت ENFJ آشنا شوید) | آرامشیار
9 دقیقه
اشتراک گذاری

آیا تابه‌حال احساس کرده‌اید حرف‌ها و رفتارهایتان دیگران را شدیدا تحت تاثیر قرار می‌دهد؟ یا توانسته‌اید الهام‌بخش عزیزان و نزدیکانتان باشید؟ چقدر برای خانواده خود ارزش قائل هستید؟ تا چه اندازه تفاوت‌ها و اختلاف نظرهایتان را می‌پذیرید؟ آیا شخصیتی درون‌گرا دارید یا در جمع شادابی بیشتری را تجربه می‌کنید؟ در این مقاله از آرامشیار قصد داریم شما را با یکی از تیپ‌های شخصیتی نادر MBTI آشنا کنیم! با شخصیت ENFJ، این قهرمانان محبوب بیشتر آشنا شوید!

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

در اواسط قرن بیستم کاترین بریگز (Katherine Briggs) و دخترش ایزابل مایرز (Isabel Myers) تست MBTI را بر اساس یک نظریه روان‌شناختی ارائه دادند. آن‌ها برای ساختن این تست از نظریه تیپ‌های شخصیتی کارل یونگ (Carl Jung) الهام گرفته بودند. به همین دلیل بسیاری این فعالیت علمی مادر و دختر را در امتداد پژوهش‌های روان‌کاوی و کارهای تحقیقاتی یونگ می‌دانند. استفاده و شهرت آزمون MBTI در جنگ جهانی دوم اوج گرفت و همین موضوع انگیزه‌ای برای توسعه تست شخصیت‌شناسی MBTI و اصلاح آن شد.

امروزه، MBTI پرکاربردترین و شناخته‌شده‌ترین ابزار شخصیت‌شناسی در سطح جهان است و طبق این نظریه، شخصیت افراد با یکی از 16 الگوی تعیین‌شده تطابق خواهد داشت. MBTI شخصیت را از نظر: 1. برون‌گرایی/ درون‌گرایی (به انگلیسی: Extraverted / Introverted)، 2. شمی / حسی (به انگلیسی: Intuition / Sensational)، 3. احساسی / منطقی (به انگلیسی: Feeling / Thinking) و 4. قضاوت / پذیرش (به انگلیسی: Judging / Perceiving) بررسی می‌کند و هر یک از این ویژگی‌ها که در فرد غالب باشد به او نسبت می‌دهد.

تیپ شخصیتی ENFJ چیست؟

ENFJ یکی از 16 تیپ شخصیتی مایرز-بریگز است. این عبارت، از حروف ابتدایی «Extroverted»، «iNtuitive»، «Feeling» و «Judging» ساخته شده‌است و به معنی شخصیتی برون‌گرا، شهودی، احساسی و قضاوت‌گر است. ویژگی های شخصیت ENFJ را می‌خوانید:

1.   شخصیتی برون‌گرا و اجتماعی دارند

افراد برون‌گرا انرژی خود را از جمع‌ها و دورهمی‌ها کسب می‌کنند. آن‌ها لزوما دوستان متعدد و بسیاری ندارند اما در همان جمع‌ها کوچک، شادتر هستند و احساس سرزندگی دارند. برای این افراد، تنها ماندن به مدت طولانی خسته‌کننده و گاهی عذاب‌آور است. آن‌ها اغلب به تجربه چالش‌های تازه، ماجراجویی و تجربه‌های جدید علاقه دارند و از چنین موضوعاتی انرژی و انگیزه می‌گیرند. افراد برون‌گرا اغلب (نه همیشه) در جمع اظهار نظر می‌کنند و تمایل دارند رهبری گروه را بر عهده بگیرند.

تیپ شخصیتی ENFJ چیست؟

2.   تیپ شخصیت ENFJ شهودی و شمی است

شهودی اغلب در مقابل حسی قرار می‌گیرد. از آن‌جایی که اغلب درک ویژگی «شهودی» آسان نیست، ابتدا شخصیت‌های حسی را توضیح می‌دهیم. افرادی که حسی یا Sensing هستند جهان اطراف را با حواس 5گانه خود تجربه و توصیف می‌کنند. اگر از آن‌ها بخواهید نوشیدنی خود را تشریح کنند خواهند گفت: «گرم است و حرارت بالایی دارد، رنگ آن قهوه‌ای تیره است، بوی ادویه‌های هندی را می‌دهد و طعمی تلخ و خوشایند دارد.»

برخلاف این افراد، شهودی‌ها دنیا را جور دیگری تجربه می‌کنند. برای آن‌ها یک نوشیدنی در جزییات آن خلاصه نمی‌شود بلکه کاربرد، خواص و ایده تولید آن مطرح است. به همین دلیل است که افراد شهودی همواره پتانسیل اطرافیانشان را می‌بینند و توانایی‌های بالقوه آن‌ها را درک می‌کنند. آن‌ها همه احتمالات را در نظر می‌گیرند و به مفاهیم می‌پردازند. آینده‌نگر و ایده‌پرداز هستند و به الگوها و ارتباطات توجه می‌کنند.

3.   اغلب با احساسات خود سر و کار دارند

افراد احساساتی اغلب هم‌دل، مهربان، دل‌سوز و حامی هستند. آن‌ها هیجانات خود را به‌خوبی می‌شناسند و می‌توانند به‌سرعت آن‌ها را ریشه‌یابی کنند. همچنین به هیجانات دیگران نیز خیلی زود پی می‌برند. آن‌ها از رنج دیگران رنج می‌کشند و نمی‌توانند نسبت به احساسات اطرافیان خود بی‌تفاوت باشند. ابرقهرمان‌ها از احساسات و هیجانات خود پیروی می‌کنند، حتی زمانی‌که خود متوجه این موضوع نیستند. ENFJ حامی، مشتاق، سرزنده و پایبند به ارزش‌های خود است. بااین‌حال مشکلاتی مانند افسردگی نیز در افراد احساساتی با شدت بیشتری خود را نشان می‌دهد.

توجه داشته باشید که شخصیت حسی و شخصیت احساسی با یکدیگر یکسان نیستند. وقتی از حسی بودن حرف می‌زنیم به حواس 5گانه و تجربه جهان اطراف اشاره داریم. اما افراد احساساتی اغلب به هیجانات خود توجه دارند و بر اساس آن‌ها تصمیم می‌گیرند.

4.   قضاوت‌گر هستند

شخصیت «» یا قضاوت‌گر عاشق برنامه‌ریزی است. او نمی‌تواند بدون فکر و ناگهانی عمل کند و به مسیری روشن و مشخص نیاز دارد. آن‌ها عاشق و نظم و سازمان‌دهی هستند و از دسته‌بندی لذت می‌برند. اگر وظیفه‌ای به افراد قضاوت‌گر سپرده شود درست در زمان تعیین‌شده آن را تحویل خواهند داد. قضاوت‌گرها همان افرادی هستند که راس ساعت در محل تعیین‌شده حضور دارند. همین ویژگی از ENFJها رهبرانی موفق ساخته‌است.

ویژگی‌های شخصیتی ENFJها

ویژگی‌های شخصیتی ENFJها

افرادی که تیپ شخصیتی ENFJ دارند به ارزش‌هایی ثابت پایبند هستند، تمایل دارند به دیگران کمک کنند و در کارها از خود خلاقیت ویژه‌ای نشان می‌دهند. آن‌ها معمولا شخصیت‌های کاریزماتیک دارند و پرشور و باانگیزه هستند. به همین دلیل یک مربی، معلم، سیاستمدار موفق یا ابرقهرمان مردمی احتمالا تیپ شخصیتی ENFJ دارد. این افراد در چشمان شما نگاه می‌کنند و احساساتتان را می‌فهمند. آن‌ها هم‌دلی بالایی دارند به همین دلیل اگر ناراحتی یا اندوه شما را احساس کنند به کمکتان می‌آیند تا به کمک هم راهی برای غلبه بر مشکلات پیدا کنید. البته آن‌ها تمایل دارند برای دوستان و عزیزان خود وقت بیشتری بگذارند.

شخصیت ENFJ رهبر متولد می‌شود. او همواره در جهت هدفی بزرگ‌تر قدم برمی‌دارد و معتقد است همیشه چیزی برای شکرگزاری از خداوند وجود دارد. آن‌ها ممکن است در دوره‌هایی از زندگی دچار تشویش و سردرگمی باشند که این تیپ شخصیتی را به‌شکل ENFJ-T می‌شناسیم. اما با افزایش خودآگاهی و خودشناسی می‌توانند به بهترین نسخه خود یعنی ENFJ-A تبدیل شوند.

ENFJها چه ضعف‌ها و برتری‌هایی دارند؟

مهم‌ترین نکته در تست‌های مربوط به تیپ شخصیت این است که هیچ یک از تیپ‌ها نسبت به دیگری برتری ندارد. جهان به دلیل همین تنوع‌ها و تفاوت‌ها زیبا و قابل تحمل است. هر شخصیتی توانمندی‌ها و برتری‌های خود را دارد و در مقابل دچار ضعف‌ها و کاستی‌های خاصی است. وظیفه ما این است که خود را با تمام ضعف‌ها و قوت‌ها بپذیریم و برای تبدیل شدن به بهترین نسخه خود تلاش کنیم. اما نقاط برتری و کاستی تیپ شخصیتی قهرمان کدامند؟

ENFJها چه ضعف‌ها و برتری‌هایی دارند؟

برتری‌ها و توانمندی‌های شخصیت ENFJ

دکتر دیوید کرسی، روانشناس و درمان‌گر می‌گوید بر اساس آمارها در سراسر جهان بین 2 تا 5 درصد افراد تایپ شخصیتی ENFJ دارند. این افراد کاریزماتیک، موثر بر زندگی دیگران و حامی هستند. مهم‌ترین نقاط قوت ENFJها را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • آن‌ها خونگرم، صمیمی، وفادار و احساساتی هستند.
 • مردم اغلب افرادی با تیپ ENFJ را دوست دارند.
 • آن‌ها می‌توانند با هر فردی ارتباط دوستانه برقرار کنند، حتی افراد درون‌گرا! شاید برایتان جالب باشد که اتفاقا درون‌گراها برای این تیپ شخصیتی جذابیت مضاعفی دارند.
 • اغلب ENFJها می‌توانند به‌خوبی بر یک موضوع مشخص متمرکز شوند.
 • آن‌ها به‌راحتی دیگران را متقاعد می‌کنند.
 • بسیار صادق و قابل اعتماد هستند.
 • در مواجهه با تعارض، رویکردی منطقی و عاقلانه دارند و برای حل مسئله پیش‌قدم می‌شوند.
 • فریب Judger بودن آن‌ها را نخورید؛ اتفاقا در برابر عقاید و شخصیت‌های متنوع بسیار انعطاف‌پذیر هستند و با وجود ارزش‌های ثابت، از شنیدن ایده‌های تازه و ارزش‌های متفاوت لذت می‌برند.
 • برای خود روتین مشخصی دارند و از لحظه به لحظه آن لذت می‌برند.

نقاط ضعف شخصیت ENFJ

از آن‌جایی که هیچ گل زیبایی بدون خار نیست، شخصیت ENFJ نیز نقص‌ها و ضعف‌های خود را دارد:

 • گاهی آن‌قدر سخت‌گیر می‌شوند و به اطرافیان فشار می‌آورند که آن‌ها را خسته و دلزده می‌کنند.
 • حساسیت فیزیکی و روانی بالایی دارند و مشکلات هیجانی و روانی می‌تواند به‌راحتی جسم آن‌ها را بیمار کند.
 • گاهی بیش از اندازه تاییدطلب می‌شوند و به نظرات مردم توجه نامتناسبی نشان می‌دهند.
 • گاهی سلامت و نیازهای خود را کاملا نادیده می‌گیرند. البته این اتفاق در شرایطی می‌افتد که یک هدف خیلی والا و ارزشمند داشته باشند یا فردی از عزیزان خود را در خطر ببینند.
 • گاهی زیادی محتاط هستند.
 • ایده‌آل‌گرایی و کمال‌طلبی آن‌ها ممکن است کار دستشان بدهد.
 • صراحت و صداقت آن‌ها برای بعضی از افراد نپذیرفتنی است.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ENFJ داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ENFJ داریم؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم، تست MBTI برای تشخیص تیپ شخصیتی شما طراحی شده‌است. نسخه‌های معتبر ترجمه‌شده از این تست در حال حاضر در دسترس است و می‌توانید به‌صورت آنلاین در آن‌ها شرکت کنید. اما توجه داشته باشید هیچ فردی 100% درون‌گرا یا برون‌گرا، شمی، احساساتی یا پذیرنده نیست. هر چهار ویژگی موجود در شخصیت‌های MBTI نسبی هستند و نتیجه این آزمون تنها نشان می‌دهد شما به کدام سمت بیشتر تمایل دارید. اگر می‌خواهید بدانید که تیپ شخصیتی ENFJ دارید یا نه، به دوازده سوال زیر پاسخ بدهید. درصورتی‌که به اغلب پرسش‌ها پاسخ مثبت داده‌اید شما این تیپ شخصیتی را دارید:

 1. آیا احساس وظیفه می‌کنید که در زندگی دیگران اثرات مثبتی بر جای بگذارید و از کمک کردن به آن‌ها لذت می‌برید؟
 2. آیا وقتی به ایده‌پردازی مشغول می‌شوید احساس سبکی و آرامش را تجربه می‌کنید؟
 3. آیا ایده‌های نو به شما هیجان و انگیزه می‌دهند؟
 4. آیا نسبت به احساسات دیگران حساس هستید و تنها با نگاه کردن به آن‌ها می‌توانید آرامش یا آشوب درونشان را حدس بزنید؟
 5. آیا می‌توانید حتی وقتی با کسی اختلاف نظر دارید یک زمینه مشترک میان خود پیدا کنید؟
 6. آیا دریافت بازخورد یا نظرات عزیزانتان برای شما ارزشمند است؟
 7. آیا اگر اطرافیانتان نسبت به توصیه‌های شما بی‌توجه باشند احساس ناراحتی می‌کنید؟
 8. آیا همواره موضوعی برای شکرگزاری پیدا می‌کنید؟
 9. آیا دوست دارید ساعت‌ها به بحث و گفتگو درباره موضوعات مختلف بپردازید؟
 10. آیا از تحسین کردن عزیزانتان لذت می‌برید؟
 11. آیا حضور در جمع دوستان به شما انرژی می‌دهد؟
 12. آیا تلاش می‌کنید در هر شرایطی به ارزش‌های اساسی خود پایبند بمانید؟

روابط ENFJ با سایر افراد

همان‌طور که پیشتر گفتیم این تیپ شخصیتی بسیار اجتماعی است و برخلاف پایبندی به ارزش‌های خاص خودش، از آشنایی با افراد متفاوت لذت می‌برد. بااین‌حال ترجیح ENFJها برای برقراری روابط صمیمی، افراد درون‌گرا هستند.

ENFJ در روابط خانوادگی

افرادی که تیپ شخصیتی ENFJ دارند به شدت نسبت به نزدیکان، خانواده و دوستان خود حساس هستند. آن‌ها حتی ممکن است آرامش خود را قربانی کنند تا عزیزانشان در آرامش بمانند. در مقابل تنها خواسته آن‌ها این است که برایشان زمان بگذارید و به حرف‌هایشان گوش بدهید.

روابط ENFJ با سایر افراد

تیپ شخصیت ENFJ در ارتباط دوستانه

ارتباط و روابط برای ENFJها اهمیت قابل توجهی دارد. بااین‌حال آن‌ها هر فردی را به دایره دوستان صمیم خود راه نمی‌دهند. سازگاری تایپ ENFJ بسیار بالاست و علی‌رغم تمامی اختلاف نظرها، کمتر ممکن است او کسی را کاملا از زندگی خود حذف کند. اما همواره ترجیح می‌دهد با همه رفتاری معقول داشته باشد و در عین حال، دوستان صمیمی و اعضای خانواده را در نزدیکی خود نگه دارد.

برخلاف تصور، مکمل شخصیت ENFJ، تایپ ISTP نیست. ENFJ‌ها با گروه NF (شهودی- احساسی) سازگاری بیشتری دارند. اما ترجیح آن‌ها برای برقراری روابط دوستانه یا عاطفی، افراد برون‌گرا هستند. همچنین از آن‌جایی که از ایده‌های نو و چالش‌های تازه استقبال می‌کنند، بیشتر جذب افراد پذیرنده می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت مکمل شخصیت ENFJ، تیپ شخصیتی INFP است.

شخصیت ابرقهرمان در روابط عاطفی

شریک عاطفی ابرقهرمان شما از هر راهی استفاده می‌کند تا دوست داشتنش را به شما نشان بدهد. ممکن است برایتان هدایایی ارزشمند بخرد یا تحسینتان کند. با تمام این‌ها، این تیپ شخصیتی ترجیح می‌دهد همیشه در جمع‌های دوستانه باشد. بنابراین اگر برای شما زمانی را به قرار دو نفره اختصاص داده‌است همین مسئله به‌تنهایی میزان علاقه، احترام و ارزشی که برایتان قائل است نشان می‌دهد.

برای شخصیت ENFJ ازدواج راهی برای نگه داشتن همیشگی یک عشق واقعی است. آن‌ها به عشق اعتقاد دارند و برای معشوق ارزش بالایی قائل می‌شوند. تایپ ENFJ در رابطه در رابطه کم نمی‌گذارد و در هر شرایط حامی و پشتیبان است. بااین‌حال، فارغ از جنسیت، آن‌ها ترجیح می‌دهند خود تصمیم‌گیرنده اصلی در رابطه باشند. اگر کاری را بدون مشورت با آن‌ها انجام بدهید دلخور و سرخورده خواهند شد. اتمام یک رابطه عاطفی برای این تیپ شخصیتی بسیار دردناک است و گاهی آن‌ها را به دام افسردگی می‌اندازد.

پرسش‌های متداول

در انتهای این مقاله قصد داریم به چند پرسش پرتکرار درباره تیپ شخصیت ENFJ پاسخ بدهیم. شما می‌توانید سایر پرسش‌های خود را در قسمت نظرات از متخصصان آرامشیار بپرسید.

معروف‌ترین ENFJ‌های جهان

معروف‌ترین ENFJ‌های جهان

افراد کمی در جهان تیپ شخصیتی ENFJ دارند. بااین‌حال از همین تعداد محدود، افراد قدرتمند، تاثیرگذار، کاریزماتیک و الهام‌بخش زیادی دنیا را تحت تاثیر قرار داده‌اند. از جمله افراد مشهور تیپ شخصیتی ENFJ می‌توان به اپرا وینفری (مجری، نویسنده و فعال حقوق بشر)، مارتین لوتر کینگ (فعال مدنی آمریکایی)، باراک اوباما (رییس جمهور سابق ایالات متحده) و تونی رابینز (نویسنده و سخنران انگیزشی) اشاره کرد.

بهترین مشاغل و حرفه‌ها برای تیپ ENFJ

بهترین شغل شخصیت ENFJ، حرفه‌ای است که فرد در آن بتواند استعدادهای خود را شکوفا کند. مشاغل مدیریتی از بهترین شغل های شخصیت ENFJ هستند. همچنین پوزیشن‌های حرفه‌ای سیاستمدار، نویسنده، سخنران و کارآفرین همگی می‌توانند ویژگی‌های برجسته این تایپ را گسترش بدهند و از توانمندی‌های متعدد او نهایت بهره را ببرند.

از کجا بفهمم ENFJ هستم یا تایپ شخصیتی INFJ دارم؟

اگر با وجود اشتراک در همه ویژگی‌های ENFJها، عاشق تصور کردن هستید، یک نقطه امن برای خود دارید و برای لحظات تنهایی و لذت بردن از آن لحظه‌شماری می‌کنید احتمالا شما به برون‌گرایی ENFJها نیستید. بنابراین علی‌رغم همه شباهت‌ها، نمی‌توان شخصیت شما را مانند شخصیت ENFJ تحلیل کرد. بااین‌حال برون‌گرایی و درون‌گرایی دو ویژگی قطعی نیستند و مانند یک پیوستار در نظر گرفته می‌شوند. برای همین در تست MBTI به شما نمره‌ای برای تشخیص میزان هر یک از 4 ویژگی‌تان داده می‌شود. به‌علاوه این شاخصه‌ها همگی به‌تناسب زمان و موقعیت تغییر می‌کنند و نمی‌توان آن‌ها را کاملا قطعی دانست.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

ارسال نظر