آیا شخصیتی جنگجو دارید؟ (تیپ ENFP را بیشتر بشناسید)

تیپ شخصیت ENFP می‌داند زندگی چه اندازه ارزشمند است و چگونه باید آن را غنیمت شمرد. او برای روابط ارزش ویژه‌ای قائل است.

آیا شخصیتی جنگجو دارید؟ (تیپ ENFP را بیشتر بشناسید) | آرامشیار
10 دقیقه
اشتراک گذاری

انسان‌های شجاع و آزاده، جهان را تحت تاثیر حضور خود قرار می‌دهند. آن‌ها نمی‌گذارند هیچ محدودیتی خلاقیت و توانایی‌شان را زیر سوال ببرد یا راهشان را سد کند. به کشف و مبارزه می‌پردازند و به معنای واقعی کلمه زندگی می‌کنند. این افراد جنگجو می‌دانند به دنبال چه هستند. زندگی برای آن‌ها معنادار و سراسر راز و زیبایی است. بنابراین هر فرصتی را مغتنم می‌شمارند. اما گاهی به دلیل همین روحیه آزادی‌طلب و بلندپرواز، در انجام ساده‌ترین کارها در می‌مانند. در این مقاله قصد داریم به معرفی شخصیت ENFP بپردازیم. با ما همراه باشید تا این شخصیت پیکارگر را بیشتر بشناسیم.

MBTI چیست؟

MBTI چیست؟

سال‌ها پیش در سال 1962 میلادی کاترین کوک بریگز (به انگلیسی: Katharine Cook Briggs) و دخترش ایزابل بریگز مایرز (به انگلیسی: Isabel Briggs Myers) ایده‌ها و نظریات کارل گوستاو یونگ (روان‌شناس، به انگلیسی: Carl G. Jung) را مطالعه کردند و تحت تاثیر آن‌ها قرار گرفتند. کتابی که یونگ درباره تایپ‌های شخصیتی نوشته بود (Psychological Types – تیپ‌های روان‌شناختی) توانست جرقه یک نظریه تازه را در ذهن مادر و دختر روشن کند. آن‌ها موفق شدند یک آزمون روانشناسی برای تشخیص تیپ شخصیتی افراد طراحی کنند و آن را به جهان معرفی کردند.

آزمون MBTI بارها مورد بررسی قرار گرفت و اعتبار و روایی آن سنجیده شد. اولین بار در جنگ جهانی دوم بود که کاربرد آزمون اثبات شد. بعدها نیز MBTI بارها بازنگری و ویرایش شد. طبق این تست خوداظهاری، تیپ‌های شخصیتی انسان‌ها به 16 دسته مختلف تقسیم می‌شود. هیچ دسته‌ای بر دیگری برتری ندارد و هر کدام از تایپ‌ها توانمندی‌ها و ضعف‌های خاص خود را دارند.

تیپ شخصیتی ENFP چیست؟ همه چیز درباره ENFP

یکی از تیپ های شخصیتی رایج MBTI در جهان، تیپ شخصیتی ENFP است. این تایپ که در میان زنان بیش از مردان دیده می‌شود برون‌گرا و اجتماعی، دارای روحیه‌ای هنردوست، احساساتی، مهربان و آزاداندیش است. این افراد برای آزادی ارزش بالایی قائل هستند و به هیچ بهایی نمی‌خواهند آن را از دست بدهند. ENFP ترکیبی از برون‌گرا (به انگلیسی: Extroverted) ، شمی (Intuitive)، احساسی (Feeling) و پذیرنده (Perceiving) است. در ادامه با هر یک از این ویژگی‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

برون‌گرایی شخصیت جنگجو

ENFPها عاشق جمع‌های دوستانه و صمیمی هستند و انرژی خود را در این گروه‌ها بازیابی می‌کنند. آن‌ها انگیزه‌ای قدرتمند برای درک تجربیات انسانی دارند و می‌توانند دنیا را از دریچه نگاه افراد مختلف تجربه کنند. وقتی به دایره دوستان یک شخصیت ENFP نگاه می‌کنید تنوع قابل توجهی در اطرافیان او می‌بینید. آن‌ها با هر گروهی از افراد وارد ارتباط می‌شوند و به دلیل سازگاری و انعطاف‌پذیری بالا به‌راحتی روابطشان را نگه می‌دارند.

بااین‌حال برخلاف سایر تیپ‌های شخصیتی E (برون‌گرایی)، این تیپ شخصیتی به مقداری تنهایی نیاز دارد. درواقع اختصاص دادن ساعاتی در روز برای رسیدگی به خود و مراقبت از خود، نیاز او به آزادی‌خواهی را رفع می‌کند. ENFPها به خلوت خود احتیاج دارند تا به آرامش برسند.

تیپ شخصیتی ENFP چیست؟ همه چیز درباره ENFP

ویژگی شهودی تیپ ENFP

تایپ ENFP هرگز درگیر جزییات نمی‌شود، همواره احتمالات را در نظر می‌گیرد و آینده‌نگری کم‌نظیری دارد. این تیپ شخصیتی خلاق است و می‌تواند با کسب تجربه از اشتباهات گذشته، متمرکز بر اهداف آینده حرکت کند. ENFPها مسیرهای تازه را کشف می‌کنند و موقعیت کنونی را زیر سوال می‌برند. بااین‌حال شهودی بودن آن‌ها گاهی ممکن است توانایی تصمیم‌گیری‌شان را تضعیف کند. همچنین عدم پایبندی به جزییات و روتین می‌تواند در مواجهه با وظایف تکراری این تیپ شخصیتی را با مشکلاتی جدی روبرو کند.

شخصیتی احساسی و حساس

زندگی با پارتنر ENFP رویایی و رنگارنگ است. آن‌ها احساساتی هستند و به این احساسات متعهد می‌مانند. اگرچه شریک ENFP شما در موضوعات مختلف دمدمی‌مزاج و تنوع‌طلب است، عشق و احساس برای او از این قاعده مستثنی است و به دلیل هم‌دلی بالایی که دارد وفادار خواهد ماند. این افراد سرشار از ذوق زندگی هستند و این هیجانات را به دیگران نیز منتقل می‌کنند. آن‌ها احساسات دیگران را به‌خوبی (گاهی بهتر از خودشان) می‌فهمند. عاشق تجربیات تازه و کشف ناشناخته‌ها هستند و شور و هیجان زندگی را می‌توان در آن‌ها به‌وضوح دید.

ENFP و روحیه آزادی‌طلب

شخصیت پیکارگر ENFP رویاپرداز و آزادی‌طلب است. آن‌ها اگر محدود شوند یا به اجبار به کارهایی تکراری و بدون روح زندگی بپردازند به‌تدریج حقیقت خود را از دست می‌دهند و از اشتیاق پیشین اثری در آن‌ها باقی نخواهد ماند. شخصیت ENFP از محدودیت بیزار است و مشتاقانه به ایده‌های تازه گوش می‌دهد. او با تعصب و در جا زدن بیگانه است و دائما افکار و ارزش‌های خود را بازنگری می‌کند. ENFP همان شخصی است که اگر آسمان بر سرش لیمو ببارد، او لیموناد درست خواهد کرد!

ویژگی‌ های شخصیت ENFP

ویژگی‌ های شخصیت ENFP

افرادی که تایپ شخصیتی ENFP دارند به پیشواز ایده‌های تازه و اقدامات بزرگ می‌روند. آن‌ها سرشار از امید و حسن نیت هستند و گاهی به‌سادگی اعتماد می‌کنند. ENFPها پر جنب و جوش و کاریزماتیک هستند و در هر جمعی به سرعت به کانون توجه تبدیل می‌شوند. اگرچه شاد و خوش‌گذران به نظر می‌آیند اما افکاری عمیق دارند و می‌توان با آن‌ها ساعت‌ها درباره موضوعات جدی یا فلسفی صحبت کرد.

تیپ ENFP زندگی را سخت نمی‌گیرد و در هر موضوعی به‌دنبال دلیلی برای شادی و سرور است. بااین‌حال اشتباه است اگر فکر کنیم این افراد سطحی‌نگر هستند. آن‌ها درباره ساده‌ترین موضوعات تفکراتی عمیق و پیچیده دارند و در خلوت خود چیستی و چرایی مسائل مختلف را بررسی می‌کنند. ENFP تمایل شدیدی به برقراری ارتباطات عمیق دارد. او متفکر، معاشرتی و کنجکاو است و تلاش می‌کند ارتباط بین موضوعات را کشف کند. برای آن‌ها زندگی معنادار است و به همین دلیل علاقه‌ای ندارد آن را با کارهای تکراری هدر بدهد.

نقاط ضعف و قدرت ENFP چیست؟

مانند سایر تیپ‌های شخصیتی، ENFPها نیز ضعف‌ها و قوت‌های خاص خودشان را دارند. آن‌ها می‌توانند الهام‌بخش، هم‌دل و فعال باشند اما هم‌زمان در ساده‌ترین وظایف روزانه خود با مشکلات جدی روبرو شوند.

برتری‌ها و توانمندی‌های تایپ ENFP

اگرچه تایپ ENFP زمان زیادی را صرف کاوش ایده‌ها، تجربه‌ها و احساسات مختلف می‌کند اما در نهایت در زندگی خود به نقطه‌ای می‌رسد که می‌توان به شخصیت خودساخته او تکیه کرد و از هم‌دلی، شجاعت و تخیلات بدیع او لذت برد. ENFP زیبایی را در هر چیزی کشف می‌کند و توانایی بالایی در دیدن ابعاد مثبت اتفاقات دارد. او جسور است و به‌راحتی می‌تواند از منطقه امن خود پا فراتر بگذارد.

خیلی بعید است با یک شخصیت ENFP مواجه شوید که نگاهی از بالا به پایین و متکبّرانه داشته باشد. برای آن‌ها هر فردی در هر جایگاه و با هر شخصیتی قابل احترام، جذاب، ارزشمند و دوست‌داشتنی است. اگرچه این افراد همواره حرفی برای گفتن دارند و الهام‌بخش و شادی‌آفرین جمع‌ها هستند اما می‌توانند شنونده‌هایی صبور و مشتاق نیز باشند. برای آن‌ها اهمیتی ندارد فردی که در حال صحبت است از چه چیزی می‌گوید یا چه جایگاهی دارد، در هر صورت با اشتیاق به او گوش خواهند سپرد.

نقاط ضعف و قدرت ENFP چیست؟

نقاط ضعف ENFP

تا به اینجا از نقاط قوت و توانمندی‌های متعدد ENFPها گفتیم، اما بیایید ببینیم این تایپ شخصیتی چه ضعف‌هایی دارد؟ تیپ شخصیتی جنگجو اگر در مسیر درست خود قرار نگیرد یا شخصیتی آشفته داشته باشد ممکن است با روتین زندگی دست و پنجه نرم کند. این افراد از قوانین (خصوصا اگر برای آن منطقی پیدا نکنند) بیزار هستند و به‌سختی می‌توانند کارهای تکراری روزانه را، حتی اگر وظیفه آن‌ها باشد، به‌درستی انجام بدهند. بی‌انضباطی و بی‌ثباتی ENFP تا جایی پیش خواهد رفت که پروژه‌هایی که روزگاری برای او اهمیت ویژه‌ای داشتند را نیز از دست بدهد.

آن‌ها همچنین هوش هیجانی بالایی دارند یعنی به‌خوبی می‌توانند با دیگران همدلی کرده و احساسات آن‌ها را درک نمایند. اما متاسفانه همین مهارت ممکن است به نقطه ضعفی برای این تیپ شخصیتی تبدیل شود. ENFP در نتیجه پیشگویی احساسات دیگران احتمال دارد به سردرگمی و پیش‌داوری دچار شود، اضطراب اجتماعی را تجربه کند یا به‌واسطه هم‌دلی بالایی که دارد از رنج دیگران رنج بکشد. همچنین عدم پایبندی به روتین‌های زندگی و وظایف روزانه ممکن است آن‌ها را با اضطراب و احساس بی‌نظمی مواجه کند.

تفاوت شخصیت ENFP-A و تایپ شخصیتی ENFP-T

تیپ شخصیتی ENFP-A (Assertive ENFP یا ENFP قاطع) اغلب اعتماد به نفسی بالا، رفتاری قاطعانه و کنترل هیجانی مناسبی دارند. درحالی‌که شخصیت ENFP-T (Turbulent ENFP یا ENFP آشفته) به اندازه کافی نسبت به خود و تصمیماتش اطمینان ندارد و نمی‌تواند هیجانات خود را به‌خوبی مدیریت کند. شخصیت جنگجوی آشفته می‌تواند با تمرین و تلاش و همچنین خودشناسی و قرار گرفتن در مسیر درست خود به تیپ شخصیتی قاطع دست پیدا کند و نقاط ضعف خود را مدیریت نماید.

از کجا بدانیم تیپ شخصیتی ENFP داریم؟

با انجام تست MBTI شخصیت ENFP خود را به‌سادگی کشف می‌کنید. این آزمون بارها به زبان فارسی ترجمه شده‌است و نسخه‌های معتبری از آن وجود دارد. بااین‌حال در این قسمت مقاله نیز چند پرسش کلیدی را قرار داده‌ایم و شما با پاسخ به این 12 سوال، می‌توانید کشف کنید که ENFP هستید یا خیر! اگر به بیشتر پرسش‌ها پاسخ مثبت دادید شما تایپ شخصیت ENFP دارید.

 1. آیا در هر محیط تازه‌ای دوستی جدید پیدا می‌کنید؟
 2. آیا با دیدن گریه دیگران دوست دارید شما هم گریه کنید؟
 3. آیا با جستجو درباره موضوعات تازه و ناشناخته احساس سرزندگی به شما دست می‌دهد؟
 4. آیا همیشه یک نقشه دوم نیز در ذهن دارید؟
 5. آیا از مطرح کردن ایده‌های جدید در جمع لذت می‌برید؟
 6. آیا دوست دارید به نظرات متفاوت گوش بدهید؟
 7. آیا کارهای روتین و تکراری برای شما عذاب‌آور هستند؟
 8. آیا خود را خلاق می‌دانید؟
 9. آیا فکر می‌کنید ذهنی باز به روی عقاید و ایده‌های متفاوت دارید؟
 10. آیا دوستانتان طیف متنوعی را در بر می‌گیرند؟
 11. آیا از این شاخه به آن شاخه می‌پرید و کارها را نیمه رها می‌کنید؟
 12. آیا از تخیل و تصور لذت می‌برید؟

روابط ENFP چگونه است؟

روابط ENFP چگونه است؟

شخصیت ENFP علاقه قابل توجهی به شناخت انسان‌ها دارد. او افراد را تنها محدود به گذشته یا تجربیاتشان نمی‌بیند بلکه به انگیزه‌ها، رویاها و آرمان‌های آن‌ها اهمیت می‌دهد. ENFP اهل قضاوت کردن دیگران نیست و گوش دادن به تخیلی‌ترین و عجیب‌ترین رویاهای دیگران نیز برای او جذابیت دارد.

ENFP در روابط خانوادگی

افرادی که تایپ شخصیتی ENFP دارند اعضای خانواده خصوصا فرزندان خود را همان‌طور که هستند می‌پذیرند. آن‌ها این احساس را به خانواده خود القا می‌کنند که به اندازه کافی خوب و شایسته هستند. گاهی این ساده گرفتن‌ها در تربیت کودک برای والدین ENFP مشکلاتی را ایجاد می‌کند و اجازه نمی‌دهد فرزندان آن‌ها نظم را یاد بگیرند و به قوانین پایبند باشند. بااین‌حال روش تربیت آن‌ها خلاقیت، نبوغ و اشتیاق را در کود رشد می‌دهد و به او یاد می‌دهد برای تبدیل کردن دنیا به جایی بهتر تلاش کند. شخصیت ENFP اگر احساس کند از فرزندان خود دور افتاده است یا توسط آن‌ها طرد می‌شود به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و رنج می‌کشد.

تیپ ENFP در ارتباط دوستانه

تایپ ENFP در هر صنفی آشنایی دارد! او دوستان بسیاری را با عقاید گوناگون، فرهنگ‌های متفاوت و تیپ‌های شخصیتی متنوع در دایره آشنایان خود راه می‌دهد. بااین‌حال ENFP کمتر می‌تواند با تیپ شخصیتی‌های حسی (هشت تایپ S مانند تیپ شخصیتی ISTJ یا ESFP) کنار بیاید. در مقابل او با همه شخصیت‌های شهودی، چه برون‌گرا و چه درون‌گرا کنار می‌آید.

ENFP حامی و همراه همیشگی دوستان خود است. او احساس ارزشمندی و قدردانی را به دوستانش منتقل می‌کند و از صمیمیت میان خود و همراهان لذت می‌برد. جالب است بدانید برای این تایپ شخصیتی برون‌گرا، افراد درون‌گرا جذابیت بیشتری دارند. زیرا او ترجیح می‌دهد دیگران خود را به‌تدریج برای او شرح بدهند و روابطی که به‌آرامی پیش می‌روند برای ENFP ارزش بیشتری دارند.

شخصیت پیکارگر در روابط عاطفی

ازدواج تیپ های شخصیتی ENFP موضوعی هیجان‌انگیز و جذاب است. این جذابیت تا جایی پیش می‌رود که برای بعضی از ENFPها (نه همه آن‌ها) دوران مجرّدی پوچ و بی‌معنا است و آن‌ها به دنبال شریک عاطفی خود هستند تا به زندگی‌شان معنی ببخشند. شخصیت پیکارگر به‌راحتی عاشق می‌شود، نیازهای خود را برای برآورده کردن خواسته‌های معشوق قربانی می‌کند و از هیچ تلاشی برای اثبات شیفتگی و علاقه خود دریغ نخواهد کرد. بااین‌حال این رفتارها ممکن است به طرف مقابل احساس ناراحتی یا محدودیت را القا کند.

بهترین شریک عاطفی برای ENFP، دو تیپ شخصیتی INFJ و شخصیت INTJ است. این دو تیپ مانند ENFPها نگاهی انتزاعی و شهودی به جهان دارند و در این دیدگاه مشترک هستند. سایر تفاوت‌ها به هر دو تایپ کمک می‌کند در زندگی پیشرفت بیشتری را تجربه کنند و عملکردی بهتر داشته باشند. شخصیت ENFP و INFJ یک زوج بی‌نقص به نظر می‌رسند. آن‌ها از یکدیگر مراقبت می‌کنند و رابطه‌ای سالم و بلندمدت را می‌سازند. همچنین در رابطه ENFP با تایپ INTJ نیز پایداری و تکامل بالایی به چشم می‌خورد. ENFP به INTJ کمک می‌کند هیجانات و احساسات خود را بهتر بشناسد و در مقابل INTJ چگونگی رویارویی با مشکلات زندگی یا انجام وظایف سخت را به او یاد می‌دهد.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENFP

پرسش‌های متداول

در انتهای این مقاله به پاسخ چند پرسش پرتکرار درباره تایپ ENFP می‌پردازیم. شما می‌توانید سایر سوالات خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

افراد مشهور با تیپ شخصیتی ENFP

با تایپ شخصیتی ENFP شخصیت های معروف بسیاری وجود دارند. از سلبریتی های ENFP می‌توان به کایرا نایتلی (Keira Knightley) و رابین ویلیامز (Robin Williams) اشاره کرد. مارک تواین (Mark Twain) و چارلز دیکنز (Charles Dickens)، نویسندگان مطرح و محبوب هردو همین تایپ شخصیتی را دارند. فیدل کاسترو و چه‌گوارا (Che Guevara و Fidel Castro – سیاستمداران و مبارزان مطرح)، سالوادور دالی (Salvador Dalí – نقاش شناخته‌شده) و دکتر زوس (Dr. Seuss – نویسنده و شاعر سرشناس) همگی تیپ ENFP هستند.

شغل های مناسب تیپ شخصیتی ENFP

تیپ ENFP علایق متنوعی دارد. هر سرگرمی یا حرفه‌ای برای او جذاب است و خلاقیت قابل تحسین او در همه مشاغل خود را نشان می‌دهد. بااین‌حال دو نکته مهم برای انتخاب شغل توسط این تایپ شخصیتی وجود دارد. نکته اول استعدادها و مهارت‌های خاص هر فرد است که باید پیش از انتخاب حرفه مورد توجه قرار بگیرد. اگر ENFP شغلی متناسب با توانمندی‌های خود انتخاب کند می‌تواند سال‌ها از آن لذت ببرد. نکته دیگر شخصیت بی‌نظم و سرکش ENFP است. با توجه به این ویژگی شخصیتی، مشاغلی که کمتر روتین و تکراری هستند و با چالش‌های متنوعی روبرو می‌شوند برای ENFP‌ها انتخاب بهتری خواهند بود. برای نمونه مشاوره و درمان روان‌شناسی، روزنامه‌نگاری، نویسندگی، هنرپیشگی یا خلق آثار هنری می‌توانند جذابیت کافی را برای این تایپ داشته باشند.

منتظر دیدگاه شما هستیم دیدگاه خود را حتما بنویسید برایمان تا نمایش دهیم
ارسال نظر

نظرات

2
Farzad 17 تیر 1403

تیپ شخصیتی جالبی هست

گمنام 16 تیر 1403

𝕀𝕤𝕗𝕛 هم بزار

ارسال نظر