آیا تایپ شخصیتی حامی دارید؟ (با تیپ INFJ آشنا شوید)

برای شناختن شخصیت INFJ باید دنیای درونی پیچیده و خاص او را از نزدیک بررسی کنید. این تایپ شخصیتی کمیاب و ارزشمند است.

آیا تایپ شخصیتی حامی دارید؟ (با تیپ INFJ آشنا شوید) | آرامشیار
10 دقیقه
اشتراک گذاری

مادرم دوستی داشت با چشمانی شفاف و مهربان، نگاهی روشن و آرامشی مثال‌زدنی. این دوست عزیز و همراه، کمتر از سایر دوستانش در جمع‌هایشان حضور داشت اما با دو سه نفری رابطه صمیمی‌تری برقرار کرده بود و مادرم یکی از آن‌ها بود. تیپ شخصیتی این زن به‌گونه‌ای بود که دقیقا سر بزنگاه و در شرایط سخت مادر پیدایش می‌شد و تا آخرین ذره از توانایی خود را برای حل مشکلات دوستانش خرج می‌کرد. در روابط خانوادگی نیز همین‌قدر حامی و همراه بود. بااین‌حال شخصیت خاص و قوی او، تاب انتقادهای بیراه دیگران را نداشت و هرچه انتقاد سخت‌تری دریافت می‌کرد از جمع بیشتر فاصله می‌گرفت. شخصیت دوست مادرم خاص و منحصربه‌فرد بود. بعدها فهمیدم او یکی از INFJ های کمیاب است و مادرم زن خوش‌شانسی بود که با این زن آشنا شده‌بود. با ما همراه باشید تا در این مقاله، درمورد تایپ INFJ، این شخصیت کمیاب بیشتر بدانیم.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

شناخت تیپ شخصیتی انسان‌ها و دسته‌بندی آن‌ها سال‌ها دغدغه روانشناسان بوده‌است. آن‌ها به‌دنبال ساختاری بوده و هستند که بتوانند انسان‌های متفاوت را در گروه‌هایی روشن و مشخص قرار بدهند و رفتارهای خاص آن‌ها را درک کنند. ابزارهای ارزیابی شخصیت و پرسشنامه‌های شخصیت‌شناسی نیز به همین دلیل به وجود آمده‌اند.

MBTI یکی از این ابزارها است که کمک می‌کند تیپ شخصیتی هر فرد را با بررسی رفتارها و ترجیحات خاص او، در یکی از 16 تایپ مختلف قرار بدهیم. این تایپ‌های شخصیتی بر اساس علایق، رفتارها، روابط، ترجیحات، ویژگی‌ها و واکنش‌ها دسته‌بندی می‌شوند و به افراد کمک می‌کنند شناخت بیشتری نسبت به خود پیدا کنند. MBTI را یک مادر و دختر به نام‌های کاترین و ایزابل (بریگز و مایرز) بر مبنای اصول و نظریات کارل گوستاو یونگ طراحی کردند و در حیطه‌های مختلف مورد استفاده قرار دادند.

تایپ شخصیت INFJ چیست؟

یکی از 16 تیپ شخصیتی مایرز بریگز، تایپ INFJ است. INFJ خلاصه‌شده چند کلمه است. Introverted به‌معنای درون‌گرا، iNtuition در معنی شهودی و شمی، Feeling به‌عنوان افرادی که احساسات آن‌ها به منطقشان غالب است و Judging برای کسانی‌که قضاوت اخلاقی مشخصی دارند و از چارچوب ارزش‌های خود پیروی می‌کنند. این افراد شخصیتی یک‌پارچه دارند، مهربان و فداکار هستند و برای حل مشکلات و چالش‌ها، توانمندی تحسین‌برانگیزی از خود نشان می‌دهند.

از آن‌جایی که این تایپ بسیار دلسوز و حساس هستند به آن‌ها لقب «حامی» را نسبت می‌دهیم. INFJ به‌طور ذاتی تمایل به درک دیگران و هم‌دلی با آن‌ها دارد. او به اصالت اهمیت می‌دهد و نمی‌تواند به نقش دیگری غیر از آن‌چه که هست تظاهر کند. شخصیت حامی تمام تلاشش را می‌کند که دنیا را به جای بهتری برای زندگی تبدیل کند و به همین دلیل ایده‌آل‌گرایی را یکی دیگر از صفات بارز او می‌دانیم.

INFJ، شخصیتی درون‌گرا

تایپ شخصیتی حامی درون‌گرا است و به افراد زیادی برای خوشحال بودن نیاز ندارد. او یک دایره اجتماعی کوچک اما صمیمی و نزدیک را بیشتر می‌پسندد تا جمعی از افراد متفاوت و متنوع که نمی‌تواند با هیچ‌یک ارتباط نزدیکی برقرار کند. ارتباط عمیق و صمیمی برای این افراد ارزشمند و قابل احترام است. از سوی دیگر تایپ INFJ انرژی خود را از زمان‌های تنهایی‌اش و از درون خود می‌گیرد. حضور طولانی‌مدت در جمع می‌تواند او را به‌شدت خسته و آزرده کند و تجربه تخلیه شدن انرژی روانی در محیط‌های اجتماعی بین افراد این گروه متداول است.

ویژگی شهودی تیپ INFJ

ویژگی دیگر تایپ INFJ، شمی یا شهودی بودن او است. این گروه از افراد علاقه‌ای به جزییات ندارند و ترجیح می‌دهند به‌جای حقایق عینی، بر ایده‌ها و مفاهیم تمرکز کنند. اگر از آن‌ها بخواهید یک وسیله را توضیح بدهند، به‌جای توجه به رنگ، بو و شکل ظاهری آن، به کاربرد، تاریخچه و هدف وجودی آن می‌پردازند. این تایپ شخصیتی هرآن‌چه دیگران نادیده می‌گیرد را می‌بیند و با شهود مثال‌زدنی خود می‌تواند الگوها و روابط را کشف و درک کند.

تایپ شخصیت INFJ چیست؟

ابعاد احساساتی INFJ

تصمیمات تایپ شخصیتی حامی بر مبنای احساسات اوست. او شخصیتی ایده‌آل‌گرا دارد و ممکن است ابعاد منطقی موضوعات را نادیده بگیرد. حساسیت عاطفی این افراد بالا است و کوچک‌ترین انتقادی از سوی افراد مهم زندگی‌شان می‌تواند اثرات منفی قابل توجهی بر روان آن‌ها داشته باشد. آن‌ها احساساتی منحصربه‌فرد را تجربه می‌کنند و گاهی در برابر خشم و غم خود، از پا می‌افتند.

ابعاد قضاوت‌گر INFJ

در توضیح تایپ INFJ باید به ابعاد قضاوتی آن‌ها نیز اشاره کرد. درواقع این افراد چارچوب مشخصی در زندگی دارند و همواره به آن پایبند هستند. ارزش‌ها و باورهای INFJ برای او اهمیت بالایی دارد و مطابق آن‌ها عمل می‌کند. همچنین این تیپ به برنامه‌ریزی پایبند است و اتفاقات غیرمنتظره و ناگهانی او را آشفته می‌کنند. ساختار و سازمان‌دهی در هر مسئله‌ای برای INFJ اولویت دارد.

ویژگی‌ های شخصیت INFJ

به‌طور کلی تیپ شخصیتی ENFJ یا INTJ، ENTJ و INFJ نادرترین تایپ‌های شخصیتی MBTI محسوب می‌شوند. وجه اشتراک این گروه‌ها، حضور هم‌زمان دو بعد شهودی (Initiation) و قضاوت‌گر (Judging) است که تنها 8% مردم جهان این دو ویژگی را کنار یکدیگر دارند! شهود درون‌گرا استعداد خارق‌العاده‌ای در درک الگوهای موجود در جامعه، فرهنگ طبیعت و حتی ساختار شخصیتی افراد دیگر را به همراه دارد. به همین دلیل بسیاری این تیپ‌های شخصیتی خاص را دارای توانایی پیش‌بینی آینده می‌دانند!

از سوی دیگر ابعاد احساساتی همراه با بعد شهودی این تایپ شخصیتی باعث می‌شود بسیاری از مردان این تایپ از اینکه خود را ابراز کنند طفره بروند و تایپ شخصیتی INFJ را در خود سرکوب کنند. به همین دلیل مردان INTJ در حالت کلی کم هستند و چون تعدادی از آن‌ها نیز خود را ابراز نمی‌کنند، جمعیت کمتری را به خود اختصاص خواهند داد. بااین‌حال این ویژگی‌های خارق‌العاده منصفانه نیست که به دلیل ارزش‌های کهنه‌شده و نامعتبر اجتماعی، اینچنین سرکوب شوند.

نقاط ضعف و قدرت INFJ چیست؟

به‌طور کلی جمعیت حامیان رویاپرداز در جهان 2.3% است و این رقم در مقابل تایپ‌ها دیگر، نادر محسوب می‌شود. از این میزان، 3.1% را زنان و تنها 1.4% را مردان تشکیل می‌دهند. بعضی تایپ شخصیتی INFJ را رویاپردازانی بیکار می‌دانند درحالی‌که این افراد همواره در تلاش هستند.

نقاط ضعف و قدرت INFJ چیست؟

برتری‌ها و نقاط قوت تایپ INFJ

تایپ شخصیتی INFJ برای انسان ارزش زیادی قائل است. او با بینش ستودنی‌اش می‌تواند توانمندی‌ها و استعدادهای دیگران را کشف کند و با مهربانی و حمایتگری‌اش آن‌ها را برای رسیدن به اهدافشان همراهی نماید. این تیپ شخصیتی برای خودسازی و پرورش شخصیت خود نیز تلاش زیادی انجام می‌دهد. او آرمان‌گرا، خلاق، نوع‌دوست و رویاپرداز است و وجدان و اصول اخلاقی برایش اهمیت دارند. INFJ معمولا صبر بالایی دارد و آینده‌نگر است. او همچنین با خلاقیت ویژه‌اش برای اعتلا و ارتقای خود به سبکی منحصربه‌فرد تلاش می‌کند.

چالش‌ها و نقاط ضعف INFJ

با تمام این موارد، INFJها نیز مانند همه انسان‌های دیگر ضعف‌هایی دارند. این افراد اگرچه در برنامه‌ریزی عالی عمل می‌کنند اما گاهی در پایبند ماندن به برنامه‌های خود با چالش روبرو می‌شوند. به‌علاوه شخصیت درون‌گرای آن‌ها اجازه نمی‌دهد اطرافیان به‌خوبی آن‌ها را بشناسند و درک کنند. به همین دلیل احتمال بروز سوتفاهم بالا خواهد رفت. همچنین این گروه از شنیدن انتقاد به‌شدت رنجیده می‌شوند و تایید دیگران برایشان اولویت دارد. این موضوع به همراه سوتفاهم‌های احتمالی از جانب دیگران دست به دست هم می‌دهند و روابط آن‌ها را دچار چالش می‌کنند.

نقطه ضعف بزرگ دیگر INFJ این است که او گاهی آن‌قدر اسیر کمال‌طلبی‌های افسارگسیخته خود می‌شود یا به دیگران و حمایت از آن‌ها می‌پردازد که خود و نیازهایش را فراموش می‌کند و به سلامتی خود بی‌توجهی نشان می‌‎دهد. در چنین شرایطی فرد به شدت آسیب می‌بیند و باید مدت‌ها به ترمیم خود بپردازند. تمرکز بر روی نقص‌ها و بیزاری از انتقاد از دیگر نقاط ضعف INFJ محسوب می‌شود. همچنین این تایپ شخصیتی به‌شدت در معرض فرسودگی شغلی هستند.

تفاوت تیپ شخصیتی INFJ-a و تایپ شخصیتی INFJ-t

برای تایپ‌های شخصیتی اغلب دو حالت در نظر گرفته می‌شود. در حالت A (Assertive به‌معنای قاطع) تیپ شخصیتی با حقیقت درونی خود آشنا است و با آن کنار آمده‌است. بنابراین به‌جای تمرکز بر نکات منفی و کاستی‌ها می‌تواند بر ابعاد مثبت شخصیت خود متمرکز شود و عملکرد بهتری داشته باشد. در مقابل تایپ T (Turbulent به‌معنای آشفته) بیشتر درگیر شکست‌ها و اشتباهات گذشته خود است و نیمه خالی لیوان را می‌بیند.

نوع آشفته تیپ شخصیتی INFJ یا همان INFJ-t اغلب اعتمادبه‌نفسی متزلزل، خودآگاهی کم و کنترل هیجانی پایینی را تجربه می‌کنند. آن‌ها همچنین سازگاری کمتری با محیط نشان می‌دهند و در مجموع با مشکلات سلامت روان بیش از تایپ قاطع روبرو هستند. در مقابل تایپ قاطع یا تیپ شخصیتی INFJ-a عملکردی اصیل و ارزشمند مطابق با ارزش‌های خود دارند و به‌سوی آینده با درس گرفتن از تجربیات گذشته حرکت می‌کنند. سازگاری تایپ INFJ از نوع قاطع به مراتب بیشتر از نوع آشفته است.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی INFJ داریم؟

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی INFJ داریم؟

برای آگاهی از تیپ شخصیتی خود بهترین کار استفاده از تست‌های معتبر MBTI است. این پرسشنامه‌ها به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌اند و قابل استفاده هستند. بااین‌حال اگر می‌خواهید بدانید تایپ شخصیتی INFJ دارید یا نه، می‌توانید به پرسش‌های زیر پاسخ بدهید. اگر به اغلب این پرسش‌ها پاسخ مثبت بدهید احتمالا INFJ تایپ شخصیتی غالب در شما است.

 1. آیا عاشق روانشناسی هستید؟
 2. آیا خودتان را یک شخصیت هم‌دل می‌دانید؟
 3. آیا پیچیدگی و عمق موضوعات برای شما جذابیت دارد؟
 4. آیا فکر می‌کنید درک شخصیت شما کاری سخت است؟
 5. آیا معاشرت جداگانه با هر فردی را به معاشرت در جمع ترجیح می‌دهید؟
 6. آیا خود را حامی و همراه دوستانتان می‌دانید؟
 7. آیا خیلی خوب اهداف دیگران را درک می‌کنید؟
 8. آیا گفتگوهای عمیق و معنادار را ترجیح می‌دهید؟
 9. آیا اغلب احساس ناکافی بودن را تجربه می‌کنید؟
 10. آیا کارهای هنری مانند نوشتن یا نقاشی برای شما جذاب هستند؟
 11. آیا خود را شخصی رویاپرداز می‌دانید؟
 12. آیا به ارزش‌های درونی خود پایبند هستید؟

روابط INFJ چگونه است؟

شخصیت INFJ به نظر ساکت، آرام و دلسوز است. او در روابطش شنونده‌ای خوب با درک بالا و همیشه همراه است. بااین‌حال اگرچه مهربان و دوست‌داشتنی است اما کافی است یکی از ارزش‌های اصولی او را در رابطه زیر سوال ببرید تا آن روی سکه را نشانتان بدهد! اگر در رابطه احساس کند که او را درک نمی‌کنند ادامه دادن رابطه برای او تبدیل به چالشی بزرگ خواهد شد. همچنین پیدا کردن مکمل تایپ INFJ کار ساده‌ای نیست.

INFJ در روابط خانوادگی

INFJها والدین بی‌نظیری هستند. آن‌ها قوانین و چارچوب‌های مشخصی برای فرزند خود دارند اما همچنان تلاش می‌کنند کودکی مستقل و خلاق بار بیاورند. شنونده بسیار خوبی برای فرزند خود محسوب می‌شوند و سعی می‌کنند مانند یک دوست او را همراهی کنند. بااین‌حال گاهی کنترل اوضاع از دستشان خارج می‌شود و به والدینی مستبد و سخت‌گیر تبدیل می‌شوند.

روابط INFJ چگونه است؟

تیپ INFJ در ارتباط دوستانه

دوستی و ارتباط نزدیک برای INFJ اهمیت دارد اما نه به اندازه حریم شخصی‌شان. آن‌ها ترجیح می‌دهند همیشه محدوده امنی برای خود داشته باشند و دیگری را به آن راه نمی‌دهند. بهترین دوست برای INFJ، تایپ‌های ENFP و ENTP است زیرا INFJ ترجیح می‌دهد با افرادی برون‌گراتر نسبت به خود در ارتباط باشد. به‌طور کلی به جز ویژگی شهودی بودن، در ابعاد دیگر افراد متضاد با خود را ترجیح می‌دهد، به همین دلیل روابط تایپ INFJ و ENTP از بهترین روابط ممکن است.

روابط عاشقانه و ازدواج با INFJ

INFJ همواره غیرمعمول و پیچیده است و روابط عاشقانه او نیز از این قاعده مستثنی نخواهد بود. او همواره رویای یک رابطه معنادار و دربرگیرنده همه ابعاد وجودی خود را در سر می‌پروراند. اما خواسته‌های او با رفتارهایش متناقض است. INFJ به ارتباط عاشقانه قوی و ماندگار علاقه دارد اما برای او سخت است به کسی نزدیک شود و ابراز علاقه کند. او معیارهایی سطح بالا دارد اما حتی اگر طرف مقابل آن‌ها را برآورده کند نمی‌تواند به‌سادگی برای برقراری ارتباط پیش‌قدم شود. او سعی می‌کند پیش از هر اقدامی، طرف مقابل را با دنبال کردن او بشناسد.

اگرچه INFJ در درک احساسات دیگران عملکردی استثنایی دارد اما نمی‌تواند همان اندازه با خود روراست و مهربان باشد. بنابراین با نهایت توان سعی می‌کند احساسات خود را سرکوب یا کنترل کند. با تمام این‌ها وقتی تیپ شخصیتی حامی در نهایت به رابطه دلخواهش وارد شد احساس امنیت را تجربه می‌کند و به تدریج خجالت را کنار می‌گذارد. او می‌تواند یک عاشق مثال‌زدنی باشد. اغلب به روابط طولانی‌مدت و ماندگار علاقه دارد و جدایی برای او ترسناک و تحمل‌ناپذیر است. تایپ شخصیتی INFJ با افراد هم‌تیپ خود سازگاری بالایی دارد. همچنین این افراد می‌توانند رابطه‌ای پایدار و درخشان با تیپ شحصیتی ENFP بسازند.

پرسش‌های متداول

اگر شما تایپ شخصیتی INFJ دارید در نظر داشته باشید که کم‌رویی و میل شدید به صلح شما گاهی می‌تواند سوتفاهم‌های عجیبی را ایجاد کند. بنابراین تا حد ممکن صداقت و گفتگو را جایگزین مصالحه و سکوت کنید. نگرانی شما نسبت به طرد شدن از سوی عزیزانتان قابل درک است اما رفتنی در نهایت خواهد رفت! چه بسا با گفتگو خیلی از مشکلات را پیش از آن‌که از کنترل شما خارج شوند حل کنید. در این مقاله به شخصیت INFJ پرداختیم و ابعاد وجودی آن‌ها را بررسی کردیم. در انتها قصد داریم به چند پرسش پرتکرار شما در این رابطه پاسخ بدهیم.

افراد معروف تایپ INFJ

همان‌طور که گفتیم آمار و ارقام نشان می‌دهد افراد بسیار کمی در جهان تایپ شخصیتی INFJ را دارند. بااین‌حال شهود قضاوت‌گر آن‌ها اغلب مسیری روشن و موفقیت‌آمیز برایشان ترتیب می‌دهد. از افراد معروف با تیپ شخصیتی INFJ می‌توان به روزولت (Franklin D. Roosevelt)، سیاستمدار آمریکایی، امیلی برونته (Emily Brontë)، شاعر و رمان‌نویس انگلیسی، داستایوسکی (Fyodor Dostoevsky)، نویسنده روس، گوته (Johann Wolfgang von Goethe) شاعر، ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی و ادوارد اسنودن (Edward Joseph Snowden)، افشاگر معروف و پرحاشیه آمریکایی اشاره کرد.

افراد معروف تایپ INFJ

شغل های مناسب INFJ چیست؟

تیپ شخصیتی INFJ اغلب یکی از بالاترین نمرات را در دانشگاه به خود اختصاص می‌دهد. (INTJ احتمالا در رتبه اول قرار دارد!) او معمولا در شغل و حرفه خود دچار اضطراب بالایی خواهد بود و دلیل آن نیز کمال‌گرایی و شخصیت ایده‌آلیست INFJ است. بااین‌حال این افراد به تراپی و روان‌درمانی به‌سرعت پاسخ می‌دهند. مشاغل مذهبی، تدریس، مشاوره، هنر و کارهای فرهنگی از حرفه‌هایی هستند که شخصیت حامی در آن‌ها پیشرفت و رضایت شغلی بالایی را تجربه خواهد کرد. بااین‌حال اگر نتوانند خود را کنترل کنند فرسودگی شغلی در کمین آن‌ها خواهد بود.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

نظرات

1
09199698406 14 تیر 1403

چه جالب
تا حالا شخصیتم به این واضحی در نوشتار ندیده بودم
من یک شخصیت حامی هستم

ارسال نظر